Satoshi Nedir? Bitcoin’in Alt Bölümleri Nelerdir?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Kripto dünyasının gelişmesi ile birlikte birçok farklı coin piyasaya sürüldü. Tüm bunların ortaya çıkış noktası ise Bitcoin ile gerçekleşti diyebiliriz. Bitcoin’inde tıpkı gerçek para birimi gibi alt katmanları bulunmaktadır. İşte tam bu nokta da Satoshi nedir? sorusu birçok kullanıcının aklına gelmektedir. Gelin birlikte Satoshi’nin ne olduğuna birlikte bir göz atalım.

Merkeziyetsiz bir kripto para birimi olan Bitcoin, BTC olarak kısaltılmaktadır. 1 Bitcoin terimi ise 100 milyon Satoshi’nin bir araya gelmesinden oluşmaktadır. Kısacası Satoshi, Bitcoin’in alt ve küçük kripto evrenidir. Örnek verecek olursak her Satoshi 0.00000001 BTC değerindedir. Ayrıca Satoshi’nin bir sent karşılığına denk gelmesi için 1 BTC’nin 1 milyon dolar değere ulaşması gerekmektedir. Satoshi nedir, sorusunu öğrendiğimize göre, Bitcoin’in farklı alt bölümlerini de artık daha rahat kavrayabiliriz.

Piyasaya çıktığı andan itibaren Dünya ekonomisini kökünden değiştiren Bitcoin’in tek bir alt bölümü bulunmamaktadır. Satoshi’yi Bitcoin’in sadece tek bir bölümü sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Bitcoin’in alt bölümleri arasında birden çok farklı katman bulunmaktadır. İşte Bitcoin’in alt bölümleri;

Milibitcoin: Bir Bitcoin’in binde biri veya 0.001 BTC için kullanılmaktadır.

Mikrobitcoin: Bir Bitcoin’in veya 0.000001 BTC’nin 1 milyonda biridir.

Ligting ağ işletiminde Satoshi ve alt Bitcoin bölümleri ile işlem yapmak mümkündür.

Satoshi veya diğer küçük birimler gibi terimler kullanmak, kullanıcıların çok küçük miktarda kripto para birimi söz konusu olduğunda sıfır dizileri yazmak zorunda kalmamaları anlamına gelir. Ayrıca Satoshiler, tek bir Bitcoin’in binlerce dolara yükselmesinden bu yana vazgeçilmez hale geldi. Özellikle küçük yatırımcılar tam bir Bitcoin satın almak yerine 1 $ değerinde BTC satın alabilmelerini sağlamaktadır.

Satoshi nedir gibi farklı soruları cevapladığımıza göre Satoshi’nin ne demek olduğunu da artık öğrenebiliriz. Satoshi’yi hiç uzatmadan kısa ve net bir şekilde açıklamak gerekir ise Bitcoin’in yaratıcının takma adından gelmektedir. Bitcoin’in yaratıcısı Satoshi Nakamoto ismini kullandığı için bu adı almıştır.

Bitcoin evrenin de Satoshi’nin ne olduğunu öğrendiğimize göre yandaki linke tıklayarak diğer konularımıza da göz atabilirsiniz.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

News Türkiye ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!