Maliye Bakanı, El Salvador’un Bitcoin fiyat düşüşü nedeniyle ‘herhangi bir kayıp yaşamadığını’ söyledi

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

El Salvador Maliye Bakanı Alejandro Zelaya, ülkenin Bitcoin’e (BTC) yatırım yapma stratejisine yönelik son medya saldırılarına mali risk iddialarını “son derece yüzeysel” olarak nitelendirerek tepki gösterdi.

Pazartesi günü düzenlenen bir basın toplantısında Zelaya, bir gazetecinin hükümetin Bitcoin’in keskin düşüşüne tepkisi hakkındaki sorusuna duygusal bir şekilde yanıt verdi:

“El Salvador’un stratejisine değil, Bitcoin’e açık bir eleştiri var. El Salvador onları en az ilgilendiren şey, onlar [the media outlet] ekonomimize ne olduğuyla ilgilenmiyorlar, halkımıza ne olduğu, enflasyona ne olduğu ile ilgilenmiyorlar.”

Yetkili, El Salvador’un Ekim 2021’de BTC başına 60.300 dolara ilk iksirini satın aldığı en yüksek noktadan bu yana kripto para birimi oranındaki düşüş nedeniyle ülke bütçesinde yaklaşık 40 milyon dolar kaybedildiğine dair iddiaların yersiz olduğunun altını çizdi. Zelaya, varsayıma işaret etti. BTC geri tepme olasılığı:

“Tekrar tekrar söyledim: Madeni paraları satmadığımız için sözde 40 milyon dolarlık bir kayıp olmadı.”

Zelaya ayrıca yüksek mali riske ilişkin varsayımları gülünç ve bilgisiz bularak reddederken, riski “son derece minimal” olarak nitelendirdi.

İlgili: Düşen Bitcoin fiyatı El Salvador’u etkilemiyor: ‘Şimdi daha fazla satın alma zamanı’ diyor Dania Gonzalez

Şu anda El Salvador, basın saatine göre yaklaşık 50 milyon dolar olan 2.301 Bitcoin’e sahip. Fiat eşdeğeri olarak, bu, ülkenin BTC’nin 30.700 $ değerinde olduğu Ekim 2021 ve Mayıs 2022’de yaptığı alımlarla Bitcoin’e yatırdığı paranın yarısından azı.

Genel olarak tüm kripto piyasası gibi, BTC de Kasım 2021’deki tüm zamanların en yüksek seviyesinden (yaklaşık 69.000 $) bu yana düşüyor ve düşüş trendi, Terra’nın başarısızlığı gibi bir dizi sarsıntının ardından geçen bir buçuk aydır hızlanıyor. (LUNA, şimdi L ve büyük bir DeFi kredisi veren Celsius’un fiyaskosu ve küresel enflasyon artışı.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

News Türkiye ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!