Özbekistan cumhurbaşkanı özel kripto çerçevesini benimseme kararı verdi

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Özbekistan Cumhuriyeti, yerel kripto para düzenlemeleri ile ilerlemeye devam ederken, Özbek Cumhurbaşkanı Shavkat Mirziyoyev sektörü düzenleyen yeni bir kararname yayınladı.

Çarşamba günü yayınlanan yeni kararname, Ulusal Proje Yönetimi Ajansı (NAPM) olarak bilinen büyük bir başkanlık kurumunun yeniden düzenlenmesi talimatını veriyor. Otorite daha önce Özbekistan’da kripto ticaretini destekleyerek sakinlerin 2021’de her türlü kripto ticaretini yapmalarına izin vermeyi teklif etmişti.

Kararnameye göre, NAPM, Özbekistan’da “özel bir kripto düzenleme rejimi” benimseme misyonuyla kripto düzenlemesi ile ilgili çok çeşitli projelerden sorumlu Ulusal Perspektif Projeleri Ajansı (NAPP) adlı yeni bir varlık olarak yeniden yapılandırılacak. .

Ajansın kripto konusunda birleşik bir devlet politikası geliştirmesi ve benimsemesi, yatırımcıların korunmasını sağlaması ve terör finansmanı gibi yasa dışı faaliyetlerle mücadele için önlemler alması gerekiyor. NAPP ayrıca kamu yönetimi ve diğer sosyo-ekonomik sektörlerde blok zinciri ve diğer gelişen teknolojileri uygulayan projeleri başlatacak ve teşvik edecektir.

NAPP, kripto ticareti ve madencilik firmaları, endüstri mağazaları ve diğerleri dahil olmak üzere kripto ve blok zinciri teknolojisini kullanan varlıkların yanı sıra sanal varlık sağlayıcıları için yasal koşullar oluşturabilir. Ajans ayrıca, bir dizi devlet ücreti ödemesi gereken sanal varlık hizmet sağlayıcılarının lisanslanmasından ve denetlenmesinden de sorumludur. Belgede şunlar yazıyor:

“Özel rejimin katılımcıları, ekipman, teknolojik belgeler, yazılım için gümrük ödemelerinin yanı sıra her türlü vergi ve devlet tröst fonlarına zorunlu kesintiler ödemek zorundadır. […] Özbekistan Cumhuriyeti’nde üretilmeyen, kendi ihtiyaçları için ithal edilen […]”

Belgeye göre, “özel rejim” katılımcılarının maaşlarından elde edilen gelir, sabit %7,5 oranında kişisel gelir vergisine tabidir.

Kararname ayrıca Özbekistan’daki kripto para madenciliği operasyonlarıyla ilgili kapsamlı yasal ayrıntılar da sağlıyor. Belge, kripto madenciliği gibi yenilenebilir enerji kaynaklarının herhangi bir lisans gereksinimi olmayacağını özellikle belirtiyor:

“Güneş fotovoltaik istasyonlarının ekipman ve kurulumlarını kullanarak faaliyetlerde bulunan madenciler, yasal düzenlemelerde öngörülen şekilde vergi, gümrük ve yenilenebilir enerji kaynaklarının diğer tercihleriyle ilgili avantajlardan yararlanma hakkına sahiptir.”

Özbekistan Cumhurbaşkanı Shavkat Mirziyoyev, uzun süredir lider olan İslam Kerimov’un ölümünün ardından 2016 yılında göreve başlayacak olan Ekim 2021’de ikinci beş yıllık dönem için yeniden seçildi. Mirziyoyev, göreve başladığından beri kripto endüstrisinde bir dizi girişimde bulundu.

İlişkili: ‘Hiçbir şey kripto para kadar hızlı büyümüyor’: Kırgız milletvekili ulusal kripto istiyor

2018 yılında Mirziyoyev, blok zincirini sağlık ve eğitim gibi kamu yönetimi projelerine entegre etmeyi amaçlayan bir devlet blok zinciri geliştirme fonunun kurulmasını emretti.

Reklam Alanı

Mirziyoyev daha önce yerel firmaların Özbekistan’da kripto borsalarını başlatmasını yasaklayan bir yasayı imzalamıştı. Yasa, yalnızca yabancı tüzel kişiler tarafından başlatılan kripto borsalarına yasal statü sağladı. Rusya gibi bazı ülkeler, 2021’in sonlarında kripto düzenleme politikalarında benzer eğilimleri tekrarladı.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

News Türkiye ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!