Savaşta sertleşen Ronin köprüsü, 600 milyon dolarlık hack’in ardından yeniden açılıyor: Finans Yeniden Tanımlandı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Haftalık temel merkezi olmayan finans (DeFi) içgörüleri dozunuz olan Finance Redefined’e hoş geldiniz, geçen haftaki önemli gelişmelerden bazılarını size sunmak için hazırlanmış bir haber bülteni.

Geçen hafta, DeFi ekosistemi, Axie Infinity’nin Ronin köprüsünün, rezil 600 milyon dolarlık hack’lerden yaklaşık üç ay sonra tam destekli 1:1 Ether (ETH) ile yeniden başladığını gördü.

MakerDAO, devam eden ayı piyasasını atlatmak için ABD Hazinelerine ve tahvillerine 500 milyon dolar yatırım yapmayı planlıyor. Polkadot (DOT), yönetişim modellerini tam ademi merkeziyetçiliğe geçmek için değiştireceklerini açıkladı. Merkezi olmayan özerk kuruluşlar (DAO’lar) yönetişimin geleceği olarak görülse de, yakın tarihli bir araştırma, tüm sahiplerin %1’inden daha azının DAO’larda oy kullanma gücünün %90’ına sahip olduğunu gösteriyor.

En iyi 100 DeFi jetonu, geçen hafta bir miktar mücadele gösterdikten sonra tekrar kırmızı bir denize daldı. İlk 100 tokenin çoğunluğu geçen hafta çift haneli kayıplar kaydetti.

Axie’ye giden savaşta sertleştirilmiş Ronin köprüsü, 600 milyon dolarlık hack’in ardından yeniden açıldı

Popüler oyna-kazan (P2E) parasız token (NFT) oyunu Axie Infinity’nin (AXS) geliştiricileri Sky Mavis, Ronin köprüsünün 600 milyon dolardan fazla saldırıya uğramasından üç ay sonra Perşembe günü yeniden başlatıldığını duyurdu.

29 Mart’ta, bilgisayar korsanları özel doğrulayıcı anahtarlara erişmeyi başardıktan sonra 173.600 ETH ve 25.5 milyon USD Coin (USDC) köprüden çekildi. Hack o sırada 620 milyon dolardan fazla değere sahipti.

Sky Mavis ekibinden Salı günü yapılan duyuruya göre, Ronin köprüsü üç denetimden (bir dahili, iki harici), yeni bir tasarımdan ve kullanıcıların çalınan varlıklarının tam tazminatından sonra tekrar çevrimiçi oldu.

okumaya devam et

MakerDAO, ‘minimum riskli’ Hazine ve tahvillere 500 milyon dolar yatırım yapmayı planlıyor

MakerDAO şu anda, Amerika Birleşik Devletleri Hazineleri ve tahvillerinin bir kombinasyonuna 500 milyon Dai (DAI) stabilcoin yatırarak ayı piyasasının üstesinden gelmesine ve kullanılmayan rezervleri kullanmasına yardımcı olmayı amaçlayan bir teklifi oyluyor.

Bir yönetişim Sinyal İsteğinde yapılan saman anketinin ardından, DAO üyeleri artık hareketsiz DAI’nin tamamen kısa vadeli Hazinelere mi gitmesi gerektiğine veya %80’ini Hazinelere ve %20’sini şirket tahvillerine mi ayırması gerektiğine karar vermelidir.

okumaya devam et

Polkadot’un kurucusu, yeni yönetişim modeliyle tam ademi merkeziyetçiliğe doğru adımları duyurdu

Polkadot ve Kusama’nın kurucusu Gavin Wood, blockchain’in yönetim modelinin yeni bir dönüşümden geçeceğini duyurdu. Gov2 olarak adlandırılan, herkes yeni kurulumda, blok zincirinde yeni işlemler başlatmaya benzer şekilde, istediği zaman dilediği kadar referandum başlatabilecektir.

Reklam Alanı

Bundan sonra, bekleyen referandumların onaylanması veya varsayılan olarak reddedilmesi için 28 gün içinde paydaşların oylarının %50’sinin alınması gerekir. Katılımcılar ayrıca, referandumlarda teknik aksaklıkların tespit edilmesi durumunda, benzer oylama prosedürlerini gerektiren iptal önerilerine müdahale edebilir ve zamanında başlatabilirler.

okumaya devam et

Tüm sahiplerin %1’inden daha azı DAO’larda oy verme gücünün %90’ına sahiptir: Rapor

Chainalysis’in yakın tarihli bir raporu, on büyük DAO projesinin işleyişini analiz etti ve ortalama olarak tüm sahiplerin %1’inden daha azının oylama gücünün %90’ına sahip olduğunu buldu. Bulgu, seçilen birkaç kişinin elinde yüksek konsantrasyonda karar verme gücünün altını çiziyor – DAO’ların çözmek için yaratıldığı bir sorun.

Karar verme gücünün bu yoğunlaşması, Solana (SOL) tabanlı kredi DAO Solend ile belirgindi. Solend ekibi, bir balinanın hesabını devralmaya ve merkezi olmayan borsa (DEX) defterlerinde kademeli tasfiyelerden kaçınmak için tezgah üstü (OTC) masalar aracılığıyla tasfiyeyi kendileri gerçekleştirmeye çalıştı.

okumaya devam et

DeFi pazarına genel bakış

Analitik veriler, DeFi’nin toplam kilitli değerinin geçen haftadan küçük bir düşüş kaydettiğini ve 54 milyar dolara düştüğünü ortaya koyuyor. Cointelegraph Markets Pro ve TradingView’den elde edilen veriler, DeFi’nin piyasa değerine göre ilk 100 tokeninin yüksek fiyat oynaklığı gösterdiğini ve bunların çoğunluğunun geçen hafta kırmızı ile işlem gördüğünü gösteriyor.

Bileşik (COMP), geçen hafta %2 artışla haftalık yeşil alan ilk 100’deki tek DeFi tokeniydi. İlk 100’deki diğer tüm DeFi belirteçlerinin geri kalanı, çift haneli bir düşüş eğilimi gösterdi.

Bu haftanın en etkili DeFi gelişmeleriyle ilgili özetimizi okuduğunuz için teşekkür ederiz. Dinamik olarak gelişen bu alanda daha fazla hikaye, içgörü ve eğitim için önümüzdeki Cuma bize katılın.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

News Türkiye ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!