Rusya Merkez Bankası, iç ticarete karşı sınır ötesi kripto ödemelerini destekliyor

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Rusya’nın merkez bankası başkanı Elvira Nabiullina, ülkenin kripto para ödemeleri fikrine ısındığını, ancak yerel ödemelere değil.

Nabiullina’ya göre, kripto para birimleri ancak Rusya’nın yerel finansal sistemine girmedikleri takdirde sınır ötesi veya uluslararası ödemelerde kullanılabilir.

Rusya Merkez Bankası başkanı yerel haber ajansı RBC ile yaptığı röportajda, dijital para biriminin Rusya içindeki platformlarda ödeme olarak kullanılmaması gerektiğini söyledi. Nabiullina, kripto para fiyatlarının çok istikrarsız veya değişken olmasının ve bu nedenle perakende yatırımcılar için riskli olmasının nedeninin bu olduğunu savundu:

“Kripto para birimleri organize pazarlarda işlem görmemeli çünkü bu varlıklar çok değişken ve potansiyel yatırımcılar için çok riskli.”

Nabiullina, dijital varlıkların yatırımcıları korumak için oluşturulan tüm gereksinimlere ve politikalara uyması gerektiğini söylemeye devam etti. Bu nedenle, bir borsada işlem gören tüm varlıkların bir emisyon izahnamesine ve sorumlu bir kişiye sahip olması ve ayrıca bilgi ifşa gerekliliklerine uyması gerekir.

Vali daha önce hükümeti Nisan ayında sorumlu bir kişi tarafından çıkarılan dijital varlık projelerinin geliştirilmesini teşvik etmeye odaklanmaya çağırdı. Böyle bir vizyonu, tek bir sorumlu tarafı olmayan Bitcoin (BTC) gibi özel kripto para birimleriyle karşılaştırdı, Bitcoin’in yaratıcısı ise hiç tanımlanmadı.

Nabiullina’nın son sözleri, Rusya’nın uluslararası ticaret için kripto para birimleri kullanmaya başlamaya hazır olabileceğine dair başka bir onay sağlıyor. Mayıs ayında, Rusya merkez bankasının ilk başkan yardımcısı Ksenia Yudaeva, Rusya Merkez Bankası’nın uluslararası ödemeler için kripto para birimi kullanımına izin vermeye açık olduğunu iddia etti.

Ekim 2021’de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, petrol gibi enerji kaynaklarının ticaretini çözmek için kripto para birimleri kullanmanın “hala erken” olduğunu açıkladı.

İlişkili: Rus bankası Sber ilk dijital para anlaşmasını tamamlayacak

Rus hükümeti, uluslararası kripto ödemelerine giderek daha fazla ilgi gösterirken, Rusların ülke içinde ödeme olarak kripto kullanmasını önlemek için de elinden geleni yapıyor. Ocak 2021’de Rusya’nın büyük kripto faturasının bir parçası olarak kripto ödemelerini resmen yasakladıktan sonra, yerel milletvekilleri Salı günü ilk okumada dijital finansal varlıkların kullanımını yasaklayan başka bir yasa tasarısını onayladılar.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

News Türkiye ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!