Merkezileşme sorunu büyüyen kripto sigorta endüstrisiyle karşı karşıya

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Kripto para piyasaları son birkaç yılda olgunlaşıyor ve daha gelişmiş oyuncular ayak parmaklarını yeni ortaya çıkan ekosisteme daldırdıkça kripto sigorta çözümlerine olan talebi artırıyor.

Investopedia, dünyanın en büyük sigorta şirketlerinden biri olan Allianz’ın bir sözcüsü ile kripto para birimi sigortasının “büyük bir fırsat” olarak görüldüğünü bildirdi ve şirketin kripto para birimi alanında ürün ve kapsam seçeneklerini “daha ​​alakalı, önemli ve daha önemli hale geldikçe araştırdığını” söyledi. Reel ekonomide yaygın.”

Kripto para ekosistemi, önde gelen kripto para borsalarında bile fonların tamamen güvenli olmadığı yerlerde hala tehlikeli ve değişken olarak görülüyor. Coinbase de dahil olmak üzere bazı platformlar, belirli sigortacılar aracılığıyla sıcak cüzdan kapsamına sahip olduklarını açıklamış olsa da, çoğu, orada yatırılan varlıkların sigortalı olup olmadığını kamuya açıklamıyor.

Sektör, sigortacılar için belirli zorluklar ortaya koymaktadır. Birincisi, primler genellikle kripto para birimi endüstrisinde en iyi ihtimalle zayıf olan ve değiştirilemez belirteçler (NFT’ler) dahil olmak üzere daha yeni alanlarda bulunmayan geçmiş verilerin kullanımıyla tanımlanır.

Kripto borsası Crypto.com sigorta programını 2021’de 750 milyon doları kapsayacak şekilde genişlettiğinden ve Nexus Mutual gibi merkezi olmayan özerk kuruluşlara (DAO’lar) dayalı merkezi olmayan çözümler oluşturulduğundan, uzayda sigorta talebi yine de mevcut.

Dijital ödeme platformu Wirex’in baş ürün sorumlusu Tony Lees, Cointelegraph’a verdiği demeçte, “son birkaç yılda gerçek ana akım benimsenmesinin” en önemli engelleyicilerinden birinin, kripto para birimi alanının “güvenilmez ve güvensiz” olduğu düşüncesi olduğunu söyledi.

Lees’e göre çoğu kullanıcı fonlarının güvensiz olduğunu ve kripto varlıklarına yapılan yatırımın geleneksel borsaya yapılan yatırımdan daha riskli olduğunu düşünüyor. Lees, endüstri standardı uyumluluk ve diğer düzenlemelerin, platformların kullanıcıların fonlarının nasıl güvende olduğunu göstermesine yardımcı olduğunu ekledi. Lees dedi ki:

“Fireblocks gibi saklama platformları ile kurumsal düzeyde sigorta kapsamı, Wirex gibi şirketlerin, kullanıcıya gönül rahatlığı sağlamak için sağlam sistemlerin ve kontrollerin mevcut olduğunu göstermelerini sağladı.”

Coinstream CEO’su ve Kanadalı kripto borsası Netcoins’in kurucusu Michael Vogel, Lees’in düşüncelerini yineledi ve Cointelegraph’a kriptonun yatırımcıların alışık olduğundan çok farklı bir risk paradigmasını temsil ettiğini, çünkü hiçbir tüketicinin “Tesla’daki hisseleri hakkında endişe duymadığını” söyledi. bir çevrimiçi aracılık hesabında eksik. ”

Vogel, birçok kullanıcının madeni paralarının güvenliğini sağlama sorumluluğu konusunda rahat olmadığını söyledi. Sonuç olarak, piyasa “güvenilir bir şirketin bir tür kripto bankası olarak hareket ettiği vesayet tipi çözümler” geliştiriyor.

Sigortacılar, burada sigortaya hak kazanmak için koruyucuların izlemesi gereken açık yönergeler sağlayabilir, dedi. Hareket, alandaki yatırımcılara aşinalık sağlayabilir. Lees’in dediği gibi, çoğu, Birleşik Krallık’ta 104.000 ABD Doları veya 85.000 İngiliz Sterlini’ne kadar olan Finansal Hizmetler Tazminat Planının veya Amerika Birleşik Devletleri’nde Federal Mevduat Sigorta Kurumu’nun 100.000 ABD Dolarına kadar olan kapsamının farkındadır.

Lees, bu planların yatırımcıların fonlarını bankalarda bırakmak konusunda kendilerini rahat hissetmelerine yardımcı olduğunu söyledi. Kullanıcıların merkezi bir platformdaki varlıklarını kapsayan kripto sigortası, “saldırılara veya siber saldırılara karşı o tanıdık, geleneksel kapsamı” sağlayacaktır.

Reklam Alanı

Alana giren Allianz gibi merkezileştirilmiş varlıklar, yalnızca aşinalık kavramını daha da destekleyecektir. Kripto para borsası KuCoin’in CEO’su Johnny Lyu, Cointelegraph’a kripto ekosisteminin sigortaya ihtiyacı olmasına rağmen, gelişimin ilk aşamasında katılımın çoğunun merkezi kurumlardan geleceğini söyledi.

Endüstri geliştikçe Lyu, merkezi olmayan alternatiflerin yavaş yavaş geliştiğini söyledi. Bu platformların gerçekten merkezi olmayan hale getirilip getirilemeyeceği, “genel olarak kripto ortamının geliştirilmesine ve iyileştirilmesine bağlı” dedi. Şimdilik, hem merkezi hem de merkezi olmayan kuruluşların üstesinden gelinmesi gereken zorluklar var.

1796 yangın sigortası sözleşmesi.

Kripto ile çalışma güveni

Bu zorlukların üstesinden gelmek, daha fazla yatırımcıya kripto para birimlerine yatırım yapma ve yeni ortaya çıkan varlık sınıfına maruz kalma konusunda güven verebilir.

Vogel’e göre dolandırıcılık, kripto para birimi alanındaki sigortacılar için büyük bir zorluk. Ev sigortasını örnek olarak kullanan Vogel, “sigortanın somut yararının, evinizin yanması durumunda yeniden inşa edilebilmesi olduğunu” kaydetti. Net sonuç, dedi ki, günün sonunda insanların hala bir evi olacak.

Öte yandan, blok zincirindeki karartma, belirli dolandırıcılık türlerine yol açabilir. Vogel ekledi:

“Bir kripto-sigorta dolandırıcısı, paralarını ve ayrıca bir sigorta ödemesini ikiye katlayabilir, gizleyebilir veya gizleyebilir.”

Lees’e göre, kripto para birimi endüstrisinin şimdiye kadar karşılaştığı en büyük zorluk “özellikle teknoloji ile ilgili olarak yeni bilinmeyen bir sektöre geleneksel hizmetler sunmak”. Lees, blok zincirinde takip edilmesi zor olan fonların “sigorta şirketleri için bir gerginlik yarattığını” söyleyerek Vogel’in duygularını tekrarladı.

En Son: Gerçekliği Metaverse ile karıştırmak: Moda ikonu Phillip Plein kriptoya geçiyor

Son yıllarda, Chainalysis ve Elliptic gibi blockchain adli tıp firmalarıyla çalışmaları “kripto adresleri arasında yapılan işlemlerin izlenmesinin çok daha kolay olduğu” anlamına gelen güçlü Müşterini Tanı (KYC) kontrollerinin “kripto sağlayıcıları için çok önemli” olduğunu ekledi. ”

Lees artık sektördeki genel risklerin daha da azaltılmasını ve “sigortacıların anlaması ve taahhütte bulunmasının çok daha kolay olmasını” bekliyor. Nihayetinde, sigortacıların hem tüketicilere hem de işletmelere uzayda faaliyet gösterme güvenini vererek gelecekte tamamen dijital bir ekonominin gerçekleştirilmesinde önemli bir rol oynayacaklarını söyledi.

Bu tür bir güven, ilk başta, merkezi olmayan çözümler hala yaygın olmadığı ve ana akıma geçmeden önce daha da geliştirilmesi gerekebileceğinden, sigorta alanındaki merkezi oyunculardan gelecektir.

Akıllı sözleşme riskleri

Merkezi olmayan sigorta çözümleri son birkaç aydır aktif hale geldi. Örneğin, popüler merkezi olmayan sigorta sağlayıcısı Nexus Mutual, şu anda bir dizi projede 400 milyon doların üzerinde Ether (ETH) kapsamına girerken, rakip protokol InsurAce 340 milyon doların üzerinde bir kapsama sahip olduğunu iddia ediyor.

Cointelegraph’a konuşan blockchain güvenlik firması GK8’in CEO’su ve kurucu ortağı Lior Lamesh, kripto ekosisteminin merkezi olmayan protokoller ve son kullanıcılar için sigortaya ihtiyacı olduğunu söyledi. Wile Lamesh, “otomatik, merkezi olmayan sigorta araçlarının gerçekten işe yarayabileceğini” belirtti ve kendilerinin de sigortaya ihtiyaç duyabileceklerini öne sürdü.

Merkezi olmayan sigorta araçları, protokol katmanının bir parçası olduğundan ve insan hatasının üstesinden gelebilecek akıllı sözleşmelere dayandığından, “hackerların yararlanabileceği açık güvenlik açıkları” olabilir.

Lamesh, kullanıcılar için kayıplara neden olduktan sonra “potansiyel kullanıcılar için kazançlı bir satış noktası oluşturan” kendi başarısızlığını kapsayan protokolde potansiyel bir kusur olabileceğini öne sürdü. Ekledi:

“Varsayımsal olarak, diğer akıllı sözleşmeleri sigortalayan bir akıllı sözleşmeler döngüsüne girebiliriz, ancak merkezi sigortacıların muhtemelen bir noktada dahil olmasını beklerdim.”

Sonuç olarak, kripto CEO’su daha merkezi sigortacıların blockchain teknolojisini daha iyi kavradıkları ve lider kaldıkları için piyasaya girmesini beklerken “merkezi olmayan sigorta çözümlerinin gelişmesi ve endüstri için en iyi yaklaşımları bulması biraz zaman alacak.

Şu anda, merkezi olmayan finans (DeFi) alanındaki hack’lerin “her gün olmasa da her hafta” gerçekleştiğini ve bu nedenle, bu protokollerin kendileri bilgisayar korsanları için kazançlı hedefler haline gelebileceğinden, merkezi olmayan sigorta protokollerinin çalışmasının zor olduğunu ekledi.

Endüstri olgunlaştığında, merkezi olmayan sigortanın “kalkışacağını” söyledi.

Büyüyen bir endüstri

Kripto para sigorta endüstrisi zamanla büyüyor. Lamesh’e göre, şu anki zorluk, uzmanların “ilgili teknoloji etrafında kafalarını toplamaları”, çünkü blok zinciri “bilgisayar bilimi diploması olmayan kendi insanları için yeterince kafa karıştırıcı olabilir”.

Son zamanlarda: Çalışmaya hevesli: Bitcoin’in hisse kanıtına geçiş olasılığı düşük

Kripto sigortası, “çok fazla uzmanlık bilgisi” gerektiren DeFi protokolleriyle ilgilenir. Ancak Lamesh, kripto sigorta endüstrisinin önünde parlak bir geleceğe sahip olabileceğini belirterek şunları söyledi:

“Gelecek, elbette, ana akım sigortaya giren blok zinciri ve ihtiyaç duyduğumuz her şey için bize özel sigorta planları ve paketleri sunmak için AI güdümlü veri kahinlerine dokunan merkezi olmayan protokollerle şaşırtıcı olabilir.”

Lees, geleneksel firmaların alana girmesi ve “nasıl saklandıklarına ve cüzdan sağlayıcılarının uyumluluk seviyelerine bağlı olarak belirli dijital varlıklar” için kapsama alanı sunmasıyla kripto sigorta endüstrisinin “son 12-18 ayda daha yerleşik hale geldiğini” belirtti.

Genel kripto endüstrisi büyüdükçe, Lees’in “her ay açılan yeni kripto cüzdanlarının hacmi göz önüne alındığında, yalnızca kripto sigorta endüstrisini aynı şekilde görebileceğini” söyledi. Lees’e göre, kripto firmalarının karşıladığı standartlar “geleneksel bir his uyandıracak ve sigortacılara varlıkları garanti altına alabilecekleri konusunda gönül rahatlığı verecek”.

Merkezi sağlayıcılar, hack veya akıllı sözleşme başarısızlıkları gibi alandaki belirli ortak risk türlerini hariç tutan ürünlerle hareket edebileceğinden, kripto sigortacılarının karşılaştığı zorluklar, sigorta endüstrisi için önemli bir gelir kaynağı olabilir.

Bu riskler çoğu kullanıcının peşinde olduğu şey olsa da, onlara güvenebilecekleri sigorta sunan merkezi bir platformun gönül rahatlığı onları kripto pazarına girmeye ikna etmek için yeterli olabilir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

News Türkiye ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!