Merkezi olmayan kripto borsalarında önde gidenlerden nasıl kaçınılır?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Merkezi olmayan borsalar (DEX’ler), likiditenin birkaç oyuncunun elinde yoğunlaşması, bir güvenlik ihlali durumunda fonların tehlikeye girmesi, kapalı kontrol yapısı ve daha fazlası gibi merkezi muadilleriyle ilgili birçok sorunu daha erken atlatıyor. Bununla birlikte, azalmayı reddeden bir konu ön plandadır. Vicdansız oyuncular, şüphelenmeyen tüccarları dolandırmanın yollarını bulmaya devam ediyor.

Bir DEX’te işlem yaparken beklediğinizden daha azını aldıysanız, önde gidenler tarafından vurulma ihtimaliniz oldukça yüksektir. Bu kötü aktörler, şüphelenmeyen tüccarlar pahasına kar elde etmek için otomatik piyasa yapıcı (AMM) modelini kullanır.

Bu makale saldırı vektörünü açıklayacak ve kripto ticaretinde öne çıkmanın temel konseptini, olası sonuçları ve kriptonun önden çalışmasını nasıl önleyeceğinizi anlamanıza yardımcı olacaktır.

Kriptoda öne çıkan nedir?

“Ön çalışan” terimi, birisinin yaklaşan işlemler hakkında önceden bilgi edinmek için teknolojiyi veya pazar avantajını kullandığı süreci ifade eder. Bu, kötü aktörlerin yaklaşan fiyat hareketinden yararlanmalarına ve bu işlemleri başlatanlar pahasına ekonomik kazançlar elde etmelerine olanak tanır. Ön çalıştırma, yavaş eşleştirme olarak da bilinen gaz fiyatlarının veya zaman damgalarının manipülasyonu yoluyla gerçekleşir.

Merkezi ve merkezi olmayan borsalarda önden çalışma sık yapılan bir faaliyettir. Önde giden bir oyuncunun amacı, düşük bir fiyata bir miktar token satın almak ve daha sonra onları daha yüksek bir fiyata satmak ve aynı anda pozisyondan çıkmaktır. Tam olarak uygulandığında, onu taahhüt eden tüccarlar için risksiz karlar getirir.

İlişkili: DeFi ve CeFi: Merkezi olmayan finans ile merkezi finansın karşılaştırılması

Fiyat hareketinden yararlanmak için içeriden öğrenilen bilgilere dayalı hisse senedi ve varlıkların ticareti iyi bilinen bir taktik olmuştur. Yasadışı ve etik olmamasına rağmen, komisyoncular buna dahil olmuştur. Taktik, içeriden öğrenenlerin ticaretine çok benzer, ancak küçük bir farkla, cellat müşterinin işi için değil, müşterinin komisyonu için çalışır.

Önden çalışan bir bot nedir?

Ön çalıştırma, milisaniye ölçeğinde bir zaman diliminde çalışan kripto önden çalışan botlar kullanılarak yapılır. Bir kişi yanıp sönmeden önce bir dizi işlemi okuyabilir, optimum işlem boyutunu ve gaz fiyatını hesaplayabilir, işlemleri yapılandırabilir ve çalıştırabilir.

Önde çalışan bir botun özü, blok zincirinde bekleyen işlemi dinleyerek çalışır. Etkileşimli bir komut dosyası kullanarak blok zinciri ile etkileşime giren bot, alıcıdan önce satın alır ve hemen ardından satar. Bot, kripto trendlerini analiz eder ve kar elde etmek için işlemler gerçekleştirir.

Merkezi olmayan borsalarda öne çıkan taktikler

Bir ticaret gerçekleştiğinde, sistem bunu blok zincirine yayınlar ve madencilerin işlemi doğrulamasını gerektirir. Bununla birlikte, herhangi bir önemli blok zincirinde, gelen işlemlerin akışı, sonraki bloğun kapasitesinden daha fazladır. Madenciliği yapılmamış işlemler, mempool adı verilen bekleyen bir işlem havuzunda bırakılır.

Blockchain mempool’ları şeffaftır, bu, önde gelenlerin yararlandığı bir özelliktir. Tüccarların ruh hali hakkında fikir sahibi olarak, yaklaşan fiyat hareketlerini tahmin edebilir ve buna göre kendi emirlerini verebilirler. İşlemlerini bekleyen işlemlerden önce seçmeyi teşvik etmek için işlemlerinde daha yüksek bir gaz fiyatı belirlediler, böylece şüphelenmeyen tüccarları önden çalıştırdılar.

Tüccar tarafında öne geçmeyi önlemenin yolları

Tüm platformlarda ön çalıştırma ile ilgili sorunları çözmek için tek bir çözüm yoktur. Bunun yerine, senaryolara bağlı olarak farklı projelerde çeşitli ön-çalışan yaklaşımların izlenmesi gerekir.

Büyük likidite havuzları kullanın

Önde gidenler, düşük likidite havuzlarına düşkündür, çünkü daha az rekabet şansı vardır ve aynı zamanda havuz ağırlığını beklenmedik bir şekilde değiştiren büyük bir siparişle işlemlerinin kesintiye uğraması. Alım satımlarınızı büyük likidite havuzlarında yürütmek, ön çalıştırmadan etkilenme olasılığını azaltır.

Reklam Alanı

Maksimum kaymayı düşük tutun

“Kaymayı nasıl önlerim” sorusu her zaman sizi rahatsız ediyor mu? Yapabileceğiniz şey, çoğu merkezi olmayan borsada maksimum kayma toleransı ayarlamaktır. Başka bir deyişle, beklenen getiriden maksimum sapmayı düzeltebilirsiniz. Bir örnek, senaryoyu daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır.

Merkezi olmayan kripto borsalarında önde gidenlerden nasıl kaçınılır?

Bir DEX’e sipariş verdiğinizi ve bunun için 500 Tether (USDT) getiri beklediğinizi varsayalım. Fişinizi siparişinizin %1’i olarak ayarlarsanız, 495 USDT’den az ödeme almayacaksınız. Ancak, daha yüksek kayma toleransı daha büyükse, daha fazla sapma olacaktır.

Yani formül basit: Öndeki koşucuları savuşturmak için maksimum kaymayı %0,5-%2 civarında düşük tutun. Büyük bir sipariş verecekseniz, kaymanızı alt omurgada tutun. Ön koşucular, kaymayı yüksek tutmanızı isterler, bu yüzden tam tersini yapmak daha iyidir.

Gaz için fazla ödeme

Önde gidenler, yavaş işlemleri görmekten mutluluk duyarlar çünkü bu onlara ticaretinizi sürdürmek ve kar etmek için bir sipariş tasarlamak için daha fazla zaman verir. Gazda düşük ödeme yapmak, işlemlerinizi daha uzun süre sıraya sokar ve önde gidenlere stratejilerini formüle etmeleri ve çıkarlarınıza zarar vermeleri için daha fazla zaman sağlar.

Gaza fazla ödeme yapmak, madencileri işleminizi daha hızlı doğrulamaya motive eder ve kötü bir aktörün hedefi olma olasılığınızı en aza indirir. Bunun için benzin fiyatını ortalamanın üstüne ayarlayabilir veya cüzdanınızdaki hızlı gaz seçeneğini kullanabilirsiniz. Büyük değerli bir sipariş veriyorsanız, işlemleri şevkle denemek ve tamamlamak daha da önemli hale geliyor.

Düşük değerli bir sipariş verin

Önde koşanların kar elde etmek için bazı minimum eşikleri karşılaması gerekir. Gaz ücretlerini piyasaya giriş ve çıkışta iki kez ödemeleri ve ayrıca ödenen tutarı işlem ücreti olarak geri almaları gerekir. Karları ancak giderlerini geri aldıktan sonra başlar.

Şu anda, Uniswap, Balancer ve SushiSwap gibi önde gelen Ethereum tabanlı otomatik piyasa yapıcılar, işlem başına 25 dolarlık bir gaz ücreti ödüyor. Ön çalıştırmayı gerçekleştirmek için iki işleme ihtiyaç duyduklarından, ticareti tamamlamak için muhtemelen 50$ harcayacaklar. Aynı zamanda, ticaretiniz 50$’dan daha az bir kâr elde ediyorsa, önde gidenlerin hedefi olma olasılığınız yok denecek kadar azdır.

Düşük değerli bir ticarete girdiğinizde, onu önde gelenler için pratikte kârsız bir girişim haline getirirsiniz. Çoğu zaman, 1.000 doların altındaki miktarlarla işlem yapmak güvenlidir.

Bir alıcı bul

Herkese açık bir sipariş defteri, önde gidenleri çeken ilk şeydir. Bir alıcı bulmayı başarırsanız, belirli bir emri yerine getirebilecek ve kamu piyasalarından ve ardından önden koşanlardan uzak durabileceksiniz. Bir alıcı bulduğunuzda ve bir fiyat üzerinde başarılı bir şekilde pazarlık yaptığınızda, zincir üzerinde güvene dayalı olmayan bir değişim yürütülür.

DEX tarafında önden çalışmayı önlemenin yolları

DEX’ler, önden çalıştırmanın yürütülmesini zorlaştırmak için birkaç tasarım noktasıyla ilgilenebilir:

Hızlı eşleştirme

Ön koşucular, siparişlerini yürütmeden önce vermek için yavaş eşleştirme hızı ararlar. Bir DEX, ön koşucuların işlemlerini harekete geçirmeleri için çok az yer bırakmak için hızlı eşleştirmeyi sağlayabilir. Süper hızlı blok süresi, ön koşucuları etkili bir şekilde tepki veremez hale getirecektir. Teknik olarak çok istekli olmayan çoğu öncü için bu yeterli olacaktır.

Merkezi olmayan maç motoru

Merkezi bir eşleştirme motoru durumunda, değiş tokuşun kendisinin ön çalıştırmaya dahil olmadığını tespit etmek zordur. Öte yandan, merkezi olmayan eşleştirme motorları, tam bir düğüm çalıştıran herkesin eşleşmeyi gerçek zamanlı olarak görüntülemesine izin verir. En son bloktaki işlemi mevcut emir defteri ile manuel olarak eşleştirebilirler.

Periyodik açık artırma eşleştirme

Periyodik müzayede eşleştirme, ön çalışmadan ekstra bir güvenlik katmanı ekler. Eşleşen mantığın, bir sonraki blok için gelen emirlerin ve ticaret fiyatının ve son maçtaki mevcut emir defterinin farkında olmadıkça, herhangi birinin bir sonraki uygulama fiyatını bilmesini imkansız hale getiren deterministik olmayan bir katman ekler.

Ethereum 2.0’da önden çalışmaktan nasıl kaçınılır?

Bazı tüccarlar, 2023’te Ethereum 2.0’ın tam sürümünün, ana ağı Beacon Chain ile birleştirerek ve bir hisse kanıtı (PoS) konsensüs mekanizması getirerek etkisini merak ediyor. Bir çağda işlemleri gerçekleştirmesi gereken doğrulayıcılar, konumlarından önceden haberdar edilecektir.

Bir dönem, bir blok zinciri ağındaki tanımlanmış bir zaman aralığıdır. Bu zaman çerçevesi, teşviklerin ne zaman dağıtılacağı veya işlemleri doğrulamak için yeni bir doğrulayıcı grubunun ne zaman tahsis edileceği gibi bir blok zinciri ağındaki belirli olayların ne zaman gerçekleşeceğini açıklamak için kullanılır.

İlişkili: Ethereum yükseltmeleri: Eth2’ye Yeni Başlayanlar Kılavuzu

Bu senaryoda, önde gelenlerin işlemlerle dolu bir blok zincirinde karlı işlemler bulması daha zor olacak, ancak imkansız değil. Dışarıdaki birçok öncü teknik olarak yetkindir, bu yüzden olasılığı göz ardı edemezsiniz. DEX’ler, önde koşma olasılığını en aza indirmek için hızlı eşleştirme, merkezi olmayan maç motoru ve periyodik açık artırma eşleştirme gibi tasarım noktalarını kapsayabilir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

News Türkiye ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!