Son Kapitülasyon — Bitcoin’in 10.000 Dolar’da dibe vurmasının 5 nedeni

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Ayı piyasaları, tüccarlar için tarihsel olarak gezinmek için zorlu olmuştur ve iyi giriş noktalarını belirleyen geleneksel “güvenilir” göstergeler seti, bir kripto kışının ne kadar sürebileceğini tahmin edemez.

Bitcoin’in (BTC) son zamanlarda psikolojik olarak önemli olan 20.000$ fiyat seviyesinin üzerine geri dönmesi, birçok tüccar için dipte olduğuna dair bir işaretti, ancak verilere daha derin bir dalış, kısa vadeli rahatlama rallisinin bir makro için yeterli kanıt olmayabileceğini gösteriyor. -seviye trend değişikliği.

Kripto para araştırma firması Delphi Digital’in yakın tarihli bir raporunda dikkatli olunması gerektiğine işaret eden kanıtlar sağlandı ve bu raporda “piyasa dibinin içeride olduğuna dair kanaate varmadan önce biraz daha acı görmemiz gerekiyor” dedi.

Bitcoin’in fiyatının Kasım ayında zirveye ulaşmasından bu yana hissedilen acıya rağmen, o zamandan bu yana geri çekilmesi ile 2017 piyasa zirvesi arasındaki karşılaştırma, kısa vadede daha fazla düşüş olasılığına işaret ediyor.

BTC/USD fiyatı tüm zamanların en yüksek seviyesinden bu yana normalleşti (Mevcut 2017 zirvesine karşı) kaynak: Delphi Digital

Önceki ayı piyasalarında, BTC fiyatı en üst seviyesinden en alt seviyeye yaklaşık %85 ​​oranında düştü. Delphi Digital’e göre, mevcut ortamda tarih tekerrür edecek olsaydı, “10.000 doların biraz üzerinde düşük bir düşüş ve mevcut seviyeler için bir başka %50 düşüş” anlamına gelirdi.

Ether (ETH) için görünüm, önceki ayı piyasasının fiyatının zirveden dibe %95 düştüğünü gördüğü için daha da kötü. Aynı senaryo bu sefer gerçekleşirse, Ether fiyatı 300 dolara kadar düşebilir.

Son Kapitülasyon — Bitcoin'in 10.000 Dolar'da dibe vurmasının 5 nedeni
ETH/USD fiyat düşüş yüzdesi (mevcut ve önceki ATH). Kaynak: Delphi Dijital

Delphi Digital dedi ki,

“Benzer bir çöküşü yeniden yaşama riski, özellikle BTC 14 bin-16 bin dolar aralığında destek tutamazsa, çoğu insanın muhtemelen iskonto ettiğinden daha yüksek.”

Aşırı satım koşulları geçerli

Mevcut piyasada dibin nerede olduğunu arayan tüccarlar için veriler, “önceki büyük piyasa diplerinin aşırı aşırı satım koşullarıyla çakıştığını” gösteriyor.

Aşağıdaki haftalık grafikte gösterildiği gibi, BTC’nin 14 haftalık RSI’si yakın zamanda tarihinde üçüncü kez 30’un altına düştü ve önceki iki olay bir piyasa tabanına yaklaşıyor.

Son Kapitülasyon — Bitcoin'in 10.000 Dolar'da dibe vurmasının 5 nedeni
BTC/USD haftalık fiyatı ile 14 haftalık RSI karşılaştırması. Kaynak: Delphi Dijital

Bazıları bunu şimdi piyasaya yeniden girmek için iyi bir zaman olduğuna dair bir işaret olarak görse de Delphi Digital, “V şeklinde” bir toparlanma bekleyenler için bir uyarıda bulundu ve “Önceki iki örnekte BTC, Dalgalı yana doğru, nihayet güçlü bir toparlanma sahnelemeden önce birkaç ay boyunca değişir.

200 haftalık basit hareketli ortalamaya (SMA) bir bakış, tarihsel destek seviyesinin tekrar tutulup tutulmayacağına dair soruları da gündeme getiriyor.

Son Kapitülasyon — Bitcoin'in 10.000 Dolar'da dibe vurmasının 5 nedeni
200 haftalık SMA ve 14 haftalık RSI’ye karşı BTC/USD fiyatı. Kaynak: Delphi Dijital

Bitcoin kısa süre önce Mart 2020’den bu yana ilk kez 200 haftalık SMA’sının altına düştü. Tarihsel olarak konuşursak, BTC fiyatı önceki ayı piyasalarında sadece birkaç hafta bu seviyenin altında işlem gördü ve bu da yakında bir dip bulunabileceğine işaret ediyor. .

Reklam Alanı

İlişkili: Bitcoin fiyatı 21 bin doların altına düşerken borsalar rekor çıkış eğilimi görüyor

son kapitülasyon

Piyasanın şu anda gerçekten aradığı şey, tarihsel olarak bir ayı piyasasının sonunu ve bir sonraki döngünün başlangıcını belirleyen nihai teslimiyettir.

Piyasadaki duyarlılık Mart 2020’deki COVID-19 çöküşünden bu yana en düşük noktasında olsa da, 2018’de görülen umutsuzluğun derinliklerine tam olarak ulaşmadı.

Delphi Digital’e göre:

Duygular dibe vurmadan önce biraz daha acı görmemiz gerekebilir.”

Son Kapitülasyon — Bitcoin'in 10.000 Dolar'da dibe vurmasının 5 nedeni
Kripto Korkusu ve Açgözlülük Endeksi. Kaynak: Alternatif

Kripto pazarındaki zayıflık 2021’in sonundan beri görülüyor, ancak pazardaki çöküşün arkasındaki gerçek itici güç, kaçak enflasyon ve yükselen faiz oranlarını içeriyor.

Son Kapitülasyon — Bitcoin'in 10.000 Dolar'da dibe vurmasının 5 nedeni
BTC/USD vs. Fed fon oranı vs. Fed bilançosu. Kaynak: Delphi Dijital

Yükselen faiz oranlarını piyasa düzeltmeleri takip etme eğilimindedir ve Federal Rezerv’in yürüyüş oranlarının seyrini sürdürme niyetinde olduğu göz önüne alındığında, Bitcoin ve diğer riskten uzak varlıkların daha fazla düzeltmesi muhtemeldir.

Nihai bir kapitülasyon olayının gerçekleşmesi gerektiğini gösteren son bir ölçüm, önceki ayı piyasalarında %40’a düşen BTC arzının kârdaki yüzdesidir.

Son Kapitülasyon — Bitcoin'in 10.000 Dolar'da dibe vurmasının 5 nedeni
BTC/USD fiyatına karşı kardaki arz yüzdesi. Kaynak: Delphi Dijital

Glassnode’dan alınan verilere göre, bu metrik şu anda %54,9’da ve bu da piyasanın gerçek dip gelmeden önce başka bir düşüş yaşayabileceği perspektifine güvenilirlik katıyor.

Burada ifade edilen görüşler ve görüşler yalnızca yazara aittir ve Cointelegraph.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir, karar verirken kendi araştırmanızı yapmalısınız.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

News Türkiye ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!