Merkezileştirilmiş ve merkezi olmayan dijital ağlar: Temel farklılıklar

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Merkezi olmayan bir dijital ağ, merkezi bir otorite tarafından kontrol edilmez.

Bunun yerine, kontrol kullanıcıları arasında dağıtılır. Tek bir sunucu veya komuta noktası yoktur. Bunun yerine, ağ, her kullanıcının eşit güç ve sorumluluğu elinde bulundurduğu, eşler arası bir temelde çalıştırılır.

Merkezi olmayan bir ağın harika bir örneği, tek bir otorite tarafından kontrol edilmeyen internetin kendisidir. Bunun yerine, kullanıcıları arasında dağıtılır. Ancak bazıları, Google, Facebook, WordPress ve benzeri alanlardaki büyük isimlerin tekeli nedeniyle internetin merkezileşmeye doğru ilerlediğini iddia ediyor.

Nasıl yani? Veriler, bu büyük oyuncuların sunucularında yoğunlaşmıştır. Bu nedenle, birinin çevrimiçi olarak erişmesi gereken her şey bunlardan herhangi birinden geçer. Bu nedenle, “İnternet merkezi mi yoksa merkezi olmayan mı?” sorusunu yanıtlamak için 

Teknik olarak ademi merkeziyetçidir, ancak yavaş ama emin adımlarla daha merkezi hale geldiği argümanı küçümsenemez veya küçümsenemez.

Başka bir örnek, ilk kripto para birimi olan Bitcoin’dir (BTC). Bitcoin’in ağ mimarisi, 2007–2008 Büyük Mali Krizinden sonra doğdu. Kısaca ifade edersek, Bitcoin merkezi olmayan bir ağ olarak piyasaya sürüldü, çünkü merkezi kurumlar (bankalar, finans firmaları) “insanları yüzüstü bırakmıştı”.

Bitcoin’in yaratıcısı/yaratıcıları, tek bir kontrol noktası veya başarısızlık varsa, tüm finansal sistemin risk altında olduğunu fark etti. Bu nedenle, Bitcoin’i merkezi olmayan ve dağıtılacak şekilde tasarladılar. Tek bir varlık veya grup onu kontrol etmez. Bunun yerine, kullanıcıları tarafından yönetilir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

News Türkiye ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!