Tüm sahiplerin %1’inden daha azı DAO’lardaki oy gücünün %90’ına sahiptir: rapor

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Merkezi olmayan özerk kuruluşlar (DAO’lar) sürekli genişleyen kripto ekosisteminde bir öfke haline geldi ve genellikle merkezi olmayan kurumsal yönetimin geleceği olarak görülüyor.

DAO’lar, topluluğun toplu olarak sahip olduğu ve bir kuruluşun karar alma sürecine katkıda bulunduğu, aşağıdan yukarıya bir şekilde çalışmayı amaçlayan, merkezi bir hiyerarşiye sahip olmayan kuruluşlardır. Bununla birlikte, son araştırma verileri, bu DAO’ların amaçlandığı kadar merkezi olmayan olmadığını göstermektedir.

Chainalysis’in yakın tarihli bir raporu, on büyük DAO projesinin işleyişini analiz etti ve ortalama olarak tüm sahiplerin %1’inden daha azının oylama gücünün %90’ına sahip olduğunu buldu. Bulgu, DAO’ların çözmek için yaratıldığı bir sorun olan, seçilmiş birkaç kişinin elinde yüksek bir karar verme gücü konsantrasyonunun altını çiziyor.

Karar verme gücünün bu yoğunlaşması, Solana merkezli kredi DAO Solend ile belirgindi. Solend ekibi, DEX defterlerinde kademeli tasfiyelerden kaçınmak için bir balinanın hesabını devralmaya ve tasfiyeyi tezgah üstü (OTC) masalar aracılığıyla gerçekleştirmeye çalıştı.

Devralma teklifi 1,1 milyon “evet” oyu ile 30.000 “hayır” oyu ile kabul edildi, ancak bu toplam “evet” oylarından 1 milyonu büyük miktarda yönetim tokenine sahip tek bir kullanıcıdan geldi. Oylama daha sonra şiddetli bir tepkinin ardından bozuldu.

İlişkili: Bir banka veya finans kurumu için bir DAO nasıl görünecek?

Chainalysis raporu, tüm yönetişim token sahiplerinin oy haklarına sahip olmasına rağmen, topluluk için yeni bir teklif yapma ve bunu yapma hakkının, bunu yapmak için gereken token sayısı göz önüne alındığında herkes için çok kolay olmadığını vurguladı.

Rapor, 1000’de 1’i ile 10.000’de 1’i yönetişim jetonu sahiplerinin bir teklif oluşturmak için yeterli jetona sahip olduğunu tahmin ediyor. Sadece 10.000’de 1 ile 30.000’de 1 arasında bir teklifin geçmesi söz konusu olduğunda, sahiplerin bunu yapmak için yeterli jetonu vardır.

Merkezi Olmayan Finans (DeFi) ekosistemi, tutulan tüm DAO hazine değerinin %83’ünü ve sayıca tüm DAO’ların %33’ünü oluşturmaktadır. DeFi dışında, risk sermayesi, altyapı ve NFT’ler, DAO sayısında artış görülen diğer ekosistemlerdir.

Reklam Alanı
0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

News Türkiye ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!