Uganda merkez bankası, firmaları düzenleyici sandbox’a davet eden kriptoyu u-açıyor

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Uganda Bankası, Düzenleyici Sandbox’ına katılan kripto para birimi işletmeleri fikrine açık ve Uganda Blockchain Derneği (BAU) üyelerini bilgilerini merkez bankasıyla paylaşmaya davet ediyor.

Bankadan BAU başkanı Kwame Rungunda’ya 1 Haziran tarihli bir mektupta, Mayıs ayı başlarında iki taraf arasında yapılan toplantıya atıfta bulunuldu. Merkez bankası ayrıca, ülkenin kripto savunma grubuna, daha fazla teknik tartışma için zaman ayırmadan önce sanal alan düzenlemelerini tazelemelerini tavsiye etti.

Haziran 2021’de banka, ülke içinde elektronik ödemelerin ve diğer dijital finansal hizmetlerin alımını teşvik etme umuduyla finansal teknoloji (FinTech) firmalarının kontrollü bir ortamda “yenilikçi finansal çözümleri” test etmesine izin veren bir düzenleyici sanal alan çerçevesi başlattı.

Son mektup, Uganda Bankası’nın kripto para birimine yaklaşımında bir U dönüşü gibi görünüyor.

Nisan ayı sonlarında banka, kripto para birimleriyle ilgili bir uyarı yayınlayarak ülkedeki tüm ödeme hizmeti sağlayıcılarına kripto işlemlerine izin vererek ülkeyi kara para aklama ve dolandırıcılığa açtıklarını belirten bir bildirim gönderdi.

Banka veya fintech işletmesi gibi kripto para ticaretini kolaylaştırdığı tespit edilen herhangi bir sağlayıcının finansal lisanslarının iptal edileceğini de sözlerine ekledi.

Kripto Uganda’da yasaklanmamıştır ve yine de satın alınabilir, tutulabilir ve takas edilebilir. Bununla birlikte, kripto para birimleri düzenlenmemiştir ve bir firmaya ülkede faaliyet göstermesi için henüz bir dijital varlık lisansı verilmemiştir.

İlişkili: Afrika kripto girişimleri için girişim finansmanı 2022’de 11 kat arttı: Rapor

Afrika’da kriptonun benimsenmesi, birçok girişim fonu ve kripto firmasının dikkatini çekerek ısınıyor. 2020 ve 2021 arasında Afrika’da kripto kullanımı yaklaşık %1200 arttı ve Ugandalıların yaklaşık %2’si kripto kullanıyor.

Kıta çevresinde, diğer ülkeler kripto dostu bir yaklaşım benimsiyorlar, Orta Afrika Cumhuriyeti Bitcoin’i (BTC) yasal bir ihale olarak kabul eden ilk Afrika ülkesi ve bunu yapan ikinci ülke oldu.

Reklam Alanı

Devlete ait Kenyalı enerji şirketi KenGen, Bitcoin madencilerini, hükümetin kripto madenciliği ücretleri veya vergileri yoluyla gelir elde edebileceğini görebilecek jeotermal enerjiden üretilen fazla enerjiyi satın almak için ülkeye taşınmaya davet etti.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

News Türkiye ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!