Sosyal medya, 2021’deki kripto dolandırıcılığı kayıplarında 1 milyar dolar suçladı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Amerika Birleşik Devletleri Federal Ticaret Komisyonu, 2021’de kriptoyla ilgili tüm dolandırıcılıkların neredeyse yarısının sosyal medya platformlarından kaynaklandığı, sosyal medyayı ve kriptoyu “dolandırıcılık için yanıcı bir kombinasyon” olarak etiketledi.

Cuma günü yayınlanan raporda, yıl boyunca dolandırıcılar tarafından 2020’ye göre beş kattan fazla ve 2018’e göre yaklaşık altmış kata kadar 1 milyar dolarlık kripto paranın kaybolduğu tespit edildi.

31 Mart itibariyle, kaybedilen kripto miktarı zaten 2021 rakamının yarısına yaklaşıyordu ve bu da momentumun yavaşlamadığını gösteriyor.

FTC, kripto dolandırıcılığı için en çok kullanılan platformların Instagram (%32), Facebook (%26), WhatsApp (%9) ve Telegram (%7) olduğunu tespit etti.

İlginç bir şekilde, kripto topluluğu tarafından yaygın olarak benimsenen sosyal medya platformu Twitter, spam ve sahte kripto eşantiyonları dağıtan dolandırıcı botlarla dolu olmasına rağmen bahsedilmedi.

Sosyal medya, 2021'deki kripto dolandırıcılığı kayıplarında 1 milyar dolar suçladı

FTC’nin Tüketici Sentinel Ağı’na yapılan dolandırıcılık raporlarına göre, en yaygın kripto dolandırıcılığı türü, toplam 1 milyar dolarlık rakamın 575 milyon dolarını oluşturan Yatırımla İlgili Dolandırıcılıktı.

“Bu dolandırıcılıklar genellikle potansiyel yatırımcılara kripto para planlarına yatırım yaparak büyük getiriler elde edebileceklerini vaat ediyor, ancak insanlar ‘yatırım yaptıkları’ tüm parayı kaybettiklerini bildiriyor.”

FTC’ye göre, yaygın yatırım dolandırıcılığı, sözde bir “yatırım yöneticisi”nin bir tüketiciyle iletişim kurduğu ve parasını artırma sözü verdiği durumları içerir – ancak yalnızca tüketici kripto para birimi satın alıp çevrimiçi hesaplarına aktarırsa.

Diğer yöntemler arasında, bir tüketicinin kendisine gönderdiği veya ücretsiz nakit ya da kripto para vaat ettiği herhangi bir kripto para birimini çoğaltabilen bir ünlünün kimliğine bürünmek yer alıyor.

FTC ayrıca sahte sanat, değerli taşlar ve nadir madeni paralara yapılan yatırımları, sahte yatırım seminerleri ve tavsiyelerini ve diğer çeşitli yatırım dolandırıcılıklarını bu grubun parçası olarak listeler.

Kripto dolandırıcılığıyla ilgili bir sonraki en büyük kayıp, bir aşk ilişkisinin birini kripto dolandırıcılığına yatırım yapmaya ikna etmeye çalıştığı Romance Scams’den geldi.

Reklam Alanı

Ticari ve Devlet Kimliğine Bürünme Dolandırıcılığı, dolandırıcıların paralarının dolandırıcılık veya bir hükümet soruşturması nedeniyle risk altında olduğunu iddia ederek tüketicileri hedef aldığı toplam 133 milyon dolarla üçüncü oldu.

“Bu dolandırıcılıklar, sözde yetkisiz bir Amazon satın alımıyla ilgili bir metinle veya Microsoft’tan bir güvenlik uyarısı gibi görünen endişe verici bir çevrimiçi açılır pencereyle başlayabilir. Oradan, insanlara dolandırıcılığın kapsamlı olduğu ve paralarının risk altında olduğu söylendi.”

Dolandırıcılar daha sonra kişinin kriptosunu güvence altına almak için bankanın temsilcisi gibi davranacak.

Diğer durumlarda, dolandırıcıların sınır devriye ajanlarını taklit ederek insanlara uyuşturucu kaçakçılığı soruşturmasının bir parçası olarak itibari hesaplarının dondurulduğunu söylediği bildirildi. Bu dolandırıcılar, insanlara paralarını korumanın tek yolunun onu kriptoya yatırmak olduğunu söylüyor. Nakit çekmeleri ve bir kripto ATM’sine beslemeleri için yönlendirilirler ve bunun yerine dolandırıcıların cüzdan adresine göndermeleri için kandırılırlar.

Raporda, 20-49 yaşları arasındaki kişilerin kripto paralarını bir dolandırıcıya kaptırma olasılığının en yüksek olduğu ve en çok 30’lu yaşlarındaki kişilerin rapor edilen toplam dolandırıcılık kayıplarının %35’ini oluşturduğu tespit edildi.

İlişkili: Suçtan sonraki hayat: Ceza soruşturmalarında ele geçirilen kriptoya ne olur?

Kaybedilen kripto miktarı yaş grubuna göre artıyor, medyan birey 70’li yaşlardakiler için kripto para birimi kayıplarının 18 ve 19 yaşındakiler için sadece 1.000 $’a kıyasla 11.708 $’a ulaştığını bildirdi.

FTC’nin Tüketici Tavsiyesi web sitesinde yer alan bir makale, kripto para dolandırıcılığından kaçınmanın birkaç yolunu detaylandırıyor:

  • Sadece dolandırıcılar kripto para biriminde ödeme talep eder. Hiçbir meşru iş, bir şey satın almamak ve paranızı korumamak için önceden kripto para göndermenizi talep etmeyecektir. Bu her zaman bir aldatmacadır.
  • Yalnızca dolandırıcılar kar veya büyük getiriler garanti eder. Kripto piyasalarında hızlı ve kolay para kazanabileceğinizi vaat eden insanlara güvenmeyin.
  • Çevrimiçi flört ve yatırım tavsiyelerini asla karıştırmayın. Bir flört sitesinde veya uygulamasında biriyle tanışırsanız ve size kriptoya nasıl yatırım yapacağınızı göstermek isterse veya sizden onlara kripto göndermenizi isterse, bu bir aldatmacadır.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

News Türkiye ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!