‘Sunrise Sorununu’ çözmek, kripto kitlesel kabulünün kilidini açmanın anahtarıdır

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Hepimiz oradaydık. Bir şey görür, bir şey duyar veya bir şey hissedersiniz ve bu duyguyu veya gözlemi başka biriyle paylaşmak istersiniz. telefonu açar mısın Bir metin göndermek mi? Sesli not kaydet?

İnsanlar ortak deneyimlerimizde gelişirler: büyüleyici bir konser, bir spor karşılaşmasının galibiyet golü, gün doğumunu izlemek için uyanmak. Bir deneyime sahip olmak ve bunu gerçek zamanlı olarak birisiyle paylaşabilmek konusunda tatmin edici bir şey var. Ve teknoloji sayesinde, başka bir kişi, onlara bizim meslektaşımız desek bile, dünyanın öbür ucunda olsa bile bunu yapabiliriz.

Öyleyse neden tam da bu fikir etrafında inşa edilmiş bir endüstride aynı düzeyde kesintisiz iletişim ve işbirliğini beklemeyelim – toplam bağlantı ve küresel erişim? Kripto, finansa, topluluğa ve teknolojiye erişimi demokratikleştirmek için inşa edildi. Yine de, mevcut düzenleyici ortamda, devlet kurumları, müşterilerin dünyanın Coinbase’leri ve Binance’leri aracılığıyla nasıl işlem yaptığına dair kavrayışlarını sıkılaştırdıkça, kriptonun bağlanabilirliğinde büyük bir kesintiye neden olan hızla genişleyen yaptırımlar arasında artan gecikmeler yaşıyoruz.

Sonuç olarak, kripto borsaları, küresel düzenlemelere uymaya (ve birbirleri arasında uyumlu işlemleri işlemeye) çalışırken zararlı bir barikat yaşıyor. Açık ve uyumlu çözümlere ihtiyaç duyduğumuz bir zamanda sektörümüzü geride tutan nedir? Gündoğumu Sorunu ile tanışın.

VASP’lerin mevcut durumu ve Seyahat Kuralı

Son üç yılda kriptonun düzenleyici ortamını takip ediyorsanız, muhtemelen FATF’den (Finansal Eylem Görev Gücü) doğan bir terim olan Sanal Varlık Hizmet Sağlayıcı anlamına gelen “VASP” terimiyle karşılaşmışsınızdır.

'Sunrise Sorununu' çözmek, kripto kitlesel kabulünün kilidini açmanın anahtarıdır

FATF, kısaltmalar oluşturmanın ötesinde, finansal işlemlerde kara para aklamayı önlemek için küresel bir gözlemci kuruluş olarak hareket eder. FATF, 2020 itibariyle bankaların, kripto borsalarının ve diğer kripto para oyuncularının 1.000 USD/EUR’u aşan finansal borsalardaki katılımcılar (müşteriler) hakkında veri paylaşmalarını gerektiren bir finansal düzenleme olan Seyahat Kuralı’ndan sorumludur. Hatta bazı ülkeler eşiği sıfıra indirdi. VASP’ı ne oluşturur? Genel olarak konuşursak, bir VASP, merkezi veya merkezi olmayan bir kripto para birimi değişimi, likidite sağlayıcısı veya koruyucusudur.

İlişkili: FATF, kripto servis sağlayıcıları için kılavuzda DeFi’yi içeriyor

Gün doğumu herkes içindir, değil mi?

İşte sorun ve ilerlemenin neden bu kadar zararlı olduğu. Uyumluluğun kesintisiz ve eşzamanlı olması gerekir. Kripto uyumluluğu açısından, bunun ne anlama geldiğini ve bir VASP’ın başka bir VASP’ye işlem yapma konusunda bilgi talebi gönderdiğinde sorunların nasıl ortaya çıkabileceğini inceleyelim. VASP “A” (bir kripto borsası), Seyahat Kuralına uyumun gerekli olduğu bir yargı bölgesinde faaliyet göstermektedir. “Gün Doğumu Sorunu” benzetmesine göre, VASP A bulunduğu yerde güneşin doğuşunu görebilir ve güneşin henüz doğmadığı farklı bir yerde yaşayan bir muadili ile onun hakkında konuşabilme (müşteri detaylarını değiş tokuş edebilme) ister. (VASP B). VASP “B”, Seyahat Kuralının henüz düzenleyici bir zorunluluk olmadığı yerde bulunur. VASP B yalnızca farklı bir “zaman diliminde” değil, tamamen farklı kurallara sahiptir. Bir uyumlu ve bir uyumsuz VASP olduğunda bu ikilem nasıl çözülür?

VASP A (paranın yatırıldığı veya gönderildiği bir kripto borsası), VASP B’ye bir “bilgi talebi” gönderir. Tekrar Gündoğumu benzetmesine dönmek için VASP A, VASP B ile güneşin doğuşunu izleme deneyimleri hakkında konuşmak ister. VASP A, güneş henüz bulundukları yere gelmediği için yanıt vermeyen VASP B’den bu bilgi için bir istek gönderir. Yarın olabilir, bir yıl olabilir, ancak şimdilik, belirli düzenleyicilere karşı sorumlu tutulacak olan VASP A için potansiyel uyumsuzluğa yol açan bir yanlış hizalama var. Gündoğumu Sorunu başlıyor.

İlişkili: DeFi: Sınırsız, kodlarla yönetilen bir dünyada kim, ne ve nasıl düzenlenmeli?

Düzenleme hakkında gerçekçi olmak

Geçtiğimiz birkaç yıl boyunca, kripto ve DeFi platformları, Seyahat Kuralı gibi hükümet düzenlemelerine uyumlu çözümler oluşturmak için yoğun bir şekilde çalışıyor. İdeal olarak, bu çözümler, VASP’lerin müşterilerinin normalde nasıl işlem yapacaklarını kesintiye uğratmadan çalışmasına izin verir.

'Sunrise Sorununu' çözmek, kripto kitlesel kabulünün kilidini açmanın anahtarıdır

Gerçek şu ki, düzenleme artık kriptoda bir “if” değil. O burada – ve büyüyor. Ve sektörümüzdeki bazı kişilerin ani tepkisi düzenlemeyi kötülemek olsa da, uyumluluk müşterileri ve borsaları korur ve kötü niyetli niyetlere ve küresel kitlesel benimseme yolculuğumuzda sektörü geri getiren kötü aktörlere karşı koruma sağlamak için devreye alınır. Bu ihtiyaç gerçektir: TechCrunch’a göre, geçen ayki 625 milyon dolarlık Axie Infinity/Ronin Network istismarı gibi büyük hack’lerin ardından kripto kayıpları yılda %695 arttı. İşin püf noktası, nasıl uyumlu kalırız, kendimizi nasıl koruruz ve çoğumuzun ilk başta deneyimlemek için kriptoya çevirdiği sahte anonimlik ve kimlik seviyesinden nasıl vazgeçmeyiz?

İlişkili: Mahremiyet kaybı: Neden merkezi olmayan bir gelecek için savaşmalıyız?

Reklam Alanı

Gündoğumu Sorunu nasıl çözülür?

Cevap, Seyahat Kuralını çözen uyumlu çözümlerdir ve Gündoğumu Sorunu. Uyumlu bir sektör olacaksak, ilgili tüm taraflar için düzenlemenin mümkün (ve sorunsuz) olmasını sağlamalıyız. Bunun mümkün olması için, VASP’lerin, bir VASP’nin Seyahat Kuralı ile uyumlu olup olmadığına ve diğerinin, aşağıdaki nedenlerden dolayı kendi yetki alanlarının düzenlemelerine tam olarak uymadığına bakılmaksızın, işlemleri işleyebilmesi ve gerekli müşteri verilerini iletebilmesi gerekir. kademeli uygulama

Oraya nasıl gideriz? Verisope, bir Travel Rule çözümü ve Shyft Network tarafından henüz başlatılan merkezi olmayan keşif P2P veri iletim ağı gibi çözümler, bir VASP yayınını içeren herhangi bir kripto işleminde “tarihi bir incelemeye” izin verir. Bu özellik, VASP’lerin, ne zaman gerçekleştiğine bakılmaksızın, alıcı VASP’nin Veriscope veya başka bir Seyahat Kuralı çözümü ile oturum açmasından önce bile, herhangi bir işlem hakkında bilgi almasına olanak tanır. Yeni bir VASP katıldıkça, bu geçmiş veri isteklerini alırlar ve gerekli bilgilerle yanıt vererek uyumlu ve uyumlu olmayan VASP’ler arasında sektör engelini (diğer adıyla Sunrise Sorunu) önlerler.

Kripto daha iyisini hak ediyor

Zincirde müşteri kimliğini korurken uyumluluğa erişimi demokratikleştirme ihtiyacı olduysa, şimdi tam zamanı. Mart ayının sonlarında, Avrupa Parlamentosu’nun özel, barındırılmayan kripto cüzdanlarında KYC (müşterinizi tanıyın) uyumluluğunu gerektiren yeni yaptırımların uygulanmasına oy verdiği haberiyle uyandık. Düzenleme yakında dünyadaki her yargı alanına ve her bir yargı alanındaki her kişiye dokunacak. Borsalar ve müşteriler yasal olarak işlem yapmak (ve işlem işlemlerini barındırmak) istiyorsa, mevcut, geçmiş ve devam eden işlemler için önemli bilgileri paylaşabilmemiz gerekecek.

Paylaşılan deneyimler ve iletişim kurma yeteneği nihayetinde bizi insan yapan şeydir. Kripto, finansı ve insanlığı geliştirmeye yardımcı olmak için buradaysa, en zorlu sorunlara en iyi çözümleri hak ediyoruz. Hazır olalım.

Burada ifade edilen görüş, düşünce ve görüşler yalnızca yazara aittir ve Cointelegraph’ın görüş ve görüşlerini yansıtmak veya temsil etmek zorunda değildir.

Joseph Weinberg 2010’da Bitcoin’de erken bir yatırımcıydı ve 2016’da Kraken tarafından satın alınana kadar Coinsetter’in direktörlüğünü yaptı. Kripto para dünyasında yolunu biliyor. Şu anda Weinberg, güven, güvenilirlik ve kimlik talep eden blok zinciri tabanlı güven ağı olan Shyft Network’ün kurucu ortağıdır. Kripto ve blok zincirinin toplu olarak benimsenmesini ilerletme konusunda tutkulu, aynı zamanda OECD ve Finansal İstikrar Kurulu’nun yanı sıra küresel olarak hükümetler ve düzenleyici kurumlar için bir danışman olarak hizmet ediyor.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

News Türkiye ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!