Yetkili, ECB’nin kripto konusunda ‘küresel olarak koordine edilmiş düzenleyici eyleme’ ihtiyacı olduğunu söyledi

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Avrupa Merkez Bankası yönetim kurulu üyesi Fabio Panetta, dünyanın dört bir yanındaki milletvekillerinin potansiyel risklere dayalı olarak kripto para birimlerini nasıl düzenleyeceğine karar vermeleri gerektiğini söyledi.

Panetta Pazartesi günü Columbia Üniversitesi’ne yaptığı yazılı açıklamada, küresel politika yapıcıların dijital varlıklar üzerindeki düzenleyici çerçeveleri ele alma konusunda biraz ilerleme kaydettiğini, ancak “ortaya çıkan zorluklara ayak uyduracak kadar hızlı olmadığını” söyledi. ECB yetkilisine göre, dünyanın, Mali Eylem Görev Gücü’nün Kara Para Aklamayı Önleme ve Terörizmin Finansmanıyla Mücadele kurallarına dayalı olarak düzenlenen, kamuyu aydınlatmayı güçlendiren ve endüstriden mevzuata uygunluk konusunda raporlama yapan ve “sıkı şeffaflık gereksinimleri” belirleyen kripto paraya ihtiyacı var. ” ve “davranış standartları”.

Panetta’nın başlıca endişelerinden biri, merkez bankası ve milletvekillerinin kripto varlıklarının vergilendirilmesini nasıl ele aldığı ve mevcut gereksinimleri “asgari” ve “vergiyle ilgili faaliyetleri tanımlamanın çok zor” olarak nitelendirmesi gibi görünüyordu. ECB yetkilisi, “yüksek kirlilik gibi toplum için batık maliyetlere yol açan olumsuz dışsallıklara” dayalı diğer finansal araçlardan daha yüksek oranda, iş kanıtına dayalı kripto varlıklarının vergilendirilmesini önerdi.

Panetta, “Kripto varlıklar üzerindeki vergilendirmeyi diğer araçların vergilendirilmesiyle uyumlu hale getirmeli ve kripto piyasasının küresel doğası göz önüne alındığında, yetki alanları arasında uyum sağlamayı hedeflemeliyiz” dedi. “Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) tarafından kısa süre önce önerildiği gibi, belirli eşiklerin üzerindeki işlemler için raporlama yükümlülüklerinin getirilmesi, şeffaflığı artıracak ve vergi kaçakçılığıyla mücadele edecektir.”

Panetta’ya göre, Avrupa kripto para birimlerini düzenleyici görev alanına getirmede “öncülük ediyor”, Amerika Birleşik Devletleri ise kripto hizmet sağlayıcılarını algılanan riskler konusunda denetlemeye çalışıyor. Kripto Varlıklarda Piyasaların Düzenlenmesine veya MiCA’ya, diğer finansal düzenleyicilerle işbirliği yapan küresel otorite Finansal İstikrar Kurulu’nun yanı sıra kripto için “uyumlu bir Avrupa yaklaşımı” oluşturmaya yönelik bir adım olarak işaret etti.

“Kripto varlıkları düzenleyici bakış açısına getirmek için küresel düzeyde koordineli çabalar göstermemiz gerekiyor. Ve finansal sisteme uygulananlarla uyumlu standartlara tabi olmalarını sağlamalıyız. […] Kripto varlıklarının kanunsuz bir risk alma çılgınlığını tetiklememesini istiyorsak daha hızlı ilerleme kaydetmeliyiz.”

İlişkili: ECB yönetim kurulu üyesi, dijital euro CBDC araştırmasının mevcut durumu hakkında konuşuyor

ECB, 2023’te dijital euroya ilişkin mevzuatın beklendiği bir merkez bankası dijital para biriminin geliştirilmesi üzerinde çalışıyor. ECB başkanı Christine Lagarde daha önce merkez bankasının 2025 yılına kadar dijital para birimini piyasaya sürebileceğini ima etmişti.

Reklam Alanı
0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

News Türkiye ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!