Rus parlamentosunda sunulan ödeme olarak dijital varlıkları yasaklayan yasa tasarısı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Son aylarda, Rus yasa koyucular, kriptoyu uygun şekilde vergilendirilebilir bir yatırım varlığı ve Rusya’da dış ticaret için olası bir araç olarak tamamen kurumsallaştırmak için önlemler hazırlıyorlar. Şimdi, yaklaşan düzenleyici dönüşün, dijital finansal ürünleri bir ödeme yöntemi olarak benimsemek için herhangi bir pencere içermeyeceğini açıkça belirtmek istiyorlar.

Salı günü, Rusya parlamentosunun alt meclisi Devlet Dumasının Mali Piyasalar Komitesi başkanı Anatoly Aksakov, her türlü mal veya hizmet için ödeme yapmak için “dijital finansal aktiflerin” (DFA) kullanılmasını yasaklayacak bir yasa tasarısı sundu. . Kapak notunda belirtildiği gibi:

“Ruble, Rusya Federasyonu’nun resmi para birimidir (para birimi). Yukarıda belirtilen madde, Rusya Federasyonu topraklarında diğer para birimlerinin veya parasal vekillerin getirilmesine karşı bir yasak getirmektedir. ”

Tasarı, DFA’ların bir ödeme yöntemi olarak kullanılmasını açıkça yasaklamayan mevcut mevzuata atıfta bulunuyor, ancak fiili olarak bu tür işlemler ülkede hala yasal olarak kabul edilmiyor. Yeni belge, bu yasağı resmileştirecek ve DFA borsa yöneticilerini, kripto paranın parasal bir vekil olarak kullanımını içeren herhangi bir anlaşmayı durdurmaya zorlayacak.

İlgili: Rusya kriptoyu vergi koduna dahil edecek: Kurallar şöyle görünebilir

Tasarı ayrıca, dijital finansal varlıkların çıkarıldığı bir finansal platform, yatırım platformu veya bilgi sistemi olarak gevşek bir şekilde tanımlanan bir “elektronik platform” kavramını da tanıttı. Elektronik platformlar, ulusal ödeme sisteminin konusu olarak kabul edilecek ve merkez bankası siciline sunulmak zorunda kalacaktı. DFA’larla yapılan her büyük operasyon – emisyonları, dolaşımı, takası ve ticareti – kendi kaydını alacaktı.

Dijital Finansal Aktiflere ilişkin mevcut yasa 2021’de yürürlüğe girdi. Mayıs 2022’de DFA’lara ilişkin vergi değişiklikleri Devlet Duması’ndaki ilk okumadan geçti. Ayrı bir gelişmede, diğer iki önemli yasa tasarısı yasama süreci boyunca yolculuğuna devam ediyor – “Dijital Para Birimi Üzerine” bir yasa tasarısı genel olarak kripto için düzenleyici çerçeveyi tanımlarken, “Rusya Federasyonu’nda Madencilik Üzerine” bir yasa tasarısı yönergeleri belirlemeli madenciler için.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

News Türkiye ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!