VanEck, spot Bitcoin ETF için SEC ile yeniden dolduruyor

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Dünyada bir Bitcoin (BTC) borsa yatırım fonu (ETF) için başvuruda bulunan ilk firmalardan biri olan VanEck, Amerika Birleşik Devletleri’nde bir spot Bitcoin ETF başlatma planlarından vazgeçmiyor.

Firma, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) fiziksel olarak desteklenen bir Bitcoin ETF başvurusunda bulundu.

VanEck’in 24 Haziran’da yaptığı en son Bitcoin ETF başvurusu, SEC’in 12 Kasım 2021’de önceki spot Bitcoin ETF talebini reddetmesinden aylar sonra geldi. Menkul kıymetler düzenleyicisi, kararını ETF’ye, yatırımcıları ve halkı korumak için standartları karşılayamadığı iddiasına dayandırdı. yanı sıra “sahtekar ve manipülatif eylem ve uygulamaları önlemek” amacını taşımaktadır.

En son dosyalamada VanEck, SEC’in bu sefer bir Bitcoin ETF’sini onaylaması için çok sayıda neden sundu.

ETF şirketi, ABD’de listelenen spot Bitcoin borsasında işlem gören ürünlerin (ETP) eksikliğinin ABD fonlarının Bitcoin’e maruz kalmasını engellemediğini savundu. Bunun nedeni, birçok ABD ETP’sinin spot BTC’ye maruz kalmak için Kanada BTC ETP’lerini kullanmasıdır, diyor VanEck:

“Bu teklifi ve benzerini onaylamak, ABD ETF’lerine ve yatırım fonlarına, kusurlu ürünlere veya diğer ülkelerde listelenen ve öncelikli olarak düzenlenen ürünlere güvenmek yerine, bu tür bir erişim sağlamak için ABD’de listelenmiş ve düzenlenmiş ürünler sağlayacaktır.”

Cointelegraph tarafından daha önce bildirildiği üzere Kanada, Şubat 2021’de Purpose Bitcoin ETF’nin lansmanı ile spot Bitcoin ETF’yi piyasaya süren dünyadaki ilk ülkelerden biriydi.

VanEck, otoritenin Bitcoin vadeli işlem tabanlı ETF’lerine izin vermeye karar vermesinin ardından spot Bitcoin ETF’yi onaylamanın SEC için mantıklı bir adım olacağını söylemeye devam etti. Daha önce bildirildiği gibi, VanEck’in BTC vadeli ETF’si 16 Kasım 2021’de Chicago Board Options Exchange’de işlem görmeye başladı.

“CME Bitcoin vadeli işlem piyasasının düzenlenmiş bir piyasa olduğu sonucuna varan Bitcoin vadeli işlem onaylarının yayınlanmasından sonra […] Tek tutarlı sonuç, Bitcoin vadeli işlem piyasasının aynı zamanda Bitcoin spot piyasasıyla ilgili olduğu için önemli boyutta düzenlenmiş bir piyasa olduğu temelinde spot Bitcoin ETP’lerini onaylamak olacaktır.”

İlişkili: Grayscale’in SEC’e yasal olarak meydan okuması, topluluktan yanıt aldı

Bloomberg ETF analisti Henry Jim’e göre, VanEck’in son spot Bitcoin ETF’si için son tarih 3 Mart 2023.

VanEck, bir Bitcoin vadeli ETF başvurusunda bulunan ilk ABD firmalarından biri olarak biliniyor. Şirket ilk olarak Haziran 2018’de fiziksel destekli bir Bitcoin ETF başvurusunda bulundu, ancak SEC, üç yıl sonra sonunda reddetmek için teklif üzerindeki kararını defalarca erteledi.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

News Türkiye ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!