OpenSea ‘içeriden bilgi ticareti’, NFT’leri etiketli menkul kıymetler görebilir: Eski SEC avukatı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Eski Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu avukatı Alma Angotti, bu haftaki bir OpenSea çalışanının içeriden öğrenenlerin ticaretiyle suçlandığına dair haberlerin, menkul kıymet olarak etiketlenen paraya çevrilemez tokenlerin (NFT’ler) kapılarını açabileceğini söyledi.

Çarşamba günü, endüstri için bir ilk olarak, Manhattan’daki savcılar eski OpenSea ürün müdürü Nathaniel Chastain’i içeriden bilgi ticareti yapmakla suçladı.

ABD New York Güney Bölgesi Savcılığı, suçlamaların tam olarak “içeriden öğrenenlerin ticaretini yapma planıyla bağlantılı olarak elektronik dolandırıcılık ve kara para aklama” olduğunu söyledi. Şimdiye kadar, “içeriden öğrenenlerin ticareti” ifadesi kripto para birimiyle ilgili olarak kullanılmadı ve genellikle menkul kıymetlerin içeriden öğrenenlerin ticaretini ifade eder.

İlişkili: AB komiseri kripto düzenlemesi konusunda küresel koordinasyon çağrısında bulundu

Angotti bir zamanlar SEC’de, ABD Hazine Bakanlığı Mali Suçları Uygulama Ağı’nda ve Mali Sektör Düzenleme Kurumu’nda icra memuruydu. Şu anda Guidehouse adlı bir danışmanlık firmasının ortağıdır. TechCrunch’a şunları söyledi:

“Howey Testi kapsamında bir menkul kıymet olabilir – bir NFT parçası satın alıyorsanız ve fiyatın artacağını ve ondan para kazanacağınızı umuyorsanız, bu çok farklı değil. [from securities]”

Howey Testi, bir işlemin ifşa ve kayıtlara tabi olan bir yatırım sözleşmesi veya menkul kıymet olup olmadığını belirlemek için kullanılır. Bir yatırım, başkalarının çabalarından kar beklentisiyle sonuçlanıyorsa, bir yatırım sözleşmesi vardır.

Nathaniel Chastain aleyhindeki OpenSea içeriden öğrenenlerin ticareti davası, birkaç ay içinde ana sayfada gösterileceğini önceden bildiği 45 NFT satın almak için OpenSea’deki anonim sıcak cüzdanları ve hesapları kullandığını iddia ediyor. Daha sonra onları öne çıkardıktan ve değeri yükseldikten sonra kâr için satardı.

Angotti’ye göre suçlamalar şaşırtıcı değil:

“İşvereninizin gizli bilgilerini kötüye kullanmak dolandırıcılıktır ve bu dolandırıcılığın gelirlerini parasal sisteme aktardığınızda, bu kara para aklamadır.”

Bugün benzer bir haberde, menkul kıymetlerden ziyade emtiaları düzenleyen Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu, kripto borsasının vadeli işlem sözleşmesi değerlendirmesinde yalan söylediğini iddia ederek Gemini’ye dava açıyor. CFTC, Gemini’nin 2017’de onları yanlış yönlendirdiğini iddia etti.

Reklam Alanı
0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

News Türkiye ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!