Yönetim altındaki kripto fonları, Temmuz 2021’den bu yana görülmeyen bir düşük seviyeye düştü

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Dijital varlık yatırım ürünleri, 20 Mayıs’ta sona eren haftada 141 milyon dolarlık çıkış gördü ve kurumsal fonlar tarafından yönetilen toplam varlıkları (AUM) Temmuz 2021’den bu yana en düşük seviye olan 38 milyar dolara düşüren bir hamle.

CoinShare’in haftalık Dijital Varlık Fonu Akışları raporunun son baskısına göre, hafta boyunca 154 milyon dolarlık bir düşüş yaşadıktan sonra Bitcoin (BTC), çıkışların ana odağı oldu. Fonların kaldırılması, BTC fiyatının 28.600 dolar ile 31.430 dolar arasında dalgalandığını gören dalgalı bir ticaret haftasına denk geldi.

BTC/USDT 1 günlük grafik. Kaynak: TradingView

Büyük çıkışa rağmen, Mayıs ayı için aylık BTC akışı 187,1 milyon dolarda pozitif kalırken, yıldan bugüne rakam 307 milyon dolar.

Daha olumlu bir kayda göre, çok varlıklı yatırım ürünleri kategorisi geçen hafta toplam 9,7 milyon dolar değerinde giriş kaydetmeyi başardı. Bu, bu ürünlere yıllık toplam girişi, toplam AUM’un %5,3’ünü temsil eden 185 milyon $’a getiriyor.

CoinShares, volatilitedeki artışa, “volatil dönemlerde tek hatlı yatırım ürünlerine göre daha güvenli” olarak görülebilecek çok varlıklı yatırım ürünlerine artan girişler için olası bir kaynak olarak işaret etti. 2020’de şimdiye kadar, bu yatırım ürünlerinde yalnızca iki haftalık çıkış yaşandı.

Cardano ve Polkadot, her biri 1 milyon dolarlık artışlarla altcoin girişlerine öncülük etti, ardından XRP’ye 700.000 dolar ve Solana’ya (SOL) 500.000 dolar girdi.

Yönetim altındaki kripto fonları, Temmuz 2021'den bu yana görülmeyen bir düşük seviyeye düştü
20 Mayıs 2022’de sona eren haftada varlığa göre akışlar. Kaynak: CoinShares

Kapsanan tüm varlıklardan Ethereum (ETH), Mayıs ayında 44 milyon dolarlık çıkışla bu yıl şimdiye kadarki en kötü performansı gördü ve yıldan bugüne rakamını 239 milyon dolara çıkardı.

İlişkili: Bitcoin’in mevcut kurulumu, boğalar için ilginç bir risk-ödül durumu yaratıyor

Doların güçlenmesi kripto piyasası duyarlılığını etkilemeye devam ediyor

Kripto para piyasası istihbarat firması Delphi Digital’e göre, dijital varlık yatırım ürünlerine olan azalan ilgi, “son 6 ayda varlık fiyatlarını etkileyen en önemli makro faktörlerden biri” olan güçlenen bir doların zemininde geliyor.

Yönetim altındaki kripto fonları, Temmuz 2021'den bu yana görülmeyen bir düşük seviyeye düştü
ABD doları döviz endeksi. 1 haftalık grafik. Kaynak: Delphi Dijital

Yukarıdaki grafikte gösterildiği gibi, Dolar Endeksi (DXY) 2022’nin başında 95’ten 23 Mayıs’ta 102’ye yükseldi ve yıl başından bu yana %6.8’lik bir kazanç elde etti. Bu, yakın tarihte DXY için yıldan yıla en hızlı değişimi işaret ediyor ve son 7 yılda takılıp kaldığı aralıktan bir çıkışa yol açtı.

Delphi Digital dedi ki,

“Bu DXY gücü, aynı zaman diliminde varlık performanslarını riske atmak için tutarlı bir sürükleme oldu.”

Burada ifade edilen görüşler ve görüşler yalnızca yazara aittir ve Cointelegraph.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir, karar verirken kendi araştırmanızı yapmalısınız.

Reklam Alanı

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

News Türkiye ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!