New York Eyalet Senatosu Bitcoin madenciliği moratoryumunu geçti

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

New York Eyalet Senatosu, eyalette herhangi bir yeni Bitcoin (BTC) madencilik operasyonunu yasaklayacak tartışmalı bir çalışma kanıtı (PoW) madencilik yasağı tasarısını onayladı.

PoW madencilik yasağı tasarısı ilk olarak Nisan ayında eyalet meclisi tarafından kabul edildi. Önümüzdeki iki yıl boyunca eyalette yeni madencilik operasyonlarını yasaklamayı hedefliyor. Şimdi, yasa tasarısı, onaylandığında New York’u ABD’de kripto para madenciliğine moratoryum koyan ilk eyalet yapacak olan valiliğe gidiyor.

Tasarının 3 Haziran itibarıyla durumu. Kaynak: New York Eyalet Senatosu

PoW madencilik konsensüsü ağırlıklı olarak Bitcoin madencileri tarafından kullanılır ve en güvenli ve en merkezi olmayan madencilik yollarından biri olarak kabul edilir. Bununla birlikte, inanılmaz derecede yüksek miktarda enerji gerektirdiği için uygulama tartışmalıdır.

Tasarıdaki oylama, birçok senatörün karbon emisyonlarından endişe duyduklarını iddia ederek kararsızdan lehte olduğunu gördü.

Tasarı sadece yeni madencilik operasyonlarını yasaklamakla kalmayacak, aynı zamanda eyalette halihazırda faaliyet gösterenlerin ruhsatlarının yenilenmesini de reddedecek. Eyaletteki herhangi bir yeni PoW madencilik operasyonu, yalnızca %100 yenilenebilir enerji kullanıyorsa çalışabilir.

Bitcoin’in madencilik konsensüs mekanizması, çok daha az enerji yoğun olan Proof-of-Stake madenciliği konsensüsünü destekleyen çevreci ve milyarder lobilerin de yardımıyla politika yapıcılar arasında en sıcak tartışma konularından biri oldu. Greenpeace ve Ripple (XRP) kurucu ortağı Chris Larsen, Bitcoin kodunda bir değişiklik için kampanya yürütüyor.

Politika yapıcılar, özellikle enerjinin %50’sinin yenilenebilir kaynaklardan üretildiği New York’ta, bu enerjinin önemli bir bölümünün yenilenebilir kaynaklardan geldiği gerçeğini göz ardı ederek genellikle yalnızca Bitcoin madencilerinin yüksek enerji tüketimine odaklanırlar.

İlişkili: NY Eyalet Yüksek Mahkemesi, kripto madenciliği şirketine karşı dilekçeyi reddetti

PoW madenciliğine yönelik eleştiriler, geçen yıl boğa koşusunun zirvesinde hız kazandı. Bununla birlikte, geçen yılın sonunda, MicroStrategy liderliğindeki bir Bitcoin madencilik konseyi raporu, BTC ağının elektrik tüketiminin %60’ından fazlasının temiz kaynaklardan geldiğini vurguladı.

New York Eyalet Senatosu Bitcoin madenciliği moratoryumunu geçti
Diğer endüstrilere kıyasla Bitcoin tarafından sürdürülebilir enerji kullanımı. Kaynak: BMC

Avrupa Parlamentosu benzer bir PoW madencilik yasağı önerdi, ancak artan kamuoyu incelemesi sırasında yasağı kaldırma önerisini değiştirdi.

Uzmanlar, New York’un PoW madenciliğini yasaklama kararının domino etkisi yaratacağına ve diğer eyaletlerin bunu takip edebileceğine inanıyor. ABD şu anda Bitcoin madenciliği hash oranında dünya lideri ve ağın madencilik gücünün %38’ini oluşturuyor.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

News Türkiye ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!