SOL’u mu kaybettiniz? Kalıcı zorluklar Solana fiyatını etkilemeye devam ediyor

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Son otuz gün, kripto para birimleri için son derece düşüşlü bir zaman oldu. Sektörün toplam piyasa değeri %33 düşüşle 1,31 trilyon dolara düştü ve Solana’nın (SOL) düşüşü daha da acımasız oldu. Şu anda, SOL %50’lik bir düzeltme gördü ve 51 dolardan işlem görüyor.

Coinbase’de Solana/USD fiyatı (mavi) ve altcoin büyük harf kullanımı (turuncu) karşılaştırması. Kaynak: TradingView

Ağ, bir geçmiş kanıtı (PoH) mekanizmasını bir hisse kanıtı (PoS) blok zincirine dahil ederek Ethereum blok zincirinin ölçeklenebilirlik sorununun üstesinden gelmeyi amaçlıyor. PoH ile Solana, tüm ağın üzerinde anlaşabileceği bir işlem süresini belirlemek için merkezi bir düğüme yetki verir.

Solana ağı tarafından sağlanan düşük ücretler hem geliştiricileri hem de kullanıcıları cezbetti, ancak sık ağ kesintileri merkezileşme konusunda şüphe yaratmaya devam ediyor ve muhtemelen bazı yatırımcıları korkutup kaçırdı.

Düşük performansı yalnızca 30 Nisan’daki 7 saatlik ağ kesintisine sabitlemek çok basit görünüyor ve ayrışmanın neden bir ay önce başladığını açıklamıyor. Solana Labs’e göre, sorun, Solana üzerine inşa edilmiş bir dönüştürülemeyen token (NFT) pazarı olan Metaplex’te çok sayıda işlem başlatan botlardan kaynaklandı.

İşlem hacmi, zirve sırasında saniyede altı milyonu aştı, bireysel düğümleri aştı ve sonuç olarak, doğrulayıcıların veri belleği tükendi, bu da fikir birliği kaybına ve ağ kesintisine neden oldu.

Sorunu azaltmak için geliştiriciler üç adım sundu: veri aktarım protokolünde bir değişiklik, hisse ağırlıklı işlem işleme ve “ücrete dayalı yürütme önceliği”.

TVL ve etkin adreslerin sayısı düştü

Solana’nın ana merkezi olmayan uygulama metriği, akıllı sözleşmelerinde yatırılan miktarı ölçen ağın toplam kilitli değerinin (TVL) tekrar tekrar 60 milyon SOL’ün üzerinde seviyeleri sürdürememesinden sonra Kasım ayının başlarında zayıflık göstermeye başladı.

SOL'u mu kaybettiniz? Kalıcı zorluklar Solana fiyatını etkilemeye devam ediyor
Solana ağı Toplam Değer Kilitli, SOL. Kaynak: Defi Lama

Bununla birlikte, %50 fiyat düzeltmesinin yalnızca TVL’nin düşürülmesinden başka faktörleri vardır. DApp kullanımının etkin bir şekilde azaldığını doğrulamak için yatırımcılar, ekosistemdeki aktif adreslerin sayısını da analiz etmelidir.

SOL'u mu kaybettiniz? Kalıcı zorluklar Solana fiyatını etkilemeye devam ediyor
Solana dApps 7 günlük zincir üstü veriler. Kaynak: DappRadar

DappRadar’dan gelen 18 Mayıs verileri, DEX değişimi Orca hariç, ilk 7 merkezi olmayan uygulama ile etkileşime giren Solana ağ adreslerinin sayısının düştüğünü gösteriyor. Solana DApps’e olan ilginin azalması, SOL’un vadeli işlem piyasalarına da yansıdı.

SOL'u mu kaybettiniz? Kalıcı zorluklar Solana fiyatını etkilemeye devam ediyor
Solana vadeli işlemleri açık faizi birleştiriyor. Kaynak: Coinglass

Yukarıdaki grafik, Solana vadeli işlemlerinin açık faizinin geçen ay %22 düşüşle şu anki 510 milyon dolara nasıl düştüğünü gösteriyor. Bu özellikle endişe verici çünkü daha az sayıda vadeli işlem sözleşmesi, arbitraj masalarının ve piyasa yapıcıların faaliyetlerini azaltabilir.

SOL muhtemelen daha fazla acı çekiyor

Solana’nın fiyat düşüşünün kesin nedenini belirlemek muhtemelen imkansız, ancak birden fazla ağ kesintisinden sonra merkezileşme sorunları, ağın DApp kullanımındaki düşüş ve türev tüccarlarının ilgisinin azalması düşüşe katkıda bulunan üç faktör.

Bu makalede incelenen veriler, ağ sağlığı metrikleri baskı altında kaldığı için Solana sahiplerinin yakın zamanda bir fiyat sıçraması beklememeleri gerektiğini gösteriyor. Solana Labs’ın ağların doğrulayıcılarına olan bağımlılığını azaltmak için çalıştığına şüphe yok, ancak aynı zamanda yatırımcılar merkezi projelerden kaçınmak istiyor.

Duyarlılık iyileşmeye başlarsa, Solana’nın TVL’sini ve aktif adreslerin sayısını artıran bir mevduat girişi olmalıdır. Bu göstergeler bozulmaya devam ettiği sürece, SOL için bir dip fiyat tahmin etmenin bir yolu yok.

Reklam Alanı

Burada ifade edilen görüş ve görüşler yalnızca yazar ve Cointelegraph’ın görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hareketi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı yapmalısınız.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

News Türkiye ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!