Nijerya, kripto kısıtlamaları fintech endüstrisini sakatladığından CBDC’yi yükseltti

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Nijerya Merkez Bankası (CBN), ülkenin merkez bankası dijital para birimini (CBDC) daha geniş bir ürün ve hizmet yelpazesinde kullanılmak üzere yükseltme planlarıyla ilerliyor. Ayrıca ülkenin fintech sektörünü sakat bırakan sert kripto kısıtlamalarını sürdürüyor.

Vanguard’ın bir raporuna göre, CBN şube kontrolörü Bariboloka Koyor Pazartesi günü ülkenin en kalabalık Lagos kentindeki bir pazarda işletmeleri eNaira’ya “duyarlı hale getirmeyi” amaçlayan bir kampanyada konuştu. Koyor, şunları kaydetti:

“Önümüzdeki haftadan itibaren, eNaira hızlı cüzdan uygulamasında, DSTV veya elektrik faturası ödemesi ve hatta uçak bileti ödemesi gibi işlemleri yapmanıza olanak sağlayacak bir yükseltme olacak.”

Koyor, yükseltmenin işe alımları kolaylaştırmak için başlatıldığını ve ücretsiz ve internet bankacılığından daha hızlı olan cüzdanının tanıtımını yaptığını söyledi. Gelecekte, eNaira’nın hükümetten mali yardım almanın tek yolu olacağını ekleyerek, erken evlat edinmenin avantajlarını vurguladı:

“Bu, bankacılık işlemlerini çok kolay ve güvenli bir şekilde yapabilmemiz ve Nijerya’daki insanlar bunu yapabilmemiz için CBN’nin finansal kapsayıcılık ve bankacılık işlemlerinin verimliliği, güvenilirliği ve güvenliği açısından her Nijeryalıya ulaşmak için başlattığı bir projedir. eNaira’nın avantajlarından yararlanın.”

Naira’nın değeri son altı yılda %209’dan fazla düştü ve bu da Nijeryalıları kitleler halinde kriptoyu benimsemeye itti. KuCoin kripto borsasının Nisan ayı raporu, son altı ayda yaklaşık 33.4 milyon Nijeryalı’nın kripto paraya sahip olduğunu veya kripto para ticareti yaptığını vurguladı.

Ülkede kripto ticaretine ilişkin kısıtlamalar, Ekim 2021’de eNaira’nın piyasaya sürülmesinden sonra sıkılaştırıldı. CBN, bankaların aynı yılın Şubat ayında kripto borsalarına hizmet vermesini yasakladı, ancak CBN’nin iki kriptonun hesabını emrettiği Kasım 2021’de gerçek yaptırım gerçekleşti. tüccarlar dondurulacak.

Bu baskı, ülkedeki ticari bankaların müşterilerinin hesaplarını takip etmesine ve fintech işletmelerinin hesaplarının işaretlenmesine neden olabilecek kripto para ticareti belirtileri aramasına neden oldu.

Ticarete getirilen kısıtlamalar, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) ve Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreterleri tarafından ortaklaşa yayınlanan bir Nisan raporunda endişe kaynağı oldu.

İlişkili: Orta Afrika Cumhuriyeti’nin kripto kullanımını düzenleyen bir yasa tasarısını kabul ettiği bildiriliyor

Rapor, Afrika’nın kentleşmesine odaklandı ve teknoloji sektöründe çalışan “uygulamalar oluşturan veya dijital para birimleri ticareti yapan” genç Afrikalıların keyfi hükümet politikalarından dolayı risk altında olduğunu söyledi. Örnek olarak Nijerya’yı seçti ve şunları söyledi:

“Kripto para birimi işlemlerindeki kısıtlamalar […] Nijerya’da fintech endüstrisindeki doğrudan yabancı yatırımları felce uğrattı ve sektörden geçimini sağlayan milyonlarca genç Nijeryalıyı olumsuz etkiledi. Ancak birçoğu, bu kısıtlamaları yasal olarak aşmanın ve ticarete devam etmenin bir yolunu buldu, Nijerya’yı başka türlü sisteme girecek olan vergileri ve işlem ücretlerini etkin bir şekilde inkar etti. ”

Reklam Alanı

Son araştırmalar merkez bankalarının %80’inin bir CBDC’yi düşündüğünü gösterdiğinden, CBDC’nin benimsenmesinin yavaşladığına dair bir işaret yok. Salı günü, Tanzanya yetkilileri CBDC planlarının hızlandığını söyledi.

Tanzanya Bankası Başkanı Florens Luoga, Bloomberg’e verdiği bir röportajda, ülkenin, “kripto para spekülatörleri” endişelerini öne sürerek, Nijerya da dahil olmak üzere CBDC deneyimi olan ülkelere, onlardan doğrudan bir şeyler öğrenmeleri için yetkililer gönderdiğini söyledi.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

News Türkiye ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!