Solana geliştiricileri, ağı sağlam hale getirmek için 3 önemli azaltma adımını paylaşıyor

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Solana ağı Cumartesi günü yedinci kesintisiyle karşı karşıya kaldı ve bu da yedi saatten fazla bir kesinti süresine neden oldu. Geliştirici ekibi, ağı daha kararlı hale getirmek için üç önemli azaltma adımıyla birlikte bir kesinti raporu yayınladı.

Solana’daki ağ kesintisinin nedeni, ödenemez token (NFT) basım botları nedeniyle işlem sayısındaki önemli artıştı. Botlar, koleksiyonları başlatmak için Solana NFT projeleri tarafından kullanılan popüler bir uygulama olan Candy Machine’i kullandı.

İşlem hacmi, 100 Gbps veri ile bireysel düğümleri taşan saniyede altı milyona ulaştı. Sonuç olarak, doğrulayıcıların veri belleği tükendi ve bu da aralarında fikir birliğinin kaybolmasına neden oldu.

Geliştiriciler, dağıtılmış hizmet reddi (DDoS) saldırılarını reddetti ve tıkanıklık için NFT para basma botlarını suçladı. Ağ, Pazar günü UTC 3: 30’da çevrimiçi oldu.

Resmi rapor, Solana ağını bu tür tıkanıklık sorunlarına karşı daha dayanıklı hale getirmek için çalışmakta olan üç önemli azaltma adımını vurguladı. İlk büyük adım, kullanıcı datagram protokolü (UDP) olarak adlandırılan mevcut veri aktarım protokolünden Google tarafından geliştirilen hızlı UDP internet bağlantısına (QUIC) geçmektir. QUIC, UDP gibi hızlı asenkron iletişim sunar, ancak iletim kontrol protokolü gibi oturumlar ve akış kontrolü ile.

İkinci önemli adım, mevcut ilk gelen ilk hizmet esası yerine hisse ağırlıklı işlem işlemenin entegrasyonudur. Geliştiriciler, QUIC ile birlikte hisse ağırlıklı bir işlem işlemenin daha sağlam olacağını iddia etti.

Üçüncü azaltma adımı, kullanıcıların temel ücretin üzerine ek bir ücret ekleme seçeneğine sahip olacağı “ücrete dayalı yürütme önceliği”ni tanıtmaktır. Ücret önceliği, v1.11 sürümü için belirlenir.

İlgili: Solana DAO’ları artık telefon görüşmeleri ve metinlerle oy vermeniz için sizi rahatsız edebilir

Solana ağ kesintisi dışında, daha da büyük bir tartışma, doğrulayıcı operatörler tarafından bildirildiğine göre beta kümesi yeniden başlatma talimatlarıydı. Söz konusu talimatlar, doğrulayıcılardan NFT basım botlarını katman-1 katmanında manuel olarak engellemelerini istedi.

Solana Beta Kümesi Yeniden Başlatma Talimatları Souce: Twitter

Ancak Solana’nın iletişim başkanı Austin Federa, doğrulayıcıların çoğunun sansürden uzak durduklarını ve Candy Machine’de ek anti-bot özellikleriyle yeni bir güncelleme sunulduğunu söyledi.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

News Türkiye ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!