Stabilcoin pazar payı rekoru kırıyor: JPMorgan

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Amerikan yatırım bankası JPMorgan Chase analistlerine göre, kripto para piyasasında Tether (USDT) gibi stabil coinlerin payındaki hızlı artış, yaklaşan bir kripto yükselişine işaret edebilir.

JPMorgan stratejistlerine göre, toplam kripto para piyasası değerindeki stablecoin yüzdesi artıyor ve Haziran ortasında yeni tarihi zirvelere ulaştı. JPMorgan kripto piyasası analisti Nikolaos Panigirtzoglou liderliğindeki analistler, bankanın Cointelegraph ile paylaştığı yeni yatırımcı notunda sektöre ilişkin içgörülerini sundular.

15 Haziran’da yayınlanan yatırımcı notu, tüm stablecoin’lerin payının %14’ün üzerine çıktığını veya “2020’den bu yana trendinin çok üzerine çıkaran yeni bir tarihi zirve” olduğunu okuyor.

Stratejistler, “Stablecoin’lerin toplam kripto para piyasası hacmindeki payı aşırı yüksek görünüyor, bu da aşırı satım koşullarına ve buradan kripto pazarları için önemli bir yükselişe işaret ediyor” dedi.

Sabit paraların toplam piyasa değeri içindeki payı. Kaynak: JPMorgan

Analistlere göre, kripto pazarındaki stabilcoinlerin daha düşük payı, sınırlı bir kripto yükselişiyle ilişkilendiriliyor. Nisan 2022’nin sonlarında, stratejistler, sabit paraların toplam kripto pazarına göre payı %10’dan %7’ye düştüğü için kripto fiyatlarında kısa vadeli bir düşüş öngördüler.

Yazma sırasında, toplam kripto pazarındaki stablecoin yüzdesi daha da artarak %17’ye ulaştı. Kripto veri sağlayıcısı CoinGecko’ya göre, tüm stablecoin’lerin değeri 155 milyar dolara eşitken, toplam piyasa değeri 946 milyar dolar.

2022’nin ikinci çeyreğinde tüm stablecoin’lerin toplam arzının büyük ölçüde düşmesine ve tarihin en keskin düşüşlerinden birini görmesine rağmen, stabilcoinlerin payı son birkaç hafta içinde büyüyor. Stabilcoin endüstrisi, Terra gibi algoritmik stabilcoinlerin başarısızlığı nedeniyle birçok FUD ile ilişkilendirilmiştir. Tether gibi büyük nakit destekli stablecoin ihraççıları, müşterilerine Celsius krizi gibi sorunlardan etkilenmedikleri konusunda güvence veriyor.

İlişkili: Tether’in USDT piyasa değeri, 8 ayın en düşük seviyesi için 70 milyar doların altına düştü

Ocak ayında 2 trilyon doların üzerinde olan toplam piyasa değeri de bu yıl düşüşe geçti ve Haziran ortasında 1 trilyon doların altına düştü.

JPMorgan’ın kripto stratejistleri, uzun vadede Bitcoin (BTC) fiyatı konusunda olumlu bir duruş sergiledikleri biliniyor. Daha önce bildirildiği gibi, analistler Şubat 2022’de Bitcoin için teorik uzun vadeli hedeflerinin 150.000 dolar olduğunu yinelediler.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

News Türkiye ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!