Kuantum Korumalı Blockchain Nedir?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Blockchain teknolojisi, Bitcoin’in ortaya çıkışı ile birlikte günümüze kadar gelen dönemde oldukça gelişti ve büyüdü. Birçok şirket sistemlerini bu teknolojiye entegre etmeye çalışırken, özellikle finans alanında bir Blockchain devrimi söz konusu. Ancak güvenliği ile öne plana çıkan bu sistemin önünde henüz gerçekleşmesi çok güç ancak imkansız olmayan bazı sorunlar mevcut. Kuantum bilgisayar teknolojisi. Peki Kuantum Korumalı Blockchain nedir?

Kuantum Bilgisayarları Blockchain’i Yenebilir mi?

Kuantum bilgisayarları, şu anda erken evre döneminde olan ancak oldukça önemli bir teknoloji. Normal alışık olduğumuz bilgisayarların sahip olduğu binary sistemin aksine kuantum bilgisayarları Qubit denilen oldukça karmaşık bir yapıya sahiptir. Kuantum fiziğindeki ikilemlerden yararlanan bu bilgisayarlar, aynı anda çok sayıda olasılığı tespit edebildiği için bilimsel araştırmalar için oldukça önemlidir.

Kuantum Korumali Blockchain Nedir 1

Ancak bu teknoloji beraberinde çok önemli bir tehdit de beraberinde getirmektedir. Yeteri kadar güçlü bir kuantum bilgisayarı, kullanıcı adreslerinizi, şifrelerinizi, anahtar kelimelerinizi ve çok daha fazlasını hesap edebilecek işlem gücüne sahip olacaktır. Bu durumda da akla ilk olarak “peki ya Blockchain teknolojisi?” sorusu gelmektedir.

Peki Kuantum Korumalı Blockchain nedir?

Blockchain teknolojisi, bilgileri yetkisiz değişikliklerden korumak için kriptografi tekniklerini kullanan dağınık defter teknolojisinin bütünüdür. Blockchain tabanlı ürünler, oldukça kuvvetli hash şifreleme yöntemleri ile zincirler oluşturarak ilerler ve zincir üzerindeki herhangi bir değişiklik, ileriyi dönük tüm blokların hash girdilerinin yeniden işlenmesini gerektirir. Bu da günümüz işlem gücü ile imkansızdır.

Ancak on yıl içinde kuantum bilgisayarların bir Blockchain ağlarının kriptografik kodlarını kırabileceği düşünülmektedir. Öyle ki bu tür kriptografik girdiler, yeterli güçte çalışan bir kuantum bilgisayarı tarafından kısa sürede hesaplanabilir. Ancak bu senaryo kuantum bilgisayarlarının sadece karşıt durumda olduğunda ele alınabilir.

Öyle ki şimdiden IDB Lab adlı bir şirket, kuantum korumalı bir Blockchain ağını, yine kuantum şifreleme kullanarak güvenli hale getirebileceğini iddia ediyor.

Kuantum Korumalı Blockchain Nedir?
Kaynak

Kuantum sonrası kriptografi olarak adlandırılan bu çözümün çeşitli yolları mevcut, ancak tüm yaklaşımlar, esasen, kuantum bilgisayarlar için bile kriptografi anahtarlarının kırılmasını zorlaştırmayı içeriyor. Bunu yapmak için fazladan bir rastgelelik veya entropi girdisi gerekiyor. Tamamen rastgele oluşturulmuş bir anahtarın kodunu çözmek, güçlü bir bilgisayar tarafından tersine mühendislik uygulanabilen matematiksel bir işlemin ürünü olandan çok daha zordur. 

Her ne kadar büyük ölçekli kuantum bilgisayarlar hâlâ uzakta olsa da, bu tarz çözümlerin Blockchain kullanıcılarının endişelerini gidermesi muhtemel.  İster 5, ister 10 veya 15 yıl içinde olsun, bir kuantum bilgisayarı şu anda bilgileri koruyan güvenlik protokollerini kırabilir. Ancak karşıt teknolojilerin gelişimi ile birlikte savunma olarak da oldukça güçlü teknolojilerin geliştirildiğini belirtelim.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

News Türkiye ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!