Web3 oyunları ve cüzdanlar için kuantum tabanlı rasgele sayı üreteci başlatıldı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Avustralya Ulusal Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, ilk Kuantum Rastgele Sayı Üreticisini (QRNG) başlatmak için blockchain oracle sağlayıcısı AP13 ile birlikte çalıştı.

Ortak çaba, Web3 varlıklarının son derece güvenli ve kullanımı ücretsiz olan tamamen öngörülemeyen rastgele sayı üretme sistemine erişmesine izin verecektir.

Rastgele sayı üreteçleri yeni değil, ancak QRNG sistemi, kuantum mekaniğini kullanarak rastgele bir sayı üreten türünün ilk örneği. Bu, halihazırda kullanılan ve önyargılı veya tekrarlanabilen sözde-matematiksel sistemlerin ötesinde ilk gerçek rastgele sayı mekanizmasını sağlar.

Kumar ve piyangolar, spor ve yarışmalar, örnekleme ve istatistik gibi rastgele sayılar için birkaç geleneksel uygulama vardır. Daha fazla kuruluş Web3 dünyasını benimsemeye çalıştığından, üçüncü taraflara bağımlı olmayan, kurcalamaya dayanıklı ve gerçek bir rastgele sayı üretecine ihtiyaç duyulacaktır.

API3’ün QRNG’si, öngörülemeyen rastgeleliği garanti etmek ve sayıları üretmek için bir elektromanyetik alanın fazındaki ve genliğinde rastgele kuantum dalgalanmalarını ölçer. ANU Fizik Araştırma Okulu’ndan Aaron Tranter süreci Cointelegraph’a şöyle açıkladı:

“Kuantum mekaniği, genellikle ‘şeylerin’ yokluğu olarak kabul edilen bir boşluğun, aslında varlığa giren ve çıkan parçacıklar içerdiğini tahmin eder. Vakum gürültüsü teriminin kökeni budur. Bu gürültü temelde rastgeledir ve aslında bir lazer, optik ve bazı hızlı elektronikler kullanılarak ölçülebilir. Bu dalgalanmaları ölçüyoruz ve bunları bir API ağ geçidi aracılığıyla dağıtım için AWS bulutuna sunulan rastgele sayılara dönüştürüyoruz.”

Sistem şu anda Ethereum, BNB Chain, Arbitrum, Avalanche, Optimism, Polygon, Fantom ve Moonbeam dahil olmak üzere 13 blok zinciri için bir uygulama programlama arayüzü (API) olarak mevcuttur. Kullanıcıların hizmet için ödeme yapmasına gerek yoktur, ancak API’yi aramak için küçük bir ağ ücreti olacaktır.

Oyunlar, oyuncuları meşgul etmek için sürekli olarak bir dereceye kadar rastgelelik ve öngörülemezliğe dayandığından, Web3 ve metaverse oyunları bu tür sistemlerin en büyük yararlanıcılarından biri olabilir.

Blok zinciri tabanlı kumar uygulamaları, kurcalamaya karşı korumalı rastgele sayı üretecinden de büyük ölçüde faydalanacak ve bu da bahis platformlarına daha fazla güven sağlayacaktır.

Tranter, insanların benzersiz, dönüştürülemeyen belirteçler (NFT’ler) ve sanat eserlerinden otomatik karar vermeye kadar, istedikleri herhangi bir uygulama için rasgele sayıları kullanabileceğini ekledi. Açıkladı:

“Örneğin, bir görev için bir müşteri havuzundan rasgele çizim yapmak istiyorsanız, gerçekten rasgele örnekleme yaptığınızdan emin olmak istersiniz. Bu, kaynakların dağıtımını, görevlerin atanmasını ve hatta oylama için merkezi olmayan yeter sayıyı içerebilir.”

Sözde rasgele sayı üreteçlerinin mevcut çözümü genellikle tekrarla sonuçlanabileceğinden veya istismar edilebilecek karmaşık kalıplara sahip olabileceğinden, bunların kripto cüzdan üretimi için de kullanılabileceğini ekledi. “Bir QRNG’nin kuantum mekaniği yasaları tarafından gerçekten rastgele olması garanti edilir, bu boşluk ortadan kalkar” diye ekledi.

Reklam Alanı

İlişkili: Kripto benimseme konusunda ekonomik modeller çalıştırmak için kuantum hesaplama

Rastgele belirteç dağıtımı veya çekiliş kazananlar gibi halkın katılımını içeren Web3 uygulamaları da kurcalamaya karşı korumalı bir sistemden yararlanacaktır.

API3 QRNG, Amazon Web Services (AWS) üzerinde Avustralya Ulusal Üniversitesi Kuantum Optik Grubu tarafından barındırılır ve sunucular arasında iletilen tüm veriler şifrelenir. Ek olarak, rastgele sayılar kullanımdan sonra yok edilir, böylece firma bunlara asla erişemez.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

News Türkiye ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!