Wikimedia topluluğu, vakfın kripto bağışlarını kabul etmesini durdurma önerisini destekliyor

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Wikimedia Foundation’ı kripto para biriminde bağış kabul etmeyi bırakmaya çağıran bir teklife ilişkin yorum talepleri kapandı ve kullanıcıların çoğunluğu lehte oy kullandı.

Teklifle ilgili Salı günü yapılan güncellemeye göre, yanıt veren Wikimedia katkıda bulunanların yaklaşık %71’i veya 326’dan 232’si, Wikipedia’ya ev sahipliği yapan kar amacı gütmeyen Wikimedia Vakfı’nın kripto para birimi bağışlarını kabul etmeyi bırakmasını istedi. Teklifin lehindeki argümanlar, Bitcoin (BTC) işlemlerini çevreleyen çevresel endişeleri ve “hareketin kripto para birimlerini kabul etme itibarına yönelik riski” içeriyordu.

Topluluk ilk olarak teklifi 10 Ocak’ta yorum yapmak için açtı ve tartışmayı El Salvador’un BTC’yi yasal ihale olarak benimsemesi, yasadışı finansal faaliyetler için bir araç olarak kripto ve dijital varlıkların finansal içermedeki rolü gibi konuları içerecek şekilde genişletti. Bununla birlikte, konuların çoğu, kripto para birimlerinin enerji kullanımı ve potansiyel çevresel etkilerine odaklanmış gibi görünüyordu.

Orijinal teklif, “Kripto para birimleri, Wikimedia Vakfı’nın çevresel sürdürülebilirlik taahhüdüyle uyumlu olmayabilir” dedi. “Bitcoin ve Ethereum, en çok kullanılan iki kripto para birimidir ve her ikisi de muazzam miktarda enerji kullanan iş kanıtıdır. […] mevcut modeller çevreye aşırı derecede zarar vermeye devam ediyor. Çevre dostu kripto para birimleri olsa da, daha az yaygın olarak kullanılıyorlar.”

Teklife karşı çıkan bu argümanlar arasında, “çok daha az enerji yoğun” olan ve “baskıcı ülkelerdeki insanlar için bağış yapmak ve finansman sağlamak için daha güvenli yollar” sağlamak için token kullanan hisse kanıtı kripto para birimleri yer aldı. Bir kullanıcı, kötü bir itibar taşıyan teknolojiye karşı bir argüman olarak Ukrayna hükümetinin kripto bağışlarını kabul ettiğini belirtti.

14 Mart’ta C933103 kullanıcısı “Kripto, Wikimedia’nın bağış kabul etmesi için bir seçenek olarak kalmalı” dedi. “Wikimedia, kripto bağışlarını kabul etmiyor. Bir ülkenin kanunu bağış yapmayı yasaklarsa [the Wikimedia Foundation, or WMF] bankalar aracılığıyla o zaman yanlış olan ülke WMF değil. Bağışları dağıtmak yerine kabul etmek, aynı zamanda, alınan tüm para birimi WMF’nin hesabında hemen fiat para birimine dönüştürüleceğinden, yaptırım hedefi olabilecek veya diğer yasa dışı faaliyetleri finanse edebilecek herhangi bir yeni ekonomik faaliyeti kolaylaştırmak için kullanılmayacağı anlamına gelir. ”

Ancak Wikimedia’ya katkıda bulunan TrueAnonyman, önermeyi destekleyerek şunları ekledi:

“Artık kripto bağışlarını kabul etmemenin finansal etkisi minimum olacak ve çeşitli çevresel ve sosyal zararlara bu kadar güçlü bir şekilde bağlı bir teknolojiyi desteklediği görülmekle Wikimedia projesine verilen itibar zararından çok daha ağır basacaktır.”

İlişkili: Wiki, durdurma baskısına rağmen kripto bağışlarını kabul etmeye devam ediyor

Reklam Alanı

Vakıf, Ocak ayında, geçtiğimiz mali yılda yaklaşık 130.000 dolar değerinde kripto bağışı aldığını, yani gelirinin kabaca %0.08’ini aldığını bildirdi. Bitcoin, bağış yapan 347 kişi arasında en çok kullanılan kripto para birimiydi, ancak kâr amacı gütmeyen kuruluş Ether (ETH) ve Bitcoin Cash (BCH) de kabul ediyor.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

News Türkiye ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!