Orta Afrika Cumhuriyeti Bitcoin’i yasal ihale olarak kabul edecek: Rapor

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Orta Afrika Cumhuriyeti’nin veya CAR’ın kabaca beş milyon sakininin artık yasal ödeme aracı olarak ülkenin frangına ek olarak Bitcoin kullanabilecekleri bildiriliyor.

Agence France-Presse haber kaynağından Çarşamba günü yayınlanan bir rapora göre, Orta Afrika Cumhuriyeti Devlet Başkanı Faustin-Archange Touadéra, ülkede kripto para biriminin kullanımı için düzenleyici bir çerçeve oluşturan ve Bitcoin’i (BTC) yasal ihale olarak kabul eden bir yasa tasarısı imzaladı. . Başkanın genelkurmay başkanı Obed Namsio, hareketin CAR’ı dünyanın “en cesur ve en vizyoner”lerinden biri haline getirmeyi amaçladığını söyledi.

CAR’ın ülkenin finansal piyasalarında kripto kullanımını yasallaştırdığına dair daha önceki raporlar, BTC’yi yasal ihale olarak kabul etmeyi içermiyordu. Milletvekillerinin, ülkenin Dijital Ekonomi, Posta ve Telekomünikasyon Bakanı Justin Gourna Zacko tarafından tanıtılan kripto yasasını oybirliğiyle onayladığı bildirildi.

Raporun sonuçları, CAR’ı Bitcoin’i yasal ihale olarak kabul edecek kısa bir ülkeler listesine yerleştirecektir. Eylül 2021’de El Salvador’un Bitcoin Yasası yürürlüğe girdi ve kripto varlığını ABD dolarının yanında para birimi olarak belirledi. Latin Amerika ulusu ayrıca 1 milyar dolarlık BTC tahvilleriyle finanse edilen Bitcoin City şehrini yaratmaya hazırlanıyor.

Orta Afrika Cumhuriyeti para birimleri. Kaynak: Vikipedi

İlişkili: IMF, El Salvador’dan Bitcoin’in yasal ihale statüsünü kaldırmasını istedi

Kabaca 2,4 milyar dolarlık gayri safi yurtiçi hasıla ile CAR, Heritage Foundation’ın 2022 Ekonomik Özgürlük Endeksi’ne göre “bastırılmış” bir ekonomi olarak sınıflandırılıyor. Bitcoin’i benimsemenin ülke sakinleri üzerinde ne gibi bir etkisi olacağı belli değil.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

News Türkiye ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!