Rus merkez bankası kripto yasası revizyonlarıyla anlaşma sinyali verdi: Rapor

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Reuters’in haberine göre, Rus merkez bankasının birinci başkan yardımcısı Ksenia Yudayeva Salı günü yaptığı açıklamada, bankanın uluslararası ödemeler için kripto para birimini kullanmaya açık olduğunu söyledi ve Rus medyasının yanı sıra bankanın kripto madenciliği konusundaki pozisyonunu da yeniden gözden geçirdiğini ekledi. Yudaeva şunları söyledi:

“Madencilik konusundaki pozisyonumuzu değiştirdik ve ayrıca dış ticarette ve ülke dışında kripto para birimi kullanımına izin verdik”

Banka yetkilisinin yerel banka düzenlemeleriyle ilgili duyurulara eklenen açıklaması, “Dijital Para Birimi” yasasının yeni bir versiyonunu hazırlayan yasa koyuculara bir taviz gibi görünüyor. İş gazetesi Vedomosti, Maliye Bakanlığı’nın, Frida’da Birleşik Rusya Partisi’nin ev sahipliğinde düzenlenen bir tartışmada yasa taslağını açıkladığını bildirdi.

Bu tartışmada, Rus parlamentosunun alt meclisi olan Devlet Duması üyesi Anton Gorelkin, merkez bankasının ağırlığını koyma ihtiyacından bahsetti. Taslakta çok sayıda devlet kurumu ve bakanlığın girdileri zaten dikkate alındı.

Kripto para biriminde uluslararası ticarete izin verilmesi hükmü, yasada bir yeniliktir. Vedomosti’nin bildirdiğine göre, Ekonomik Kalkınma Bakanlığı yetkilisi Anatoly Dyubanov, Birleşik Rusya etkinliğinde bunu mevcut yasaya eklemenin bir amaca uygunluk meselesi olduğunu söyledi.

İlgili: Hükümet, kripto madencilerinin Rusya’daki toplam elektriğin %2’sini tükettiğini söylüyor

Rus merkez bankası daha önce kripto para ticaretine şiddetle karşı çıktı ve hatta Ocak ayında kripto madenciliğini yasaklamayı önerdi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ekim ayında petrol ticareti için kripto kullanımına karşı olduğunu ifade ederek “Bunun hakkında konuşmak için çok erken” dedi. Ukrayna’yı işgaliyle bağlantılı olarak Rusya Federasyonu’na yeni yaptırımların uygulanmasından bu yana, hükümet içinde kripto para birimi desteği arttı.

Dijital varlıkların kullanımı ülkeyi etkileyen yaptırımların şartlarını veya yaptırımları ihlal eden riskleri etkilemediğinden, Rusya’nın kripto para biriminin uluslararası kullanımını genişletme amacı belirsizdir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

News Türkiye ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!