RBI, Hindistan ekonomisinin kripto ‘dolarizasyonu’ konusunda uyardı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Hindistan Rezerv Bankası’ndan (RBI) yetkililerin, nihayetinde yerel ekonominin “dolarizasyonuna” yol açacağını iddia ettikleri kripto benimseme konusunda alarm zillerini tekrar çaldıkları bildiriliyor.

Economic Times’ın Hindistan şubesinden (isimsiz kaynaklara atıfta bulunan) Pazartesi günü yayınlanan bir rapora göre, RBI’nin endişeleri, Hindistan rupisinden pazar payını alan ABD doları ağırlıklı kripto para birimlerine odaklanıyor.

Yayın, RBI yetkililerinin valisi Shaktikanta Das ile birlikte bu hafta Parlamento Finans Daimi Komitesine bir brifing verdiğini belirtiyor. İçinde, kriptonun finansal sistem üzerindeki potansiyel etkisine karşı çok şüpheci bir duruş sergilediler. İsmi açıklanmayan bir yetkilinin şu sözleri aktarılıyor:

“Neredeyse tüm kripto para birimleri dolar cinsindendir ve yabancı özel kuruluşlar tarafından ihraç edilir, sonunda ekonomimizin bir kısmının ülkenin egemen çıkarlarına aykırı olacak şekilde dolarizasyonuna yol açabilir.”

“O [crypto] RBI’nin para politikasını belirleme ve ülkenin para sistemini düzenleme kapasitesini ciddi şekilde baltalayacaktır ”diye eklediler.

RBI’nin, sınır ötesi transferlerde rupi yerine kripto kullanılması fikrinden özellikle rahatsız olduğu söylenirken, terör finansmanı, kara para aklama ve uyuşturucu kaçakçılığı gibi yaygın kripto karşıtı kinayeler de tekrar vurgulandı.

Coinbase CEO’su Brian Armstrong, geçen hafta borsanın Hindistan’daki Birleşik Ödemeler Arayüzü’nün (UPI) aniden durmasının RBI’nin baskısından kaynaklandığını öne sürerken, RBI bu ay ikinci kez kripto karşıtı eylemi ifade etti.

“Yani, piyasaya sürüldükten birkaç gün sonra, Hindistan Merkez Bankası’nın (RBI) oradaki Hazine eşdeğeri olan bazı gayri resmi baskısı nedeniyle UPI’yi devre dışı bıraktık” dedi ve temelde “arkasında yumuşak bir baskı” uyguladıklarını da sözlerine ekledi. UPI’den geçebilecek bu ödemelerin bazılarını devre dışı bırakmaya çalışmak için sahneler. ”

İlişkili: Hindistanlı bakan kara para aklama riskini azaltmak için küresel kripto kurallarını istiyor

Görünüşe göre Hindistan hükümeti de geç dijital varlıklara olumlu bakmıyor ve bunun yerine sektörü Aralık ayında düzenlemeye yönelik niyetlerini ana hatlarıyla belirttiğinden bu yana kriptoya nispeten boğucu bir yaklaşım benimsedi.

1 Nisan’da hükümet, kumar ve piyango bileti kazanma vergi kurallarına dayanan diğer birkaç katı vergilendirme yönergesinin yanı sıra dijital varlık tutma ve transferlerine %30 kripto vergisi uyguladı. Yasaların yürürlüğe girmesinden sonraki on veya daha fazla gün içinde, Hindistan’ın önde gelen kripto borsalarındaki işlem hacmi %70’e kadar düştü.

Reklam Alanı
0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

News Türkiye ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!