Web3’te özel verilerinizi geri alma

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Fair Data Society’nin dediği gibi, veri ekonomisinde emekçiyiz. Kişisel verilerimiz – temel olarak hayatımızın dijital planı – etkileşimde bulunduğumuz platformlar tarafından, çoğu zaman şeffaf olmayan bir şekilde toplanır. En iyi ihtimalle, kullanıcı deneyimimizi geliştirmek için kullanılır. En kötüsü, gizliliğimiz ihlal edilir, para kazanılır ve hatta bize karşı silah haline getirilir.

Her şey, görünüşte özgür sosyal medya ağları, arama motorları ve şirketler yeni bir kâr etme fırsatı gördükçe ve kullanıcı verilerini toplama, depolama, analiz etme ve satma işine girdikçe, kullanıcı tarafından oluşturulan web’in ortaya çıkması ve büyümesiyle başladı. 2022 yılına kadar, veri pazarı son derece büyümüştü. Statista’ya göre, 2020 yılına kadar dünya çapında toplam 64,2 zettabayt veri oluşturuldu, tüketildi ve çevrimiçi hale getirildi. 2025 yılına kadar bu sayının 180 zettabaytı aşması bekleniyor.

Web3'te özel verilerinizi geri alma

Profesör Sabina Leonelli, kâr odaklı bir ortamda veri egemenliğinin evrimi hakkında şunları söyledi:

“Bilginin değiş tokuş edilebileceği ve kullanılabileceği koşullara hâkim olan birkaç kuruluşla birlikte, bireysel haklar ve toplu eylem aleyhine olacak şekilde veri ekonomisindeki bireysel temsilcilik daraldı.”

Gerçekten de, küresel arama pazarının dörtte üçünden fazlası Google arama motorunun kontrolü altında ve Meta’ya ait dört sosyal medya platformunda 3,6 milyardan fazla bireysel kullanıcı.

Web3'te özel verilerinizi geri alma

Veri egemenliği kursu

Büyük Teknoloji şirketleri baskıyı ve artan düzenleyici talebi fark etti, bu nedenle 2018’de Veri Transferi Projesi doğdu. Altı katılımcı – Google, Microsoft, Apple, Twitter, Facebook ve SmugMug – açık kaynak kodlu ortak bir çerçeve aracılığıyla platformlar arasında sorunsuz veri aktarımı sağlamayı taahhüt etti. Yine de, kullanıcıların verilerini geri almalarına yönelik ilk adımdı.

Son birkaç yılda şeffaflık, güvensizlik, güvenlik ve ademi merkeziyetçilik talebi hayatımızın birçok alanında şekillendi: finanstan kurumsal yönetime ve veri depolamaya. Bu, kullanıcılara dijital yaşamları üzerinde tam kontrol sağlamayı ve temel insan hakkını veri gizliliğini korumayı amaçlayan merkezi olmayan finans, merkezi olmayan özerk kuruluşlar ve Web3 gibi blok zincir teknolojilerinde ve çözümlerinde açıkça görülmektedir.

İlişkili: DAO’lar Web3’ün temeli, yaratıcı ekonomi ve işin geleceğidir

Peki, veri egemenliği ve radikal veri sahipliği nedir ve bunlar nasıl elde edilebilir?

Özetle, veri egemenliğine ulaşmak, kullanıcının verileri üzerinde tam kontrol sahibi olması anlamına gelir. Sonunda, verilerin kendisi tek bir platforma kilitlenmeden nereye gittiğini ve hangi amaçlarla kullanılabileceğini öğrenirler (ve söz sahibi olurlar). Bu kavramın savunucuları, bilginin sosyal fayda için kullanılacağı ve değerinin Web3 ve Adil Veri İlkeleri ile uyumlu olarak dağıtılacağı yeni, adil bir dijital alan yaratmayı hedefliyor ve yardımcı olacak bir dizi merkezi olmayan araç var. bunu başarmak.

Web3: Anahtarlarım, verilerim

Web3’ü bildiğimiz web’den farklı kılan temel özelliklerinden biri, merkezi veri havuzlarının olmamasıdır. Merkezi olmayan depolar bize tek bir gerçek kaynağı sağlar – blok zincirinin yaptığıyla aynı, yalnızca özel ve büyük veriler için.

Protokollerin ve merkezi olmayan bir veri katmanının kullanılması, eşler arası ağlar sisteminde bilgi alışverişini ve şifrelemeyi mümkün kılarken, içerik tabanlı adresleme, verilerin kurcalanmadığını bilmemizi sağlar: belirli bir adresten bir yığın indir, karma adrese karşılık geldiğinden bu verilerin doğru olduğunu biliyoruz.

Ayrıca, veri birlikte çalışabilirliği olmadan veri egemenliği yoktur. Kullanıcıların özel arayüzlere kilitlendiği veri tekellerinin aksine, Web3, gözetim dışı çözümler kullanma fikrine dayanır. Kullanıcılar, anahtarları kullanarak birden fazla platformdan (BYOD olarak da bilinir) aynı özel veri kümesine erişebilecek ve bunları depolar ve uygulamalar arasında özgürce taşıyabilecekler.

Reklam Alanı

Kayıt işlemi de değişiklikleri görecek. Birincisi, hesap oluşturmak veya bunları Google ve Facebook profillerimize bağlamak için e-posta adreslerini kullanırız. Web3’te e-posta kimlik bilgileri cüzdan adresleriyle değiştirilecektir. Ethereum Vakfı tarafından finanse edilen ve muhtemelen bir standart haline gelecek olan “Ethereum ile oturum açın” burada iyi bir örnek. Blok zinciri ile tüm etkileşimler herkese açık olarak görüntülenebiliyor olsa da, anonim bir cüzdan adresiyle oturum açmak gizliliğin korunmasına yardımcı olacaktır.

Bu arada, içerik oluşturucular ve içerik oluşturucular, içeriklerinden para kazanmanın yeni yollarına erişebilecekler. Hem değiştirilebilir hem de değiştirilemez belirteçler, Web3’ün “beğenileri” ve “retweetleridir”. Bunlar, içerik oluşturucunun telif ücretlerinden adil bir pay almasını sağlarken kaliteli içeriği ödüllendirmek ve veri parçalarını paylaşmak için kullanılabilir.

İlişkili: Metaverse: Mark Zuckerberg’in Cesur Yeni Dünyası

Ve son olarak, veriler üzerinde kontrol söz konusu olduğunda, merkezi olmayan yönetişimin getirilmesi, Big Tech’in tekelci gücünü devirmenin başka bir yoludur. Merkezi olmayan özerk kuruluşlar, işlemler konsensüs yoluyla doğrulandığından, blok zincirindeki karar verme sürecine demokrasi ve şeffaflık getirme potansiyeline sahiptir.

Veri ekonomisine güven ve gizlilik getirmek

Dijital egemenliği elde etmek, kullanıcılara veri ekonomisi makinesindeki çarklar olarak değil, kişiler olarak davranmak anlamına gelir. Yukarıdakileri özetlemek gerekirse, veri birlikte çalışabilirliği ve veri egemenliğinin ilk sırada yer aldığı insan merkezli uygulamalar oluşturarak, şifrelemeyi, veri korumayı ve etik, şeffaf iş modellerini destekleyen yeni web altyapısının geliştirilmesini teşvik ederek başarılabilir. Tabii ki, temel dijital okuryazarlık, internet kullanıcılarının farkında olmadan gizliliklerini imzalama şanslarını da azaltacaktır.

İlişkili: Veri ekonomisi distopik bir kabus

Kapanış notu olarak, bunun tek bir birey veya kuruluştan daha büyük bir işbirliği çabası olduğunu ve tüm Web3 alanının birlikte çalışması gerektiğini vurgulamak önemlidir. Bu şekilde, bireyin gizliliğini geri kazanmaya ve toplumsal düzeyde veri ekonomisine güven getirmeye başlayabiliriz.

Bu yazı yatırım tavsiyesi veya tavsiyesi içermemektedir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir ve okuyucular bir karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Burada ifade edilen görüş, düşünce ve görüşler yalnızca yazara aittir ve Cointelegraph’ın görüş ve görüşlerini yansıtmak veya temsil etmek zorunda değildir.

Gregor Žavcer topluluk oluşturma, marka kimliği, pazarlama, iş geliştirme, blok zinciri teknolojisi ve merkezi olmayan ekonomi konularında kapsamlı deneyime sahiptir. Erken dönemde Ethereum topluluğuna dahil oldu ve bu da kendi merkezi olmayan veri yönetimi girişimini yaratmasına yol açtı. Bugün Gregor, bağımsız bir dijital toplum için merkezi olmayan bir depolama ve iletişim sistemi olan Swarm’ın operasyon lideridir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

News Türkiye ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!