Senatörler, SEC personel muhasebe bülteninde ‘arka kapı düzenlemesinin’ onaylanmadığı korosuna katıldı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Amerika Birleşik Devletleri Senatörü Bill Hagerty, diğer dört Cumhuriyetçi senatör tarafından birlikte imzalanan bir mektup, Menkul Kıymetler ve Borsa (SEC) Komisyonu başkanı Gary Gensler’e, ajans tarafından 31 Mart’ta yayınlanan SAB 121 olarak adlandırılan bir personel muhasebesi bülteninin geri çekilmesini isteyen bir mektup gönderdi. Senatörlere göre, bülten “personel rehberliği kılığında bir düzenleme” anlamına geliyor ve İdari Usul Yasası’na uymuyor.

SAB 121, müşterilerin kripto varlıklarını koruyan ve onlarla işlem yapmalarına izin veren şirketler için muhasebe ve açıklama konusunda rehberlik sağlar. Bülten, Coinbase ve Robinhood gibi platformları içeren bu şirketlerin dijital varlıkları bilançolarında gerçeğe uygun değer üzerinden yükümlülükler olarak listelemeleri gerektiğini söyledi. Yeni muhasebe prosedürüne duyulan ihtiyaç, kripto varlıklarından kaynaklanan “artan risklere” bağlanmıştır.

Senatörlerin mektubunda, SEC personelinin mevcut düzenlemeler hakkında rehberlik sağladığı, ancak SAB 121’de herhangi bir düzenlemeye atıfta bulunulmadığı ve bülten, bir personel bülteninin uygulanabilir yükümlülükler yaratması amaçlanmamasına rağmen, uyum bir beklentiymiş gibi ifade edildiğine dikkat çekti. Mektup, SEC politikasını daha geniş bir şekilde eleştirmeye devam ediyor:

“SEC’in gelişmekte olan kripto pazarına yaklaşımı, süreci, şeffaflığı veya halkın katılımını desteklemedi.”

Haggerty’ye ek olarak, mektup Senatörler Cynthia Lummis, M. Michael Rounds, Thom Tillis ve Mike Crapo tarafından imzalandı. SAB 121, “değişimin yapılma şeklini” de eleştiren SEC komisyon üyesi Hester Peirce’den hemen olumsuz bir yanıt aldı.

Coinbase, Mayıs ayında SEC’e sunduğu ilk çeyrek raporunda “İflas durumunda müşterilerimiz adına tuttuğumuz kripto varlıkları iflas işlemlerine tabi tutulabilir” ifadesini eklediğinde anlık bir heyecana neden oldu. CEO Brian Armstrong, açıklamanın “yeni gerekli bir açıklama olan SAB 121 adlı bir SEC gerekliliği” nedeniyle dahil edildiğini ve şirketin iflas tehlikesi olmadığını açıklamak için Twitter’a gitti.

Bültene bankacılık sektörü de alarmla tepki verdi. Amerikan Bankacılar Birliği ve Menkul Kıymetler Endüstrisi ve Finansal Piyasalar Birliği SIFMA, 27 Mayıs’ta SEC’e bir mektup gönderdi: “Üye firmalarımız, SAB 121’in kapsamı ve uygulamasına ilişkin bir takım soruların olduğuna inanıyor ve bu nedenle, SEC’in ertelenmesine inanıyor. Yürürlük tarihi, bu konuların uygun şekilde ele alındığından emin olmak için gereklidir.”

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

News Türkiye ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!