Orta Afrika Cumhuriyeti’nin kripto kullanımını düzenleyen bir yasa tasarısını kabul ettiği bildiriliyor

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Orta Afrika Cumhuriyeti (CAR), El Salvador’a oldukça benzeyen Bitcoin’i (BTC) benimsediğine dair çeşitli raporların ortasında kripto dünyasında sıcak bir vızıltı merkezi haline geldi. Ancak, popüler manşetlerin aksine, Afrika ülkesi BTC’yi yasal bir ihale olarak kabul etmedi; bunun yerine, kripto para birimlerinin finansal piyasalarda kullanımını yasallaştırdığı bildirildi.

RFI, kripto para yasa tasarısını Perşembe günü Dijital Ekonomi, Posta ve Telekomünikasyon bakanı Justin Gourna Zacko tarafından sunuldu ve muhalefetin protestosuna rağmen parlamentodaki milletvekilleri tarafından oybirliğiyle onaylandı.

Kripto yasası, bölgedeki kripto sektörünün kapsayıcı büyümesi için uygun bir ortam oluşturmayı amaçlıyor. Bakan Zacko ayrıca Afrika ülkesinden para göndermenin artan zorluklarının altını çizdi ve kriptonun benimsenmesinin bu sorunun çözülmesine yardımcı olacağına inandı.

Yeni yasanın, tüccarların ve işletmelerin kripto ödemeleri yapmasına ve ayrıca yetkili kuruluşlar aracılığıyla kriptoda vergi ödemelerine yol açmasına izin vereceği bildiriliyor.

Yeni kripto yasası, yasaları çiğneyen suçlular için de hükümler getirdi. Bir rapora göre, suçlular 20 yıla kadar hapis ve 100.000.000 ila 1.000.000.000 Afrika Mali Topluluğu (CFA) frangı arasında para cezasına çarptırılabilir.

İlişkili: Dört yıl sonra, Telegram’ın blok zinciri projesi Afrika’da zemin kazanıyor

Kongo’da Bitcoin Beach’ten ilham alan bir mülteci projesi olan Kiveclair’in kurucusu Gloire, yeni yasanın ayrıntılarını açıkladı ve Cointelegraph’a şunları söyledi:

“İnsanlar için gerçek sonuç, artık yasalarla korunurken FCFA dışındaki para birimlerine (bu yerel para birimidir) erişebilmeleri ve daha düşük bir maliyetle para transfer edebilmeleridir. Her şeyden önce, bankasız (kanunlarla korunurken) finansal işlemler yapabilirler. “

Toplam 14 ülke, Fransa’da basılan avroya sabitlenmiş CFA frangı kullanıyor ve para politikası Batılı güçler tarafından kontrol ediliyor. Resmi sabit 1 euro olarak 655,96 CFA frangı olarak belirlenirken, itibari paranın değeri bir süredir düşüyor. Böylece, Bitcoin ve diğer kripto para birimleri, ulusal ekonomik krizden rahatsız olan ülkeler arasında popülaritesini artırıyor.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

News Türkiye ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!