Likidasyon ve Risk Limiti

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Vadeli İşlemlerde Likidasyon
Likidasyon, teminatın sürdürme teminatı gereksinimine ulaştığında gerçekleşen olaydır. Bu durumda, tüm vadeli işlem pozisyonları likide edilir ve sürdürme teminatı kaybedilir. Adil fiyat, sürdürme teminatına ulaştığında likidasyon tetiklenir.

Likidasyonun Özellikleri
Likidasyon adil fiyattan gerçekleştirilir: MEXC, piyasa manipülasyonunu veya likidite azlığına bağlı likidasyonu önlemek için adil fiyat işaretlemesi kullanır.

Daha büyük pozisyon boyutları, risk limitleri gereğince daha yüksek teminat seviyelerine gereksinim duyar: Bu, likidasyon sistemine, bu teminatın yokluğunda güvenli bir şekilde kapatılması zor olacak büyük pozisyonları etkin bir şekilde kapatmak için daha güçlü bir teminat sağlar. Mümkünse, daha büyük pozisyonlar kademeli olarak likide edilir.

Likidasyon Fiyatının Hesaplanması

Likidasyon fiyatını hesaplamak için aşağıda bir örnek verilmiştir. (Komisyonlar hariç)

Likidasyon Durumu: Pozisyon Teminatı + Gerçekleşmemiş P&L < Sürdürme Teminatı

Long: Likidasyon Fiyatı = (Sürdürme Teminatı – Pozisyon Teminatı + Ortalama Açılış Fiyatı * Pozisyon Boyutu) / (Pozisyon Boyutu)

Short: Likidasyon Fiyatı = (Ortalama Açılış Fiyatı * Pozisyon Boyutu – Sürdürme Teminatı + Pozisyon Teminatı) / (Pozisyon Boyutu)

Bir kullanıcının 50.000 USDT fiyatı ile BTC/USDT vadeli işlemlerinde 0,1 BTC satın aldığını ve kaldıracın 25x olduğunu varsayalım.

Sürdürme Teminatı = 50.000 * 0,1 x %0,4 =  20 USDT

Pozisyon Teminatı = 50.000 * 0,1 / 25 = 200 USDT;

Long Pozisyon için Likidasyon Fiyatı = (20-200+50.000*0.1) /0.1 = 48.200 USDT

Farklı Pozisyon Modlarında Likidasyon Fiyatı

Reklam Alanı

İzole Marjin modunda, likidasyon fiyatı, yukarıda belirtilen formüller kullanılarak hesaplanır. Burada belirtilen teminat yalnızca izole teminatı ifade eder. Riski azaltmak için manuel olarak marj eklenebilir.

Çapraz Marjin modunda, mevcut bakiyenin tamamı teminat olarak kullanılır. Ancak, cüzdan bakiyesindeki herhangi bir kaybın diğer çapraz teminat pozisyonları için teminat olarak kullanılamayacağını unutmayın.

Manuel olarak daha fazla marj eklendikçe likidasyon ve açılış fiyatları arasındaki farkın genişleyeceği göz önüne alındığında, likidasyon riski yüksek olduğunda manuel olarak marj ekleyerek risk azaltılabilir.

Risk Uyarısı

MEXC Vadeli İşlemleri, daha büyük pozisyonların likide olma olasılığını azaltmak için her hesaba bir risk limiti koyar. Pozisyon sayısı arttıkça, gerekli başlangıç teminatı ve sürdürme teminatları da artacaktır. Risk limitinin değişmesi ile teminat oranı artırılabilir ya da azaltılabilir.

Risk limitinizi aşağıdaki gibi kontrol edebilir ve değiştirebilirsiniz:

mceclip0.png

Not:
Likidasyondan kaynaklanan gereksiz kayıpları önlemek için teminatları artırmak isteyebileceğinizden, vadeli işlemlerde işlem yaparken lütfen likidasyon fiyatındaki değişikliği yakından takip edin.

MEXC Kayıt Linki: https://www.mexc.com/tr-TR/register?inviteCode=15FJM

Bizi sosyal medyada takip edin

Telegram: https://t.me/MEXCTurkey

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

News Türkiye ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!