Türevler, dYdX’i ‘EOY tarafından %100 merkezi olmayan’ hale getirmek için takas ediyor

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Ethereum Layer 2 tabanlı kripto türevleri ticaret platformu dYdX, protokolün V4 güncellemesi aracılığıyla “EOY tarafından %100 merkezi olmayan” hale gelme sözü verdi.

dYdX, temel olarak, hem spot marj ticaretinden hem de vadeli işlem ticaretinden unsurlar ödünç alan, ancak bir son kullanma tarihi olmayan türev ürünler olan kalıcı sözleşmeler sunar.

Şu anda dYdX’in Ethereum akıllı sözleşmeleri, yönetişim ve stake etme dahil olmak üzere yalnızca belirli bileşenleri merkezileştirilmemiştir. Ancak “sipariş defteri ve eşleştirme motoru”, platformu geliştiren ekip olan dYdX Trading Inc. tarafından yönetilmektedir.

dYdX, dün Twitter’da V4 güncellemesini “Hazır değilsin” diye özetleyen yeni bir yol haritasıyla duyurdu.

Bir blogda dYdX, platformu tamamen merkezsizleştirmenin “birincil yönünün” sipariş defterine ve onun eşleşen motoruna odaklandığını açıkladı. Ekip, ana zorlukların, merkezi olmayan bir şekilde çıktıyı (işlem işleme gücü), kesinliği (zincir dışı ticaret eşleşmesi) ve adaleti (operatörlerin meşru ticaret faaliyetinden değer çıkaramaması) ölçeklendirmek olacağını kaydetti.

“V4 ile dYdX tamamen merkezsiz hale gelecek. Artık merkezi kontrol noktaları veya protokolün başarısızlığı olmayacak; Protokolün kontrol edilebilecek tüm yönleri, topluluk tarafından tamamen kontrol edilecek ”diyor yol haritası.

Platformun neden tamamen merkezi olmayan hale geldiğini özetleyen dYdX, merkezi olmayan finansın (DeFi) merkezi finansal hizmetler üzerinden sağladığı “temel iyileştirmeyi” vurguladı:

“DeFi şeffaflıkta büyük bir gelişme sunuyor. İlk kez, finansal sistemin kendisi artık kullanıcılar için bir kara kutu değil. DeFi ile kullanıcılar şirketler yerine koda güvenebilirler.”

V4 güncellemesi, dYdX Trading Inc.’in ileriye doğru sıfır işlem ücreti aldığını görecek. Ek olarak, platform ayrıca sentetikler ve spot ve marj ticareti gibi daha fazla ürün ve hizmet sunacak.

Reklam Alanı

Çoğu DeFi projesi, akıllı sözleşmeler ve otomatik kurulumları nedeniyle genellikle “merkezi olmayan” olduklarını söylese de, genellikle protokol üzerinde kendilerine “tanrı modu” yetkileri veren çoklu imzalı bir yönetici anahtarına erişimi olan küçük bir çekirdek ekip tarafından kontrol edilirler. Bu genellikle platformu oluştururken hatalardan kurtulmak için yararlı bir stratejidir, ancak merkezi riskler getirir.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu başkanı Gary Gensler, geçen yıl Ağustos ayında yapılan bir röportajda DeFi’nin çoğunlukla merkezileştirildiğini savundu ve şunları kaydetti:

“Bu sözde ‘merkezi olmayan finans’ platformları aslında çok fazla merkezileşmeye sahip. Bu platformları yöneten bir grup girişimci var.”

Tam ademi merkeziyetçiliğe geçişi veya “tamamen kendi kendine yeterli” olmayı duyuran bir başka DeFi projesi, 2021 ortalarında DAI stablecoin yaratıcısı ve öncü protokol MakerDAO idi.

İlişkili: DeFi token AAVE, Mayıs ayında %40 ralli gördü ancak ‘boğa tuzağı’ riskleri devam ediyor

Maker Foundation CEO’su Rune Christensen, o sırada bir blog yazısında “Protokol ve DAO’nun binlerce veya belki de milyonlarca ilgili, hevesli topluluk üyesi tarafından belirleneceğini” belirtti.

Ancak eleştirmenler, MakerDAO’nun DAI rezervlerini destekleyen 5,1 milyar merkezi USDC stablecoin’ine sahip olduğunu ve dolayısıyla ademi merkeziyetçiliğinin gerçek boyutunun tartışılabilir olduğunu belirtiyor.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

News Türkiye ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!