Takip Eden Zarar Durdur Emri Kullanımı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Takip Eden Zarar Durdur Emri Nedir?

Takip Eden Zarar Durdur Emri, kullanıcıların daha büyük bir izleme farkı olması durumunda önceden tanımlanmış bir emir vermelerini sağlar. Fiyat olumsuz yönde hareket ettiğinde, kullanıcılara kârı güvence altına alma ve kayıpları sınırlama konusunda yardımcı olur. Öte yandan, fiyat, kullanıcıların uygun olduğuna inandığı yönde hareket etmeye devam ettiği sürece, bir emrin açık ve kârlı kalmasını sağlar.

Fiyat uygun bir yönde hareket ettiğinde, Takip Eden Zarar Durdur belirli bir yüzde veya miktarda hareket eder, ancak “Takip Eden Zarar Durdur” yönü tersine çevirmez. Bunun yerine fiyatın belirtilen yüzde veya tutarda ters yönde hareket etmesi durumunda emri piyasa fiyatından otomatik olarak kapatır.

Parametre Açıklaması

eng-trailing_stop-ui.png

1. İzleme Değişimi
İzleme Değişimi koşulu, gerçek tetikleme fiyatı hesaplanarak bir stratejinin tetiklenip tetiklenmediğini belirlemek için kullanılır. İzleme Değişimi iki tür girişi kabul eder: oran ve değişim (Var.). Oran, fiyattaki yüzde değişikliğini belirtir; Değişim, fiyat mesafesini gösterir (USDT-M birimi “USDT”; COIN-M birimi “USD”dir).

2. Etkinleştirme Fiyatı
Etkinleştirme Fiyatı terimi, bir “Takip Eden Zarar Durdur Emri” yürütülmesini tetikleyen koşulu ifade eder. Fiyat (“Fiyat Türü”) Etkinleştirme Fiyatı’na ulaştığında veya bu fiyatı geçtiğinde emir etkinleştirilir. Sistem etkinleştirilene kadar sistem gerçek tetikleme fiyatını hesaplamaya başlamaz. Etkinleştirme Fiyatı belirtilmemişse, emir yerleştirme sırasında etkinleştirilir.

3. Fiyat Türü
Kullanıcılar Son Fiyat, Adil Fiyat veya Endeks Fiyatı arasından bir tetikleyici seçebilir. Örneğin, Adil Fiyat seçeneği seçilirse, Son Fiyat olmasa bile, Endeks Fiyatı, Etkinleştirme Fiyatı’na ulaştığında veya bu fiyatı aştığında Takip Eden Zarar Durdur etkinleştirilir.

Örnek

eng-trailing_stop-chart.png

BTCUSDT Vadeli İşlemlerinin mevcut son fiyatının 30.000 USDT olduğunu varsayalım. Bir kullanıcı, aşağıdaki parametrelerle long işlem için bir Takip Eden Zarar Durdur Satış Emri verirse:

  • İzleme Değişimi: %5
  • Etkinleştirme Fiyatı: 31.000 USDT
  • Fiyat Türü: Son Fiyat

Fiyat, Etkinleştirme Fiyatı olan 31.000 USDT’yi aştığında Takip Eden Zarar Durdur Emri etkinleştirilir. Takip Eden Zarar Durdur Fiyatı 29.450 USDT [Formül: Son Fiyat x (1 – İzleme Değişimi Oranı)] olarak hesaplanmıştır. Fiyat 32.500 USDT’ye ulaştığında, 30.875 USDT’lik yeni bir Takip Eden Zarar Durdur fiyatı belirlenir. Fiyat düştüğünde, Takip Eden Zarar Durdur fiyatına ulaşılır.

Fiyat 35.000 USDT’ye yükseldiğinde, 33.250 USDT’de yeni bir Takip Eden Zarar Durdur fiyatı oluşur. Fiyat düştüğünde, Takip Eden Zarar Durdur fiyatı aynı fiyat seviyesinde kalır. Fiyat %5’ten fazla geri çekildiğinde, 33.250 USDT’de sondaki zarar durdur fiyatına ulaştığında ve bu fiyatı geçtiğinde, pozisyonu kapatmak için piyasa fiyatından bir satış emri tetiklenir.

Takip Eden Zarar Durdur Emri’ni tetiklemek için iki koşul vardır:
Son fiyat, emri etkinleştirmek için Etkinleştirme Fiyatı’na (31.000 USDT) ulaşmalıdır.
Sekme Değişimi (%5) ≥ İzleme Değişimi (%5).

Açıklama:
Sekme Değişimi
= (En Yüksek Fiyat – Sekme Fiyatı) / En Yüksek Fiyat
= (35.000 – 33.250) / 35.000
= %5

Reklam Alanı


MEXC Kayıt Linki : https://www.mexc.com/tr-TR/register?inviteCode=15FJM

Önemli Notlar

  1. Takip Eden Zarar Durdur Emri tetiklenmeden önce, kullanıcının marjı veya pozisyonları dondurulmaz;
  2. Şiddetli piyasa dalgalanmaları, fiyat limitleri, yetersiz marjlar, pozisyon limitleri, işlem yapmama durumu veya diğer sistem sorunları nedeniyle Takip Eden Zarar Durdur Emri tetiklenemeyebilir;
  3. Takip Eden Zarar Durdur Emri tetiklendiğinde bir piyasa emri verilir, ancak emir yerine getirilemeyebilir. Lütfen emrin yerine getirilip getirilemeyeceğinin tamamen piyasa koşullarına bağlı olduğunu unutmayın.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

News Türkiye ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!