LUNA erimesi kripto topluluğundan teorileri ve size söylenenleri ateşledi

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Gününüz ne kadar kötü geçerse geçsin, Çarşamba günü LUNA yatırımcılarını bir düşünün. Cointelegraph’ın İlk 100’ünde 18. Sırada yer alan CEO Do Kwon’un başkanlığındaki Terraform Labs, yatırımcıları için milyarlarca dolar kaybetti.

Terra’nın madeni paraları, Kwon’un buluşu LUNA’nın yüksek seviyelerden %97’nin üzerinde batmasıyla çöktü, stabil coin TerraUSD (UST) ise amaçlanan dolar paritesinden %75 daha düşük düştü. Bir noktada, LUNA’nın fiyatı UST’den daha düşük.

Madeni paraların başarısızlıklarının gerçek sonuçları var. r/Terraluna alt dizininde intihar yardım hatları sabitlendi. LUNA krizi ortaya çıkarken alt dizin gerçekten rahatsız edici bir okuma.

Peki, nasıl oldu? Övünen bir kişilik tarafından yönetilen bir ekosistem, kriptonun en büyük çöküşlerinden birini nasıl yaşadı?

Reklam Alanı

Başlangıçta Luna’ya FUD (korku, belirsizlik ve şüphe) saldırısı olarak kabul edilen şey, çok daha komplocu ve sinsi bir şeye dönüştü. En popüler teoriler arasında, alıcının 800 milyon doların üzerinde para kazandığı Terra ekosistemine George Soros’tan ilham aldığı iddia edilen bir “saldırı” yer alıyor.

Likvidi CEO’su Ransu Salovaara, Cointelegraph’a “Bazı taraflar piyasa manipülasyon hedefi olarak UST’nin algoritma sabitleyicisini seçti ve bazılarının UST’ye ‘Soros tarzı’ saldırı dediği bu saldırıyı gerçekleştirmek için çok miktarda Bitcoin ödünç aldı” diyerek teoriyi yineledi.

Açığa satış yapan ‘saldırganın’ bu etkinlikte yaklaşık 800 milyon dolar kazandığı tahmin ediliyor.”

Twitter kullanıcısı “4484”, saldırının kısa ve öz bir özetini verdi:

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’ın Salı günü algoritmik stabilcoinleri gündeme getirmesi ve Senato Bankacılık Komitesi toplantısında teşkil ettikleri “riskin” altını çizmesiyle, “saldırı” ana akımın dikkatini çekti. Ekonomist Frances Coppola, UST fiyaskosunun bir saldırı olduğu konusunda hemfikirdi.

CNBC’nin Crypto Trader’ının sunucusu ve Kwon’un “iyi bir arkadaşı” olan Ran NeuNer, gönderilmiş Amerikan piyasa yapıcısı Citadel’in “saldırının” arkasında olabileceği yönündeki önerisiyle söylenti, hiper sürücüye dönüştü. IOHK CEO’su Charles Hoskinson da “sokaktaki sözün” Citadel olabileceği yönünde olduğunu söyledi.

Milyarder Citadel Securities’in kurucusu Ken Griffin, trilyon dolarlık piyasayı soyut sanatla karşılaştırarak kripto endüstrisine karşı hoşnutsuzluğunu açıkça ortaya koyarken, Citadel’in UST’ye saldıracağı önerisi spekülasyon olarak kalmaya devam ediyor. Kaçınılmaz olarak, Crypto Twitter Neuner’ı önemli ancak hızlı buharlaşan LUNA çantalarını korumaya çalışmakla suçladı.

Bu arada, bir kripto araştırmacısı olan Larry Cermack, 1 milyar doların üzerinde bir giriş olduğunu öne sürdü. desteklemek ve Luna Foundation Guard orman yangınıyla savaşın. Cermack’e göre, risk sermayesi diğerlerinin yanı sıra Celsius, Jump ve Alameda tarafından sağlanacak.

Teoriler bir yana, birçok kripto gözlemcisi, araştırmacısı ve inananı için UST araba kazası a) öngörülebilirdi ve b) tarihteki en önemli kripto ölümlerinden biriydi.

LUNA’nın ölümü olan Coinbase API’sinde kriz düzeyinde bir kusur keşfeden beyaz şapkalı hacker Tree of Alpha için dır-dir “Şu ana kadar, Crypto tarihindeki en büyük Ponzi ölüm sarmalı 16 kat çöküyor.” Castle Ventures’tan Nic Carter yapılmış Aynı çağrı, bunu “kripto alanı tarihindeki en önemli çöküş” olarak nitelendirdi.

Tree of Alpha, LUNA’yı onaylanmış Ponzi şeması Bitconnect ile karşılaştırdı, yüksek oranda meme’li solisti Carlos Matos’u içeren ve kripto kötülüğüne düşen 2,4 milyar dolarlık bir dolandırıcılık davası.

UST’nin başlangıcından bu yana Bitcoin maksimalist davulunu çalan (yani, ne pahasına olursa olsun boktan paralardan kaçının) Swan Bitcoin’in CEO’su Cory Klippsten, “BitKwonnect” i hızla hayata geçirdi.

Cointelegraph’ın İlk 100 listesinde 100. sırada yer alan Lyn Alden de daha önce UST’nin gizlenen sorunları konusunda uyarmıştı. Alden, bir yatırımcı mektubunda, UST sabitleyicisi parçalanırsa piyasayı on binlerce madeni parayla dolduracak olan eşlik eden Bitcoin “satış baskısını” açıkladı. Haklıydı: Bahsettiği olayların tümü son 48 saat içinde meydana geldi.

Belki de nihai smaç “Seni uyardım!” UST’nin “büyük bir tuzak” gibi hissettiğini öne süren Synonym CEO’su John Carvalho’dandı. Mart 2022’de UST’ye karşı takipçilerini azarladı:

Citadel’in genel müdürü David Millar, bu haberin yayınlanmasının ardından Cointelegraph’a şu açıklamayı yaptı: “Citadel Securities, UST dahil olmak üzere stablecoin ticareti yapmıyor.”

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

News Türkiye ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!