Ödeme Rus parlamentosunda ilk okumayı geçtiği için dijital varlıkları yasaklayacak yasa tasarısı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Rusya Parlamentosu’nun alt kanadı Devlet Duması’na bir hafta önce sunulan yasa tasarısı, ilk okumadan hızlı bir geçiş yaptı. Kanunlaşması halinde, mal veya hizmetler için ödeme yapmak için “dijital finansal aktiflerin” (DFA) kullanılmasını yasaklayacaktır.

Yerel basında Salı günü bildirildiği üzere, Devlet Duması Mali Piyasalar Komitesi başkanı Anatoly Aksakov tarafından desteklenen yasa tasarısı çekinceyle geçti. Belge, DFA değişim yöneticilerinin, parasal bir vekil olarak token kullanımını içeren herhangi bir anlaşmayı durdurma yükümlülüğünü öne sürse de, “federal yasalar tarafından öngörülen” durumlarda yasak kaldırılabilir.

Daha önceki hukuk uzmanları, tasarıyı dijital hakların ve tokenize edilmiş varlıkların düzenlenmesini sıkılaştırdığı için eleştirdi. Ana kavramsal sorunlardan biri, tasarının, kripto para birimleri olarak değil, token olarak bilinen DFA’ları, genellikle güvenlik belirteçleri olarak kullanılırken bir ödeme yöntemi olarak ele almasıdır. Bir başka boşluk da “parasal vekil” terimidir – tasarı DFA’ların parasal vekil olarak kullanılmasını yasaklamayı amaçlarken, Rus yasalarında ikincisinin net bir tanımı yoktur.

İlgili: Hizmet belirteçleri ve öz sermaye belirteçleri: Açıklanan önemli farklılıklar

Tasarı ayrıca, dijital finansal varlıkların çıkarıldığı bir finansal platform, yatırım platformu veya bilgi sistemi olarak gevşek bir şekilde tanımlanan bir “elektronik platform” kavramını da tanıtıyor. Elektronik platformlar, ulusal ödeme sisteminin konusu olarak kabul edilecek ve merkez bankası siciline sunulmak zorunda kalacaktı. DFA’larla yapılan her büyük operasyon – emisyonları, dolaşımı, takası ve ticareti – kendi kaydını alacaktı.

Dijital Finansal Aktiflere ilişkin mevcut yasa 2021’de yürürlüğe girdi. Mayıs 2022’de DFA’lara ilişkin vergi değişiklikleri Devlet Duması’ndaki ilk okumadan geçti. Ayrı bir gelişmede, diğer iki önemli yasa tasarısı, yasama sürecindeki yolculuğuna devam ediyor. “Dijital Para Birimi Üzerine” bir yasa tasarısı, genel olarak kripto için düzenleyici çerçeveyi tanımlarken, “Rusya Federasyonu’nda Madencilik Üzerine” bir yasa tasarısı madenciler için yönergeleri belirlemelidir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

News Türkiye ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!