Yeni video, Bored Ape Yat Kulübü’nün iddia edilen ‘ırkçı’ görüntüleri hakkındaki tartışmayı canlandırıyor

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

‘Philion’ olarak bilinen araştırmacı YouTuber Philip Rusnack tarafından yayınlanan bir video, Yuga Labs’ın amiral gemisi Bored Ape Yacht Club (BAYC) nonfungible token (NFT) koleksiyonunun ırkçı görüntüler ve beyaz üstünlükçü ezoterizm kullanıp kullanmadığı konusundaki tartışmayı yeniden canlandırdı.

20 Haziran’da YouTube’da yayınlanan bir saatlik videoda Rusnack, BAYC’nin isimsiz resim panosu web sitesi 4chan’dan dil, semboller ve memler kullanarak “büyük bir alt-sağ şaka” olduğunu iddia ederek davasını ortaya koydu.

NFT görüntülerinin Siyah ve Asyalı halkların ırkçı karikatürlerini içerdiğini iddia etti ve Yuga Labs ve BAYC tarafından kullanılan semboloji ve dil ile Naziler tarafından kullanılan dil arasında karşılaştırmalar yaptı.

Örneğin, iddiaların destekçileri tarafından yaygın olarak kullanılan bir örnek, BAYC logosu ile II. Dünya Savaşı’nda SS Panzer Tümeni tarafından kullanılan Nazi Totenkopf sembolü arasında bir karşılaştırma yapar.

BAYC logosu (solda) ve Totenkopf (ortada) sembolünün yanında, benzerlikleri göstermek için bir bindirme (sağda) bulunur. Kaynak: gordongoner.com

Videonun sonunda Rusnack, izleyicilerinden BAYC NFT sahiplerine, NFT’nin kullanılamaz ve kurtarılamaz bir cüzdan adresine gönderildiği bir süreçte tokenlerini “yakmaları” için baskı yapmalarını isteyen bir eylem çağrısı yapıyor.

“Her ünlü aktörün, sporcunun ve etkileyicinin kahrolası maymunlarını yakmasını istiyorum. Steph Curry’den Post Malone’a ve Jimmy Fallon’a kadar herkesin harekete geçmek zorunda kalacağı lanet bir bok fırtınası yapmak istiyorum.”

Koleksiyondaki ırkçı semboloji iddiaları, bu yıl sosyal medyada sıcak bir konu oldu, ancak sanatçı Ryder Ripps, 2022’nin başlarında Nazi imgeleminin ve antisemitizmin kanıtı olduğunu iddia ettiği bir derlemeyi yayınladığında dikkatleri üzerine çekti.

Ripps, Yuga Labs’in kurucu ortağı Wylie Aronow tarafından ezoterik sembolizmin sayısız örneğini detaylandıran bir web sitesine ev sahipliği yapmak için kabul edilen aynı takma adlı takma ad olan gordongoner.com alan adını satın aldı. Video, Rusnack tarafından edinilen bilgileri ve Ripps tarafından yürütülen araştırmayı detaylandırıyor.

Rusnack videoda “bu benzerliklerin artık tesadüf olmadığı bir nokta” olduğunu söylüyor ve ekliyor:

“Kasıtlı Nazi, faşist veya alternatif sağ mesajları vurgulayan bir örnek açarsam, kendi kendinize ‘Görüyorum, ancak bu bir erişim’ diye düşünebilirsiniz. Bu yüzden size soruyorum: numaranız nedir? Tüm bu örnekler hangi noktada gözünüzün önünde berraklaşıyor?”

Tartışmaya doğrudan atıfta bulunmadan, Yuga Labs bazı iddialara yanıt verdi: tweet atmak Ocak ayında, maymunların kriptoda bu kadar çok kullanıldığının kendilerine bu şekilde atıfta bulunduğunu söyledi. Muhtemelen kripto-argo terimiyle ilgili olarak, birisinin önceden çok az araştırmayla kripto para birimlerine veya projelere yoğun bir şekilde yatırım yaptığında bunu belirtmek için kullanılır.

BAYC logosuna değinen Yuga Labs, amacın “kulüp”ün “köhne ve boş” görünmesini sağlamak olduğunu ve neden bir kafatası seçtiklerini söyledi:

“Bu maymunların ne kadar sıkıldığını anlatmak için bir maymun kafatası ile gittik – ‘ölümüne sıkıldılar’.”

Hakaretle Mücadele Birliği’nin (ADL) Aşırılıkçılık Merkezi’nde kıdemli bir araştırma görevlisi olan ve genellikle bir aşırılık uzmanı olarak anılan Mark Pitcavage, Input ile Şubat ayında yaptığı bir röportajda, logo ile Totenkopf arasında hiçbir ilişki görmediğini söyledi ve şunları söyledi:

“Nazi Totenkopf, bir kafatası ve çapraz kemiklerin çok özel bir grafik tasarımıdır ve maymun kafatası, tüm kafataslarının belirli bir dereceye kadar birbirine benzemesi dışında hiçbir şekilde ona benzemez.”

Ancak Pitcavage, altın zincirli “hip hop” özelliği ve sırasıyla Siyah kültürünün ve bir Japon insanının klişeleri olan “suşi şefi kafa bandı” gibi bazı NFT’lerin özelliklerinin ve niteliklerinin sorunlu olduğu konusunda hemfikirdi.

İlişkili: Binance, Hitler’in doğum gününde gamalı haç benzeri emojiyi açıkladıktan sonra utandı

Genel olarak, Pitcavage ve başka bir ADL araştırmacısı Carla Hill, Ripps tarafından yapılan araştırmanın belirli bir aşırılık yanlısı gruba işaret etmediğini söyledi.

Ripps karşı karşıya kaldı iddialar uyumlu araştırmasının, orijinal koleksiyona dayalı 6.000’den fazla NFT içeren “RR/BAYC” adlı kendi BAYC türevi NFT koleksiyonunu satmak için bir tanıtım taktiği olduğunu.

Ripps, koleksiyonun BAYC’nin sözde aşırılıkçı bağları hakkında insanları eğitmeyi amaçlayan bir hiciv ve protesto olduğunu söylüyor. Ancak bu iddialar, Ripps’in araştırmasında sunduğu iddialara karşı bir argüman sunmuyor.

Cointelegraph, yorum için Rusnack, Ripps ve Yuga Labs ile iletişime geçti ancak yayınlanmadan önce herhangi bir geri dönüş almadı.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

News Türkiye ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!