Upbit sahibi Dunamu, yatırım tartışmalarından sonra ‘tekel’in dizginlendiğini görebiliyordu

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Güney Koreli kripto borsası Upbit’in işletmecisi Dunamu, tartışmalı bir yatırım nedeniyle düzenleyicilerin tepkisiyle karşı karşıya kalırken, yetkililer tekelci konumunu bastırmak için kısıtlamalar getirmeye çalışıyor.

Dunamu’nun toplam varlıklarının değeri 10 trilyon KRW’nin (8.06 milyar $) üzerindedir ve Upbit, yerel ticaret hacminin %80’lik büyük bir bölümünü kontrol etmektedir. Sonuç olarak, düzenleyiciler Dunamu’yu ve buna bağlı olarak Upbit’i, kısıtlanması gereken çok fazla güce sahip bir tekel olarak görüyorlar.

Düzenleyiciler, onu pazar faaliyetlerini kısıtlayacak büyük bir şirket olarak belirleyerek büyümesini engelleyebilirler.

Güney Kore’deki büyük şirketler ve yatırım firmaları, Sermaye Piyasası Yasası kapsamında yatırımlara ilişkin hangi bilgileri paylaşabilecekleri konusunda katı kurallara tabidir. Şirketlerin ve bağlı kuruluşlarının, özellikle sahip oldukları veya ilişkili oldukları yatırımları teşvik etmeleri yasaktır.

Dunamu, Mart ayında kripto ile ilgili yatırım önerileri sunmaya başlayan piyasa izleme firması Triger’de %40 hisseye sahip olarak ülkenin Sermaye Piyasası Yasası’ndaki bariz bir boşluktan yararlanmakla eleştirildi. Dunamu o zamandan beri şirketteki hisselerini terk etti.

Upbit’ten bir temsilci Salı günü yerel haber kaynağı Culture Journal’a verdiği demeçte, Triger’in tüm yan kuruluşlarını bıraktığını, ancak yine de siteden kripto ile ilgili içeriğini kaldırmasını istediğini söyledi. Temsilci şunları söyledi:

“Gereksiz yanlış anlaşılmaları önlemek için hizmetin sonlandırılmasını talep ettik.”

Dunamu, Kore yasalarına göre büyük bir şirket ile bir finansal yatırım firması arasındaki çizgiyi aşıyor. Bu nedenle, firmanın Sermaye Piyasası Kanunu uyarınca yatırımları teşvik etmesine teknik olarak izin verilmektedir. Ancak Culture Journal, sektör içinden birinin bu tür tanıtım içeriğine düzenleyici bir boşluk olarak işaret ettiğini ve bunun “durumu iyileştirmek için revize edilmesi gerektiğini” bildirdi.

İlişkili: Güney Kore’de NFT’nin benimsenmesi neden bu kadar yüksek?

Firmanın küçük veya orta ölçekli işletme (KOBİ) olarak konumunun yakın gelecekte değişeceği bildiriliyor. Yerel haber kaynağı NoCut News Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Adil Ticaret Komisyonu’nun (FTC) Dunamu’yu kısmen son faaliyetleri ve büyüklüğü nedeniyle ciddi bir şekilde büyük bir şirket olarak belirlemeyi düşündüğünü bildirdi.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

News Türkiye ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!