Wire Network’ün yeni protokolü, Web3 birlikte çalışabilirlik sorunlarını sona erdirmeyi amaçlıyor

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Katman 1 blok zinciri platformu Wire Network, Evrensel Polimorfik Adres Protokolü (UPAP) adı verilen blok zinciri birlikte çalışabilirlik protokolünün lansmanını duyurdu.

Daha büyük kripto pazarına kıyasla yeni gelişen Web3 ekosisteminde, birincil etkileşim dijital ürünler ve değiştirilemez belirteçler (NFT’ler) üzerinden gerçekleşir. Ancak, giderek artan sayıda Web3 platformu, sorunsuz bir Web3 deneyimi için büyük bir engel olabilecek birlikte çalışabilirlikten yoksundur. Wire Network, evrensel cüzdan adres protokolü ile bunu değiştirmeyi hedefliyor.

Blok zinciri birlikte çalışabilirliği, bilgileri farklı blok zincir ağları arasında kısıtlama olmaksızın paylaşma yeteneğidir. Blockchain endüstrisinin evrimi ile yüzlerce yeni protokol ve blockchain standardı ortaya çıkmıştır. Böylece, farklı blok zincirleri arasındaki etkileşimler karmaşık hale gelir. Birlikte çalışabilirliğin bu boşluğu doldurmaya yardımcı olduğu yer burasıdır.

Yeni UPAP protokolü, Web3 ekosistemindeki birlikte çalışabilirlik sorununu çözmeyi amaçlıyor. Geçmişte çeşitli birlikte çalışabilirlik çözümleri olsa da, bunların çoğu belirli bir ekosistem veya tasfiye ve fon transferleri gibi belirli bir konu ile sınırlıydı.

Birlikte çalışabilirlik, çapraz zincirler, yan zincirler, proxy belirteçleri, takaslar vb. gibi farklı yöntemlerle elde edilebilir. Geçmişte birçok blok zinciri platformu birlikte çalışabilirliğe odaklanmıştır, örneğin Polkadot (DOT), farklı blok zincirlerinin daha büyük, standartlaştırılmış bir blok zincirine bağlanmasına izin verir. Cosmos (ATOM), blok zinciri birlikte çalışabilirliğini sağlamak için bir blok zincirler arası iletişim (IBC) protokolü kullanır.

İlişkili: DeFi için zincirler arası birlikte çalışabilirlik neden önemlidir?

Öte yandan UPAP, değiştirilemez belirteçler (NFT’ler) göndermek ve almak için evrensel okunabilir cüzdan adresleriyle birlikte çalışabilirlik çözümü sunmayı, kripto para birimi takaslarını gerçekleştirmeyi ve herhangi bir blok zincirinde likidite çiftleri eklemeyi vaat ediyor.

Birlikte çalışabilirlik çözümü, mevcut çözümlerle ilgili karmaşıklıkların çoğundan kurtulur ve hiçbir köprü veya kehanet gerektirmez.

UPAP, açık kaynaklı cüzdanların zincirler arası işlemlerin güvenilir bir şekilde kendi kendini doğrulamasını sağlamasını sağlar.

Wire Network CEO’su Ken DiCross Cointelegraph’a şunları söyledi:

“Toplu benimsemeye ulaşmak için Web3’ün Köprü Metni Aktarım Protokolü (HTTP) gibi standartlara ihtiyacı var. UPAP, kullanıcıların temel ağdan bağımsız olarak kusursuz bir web3 deneyimi yaşamasını sağlayacak.”

Herkes UPAP cüzdanını Eliptik Eğri Dijital İmza Algoritması (ECDSA) şifreleme algoritmasını kullanan bir blok zincirine entegre edebilir. Kullanıcıların kendi seçtikleri cüzdandan anımsatıcı kodu içe aktarmaları gerekecek ve UPAP, kullanıcıların herhangi bir varlığı herhangi bir blok zinciri üzerinden göndermek için kullanabilecekleri evrensel bir adres oluşturacaktır.

Reklam Alanı

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

News Türkiye ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!