Kriptoda kilitli toplam değer (TVL) nedir ve neden önemlidir?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

2022’de Ethereum, dünya çapındaki toplam DeFi hacminin yarısından fazlasını oluşturan DeFi TVL tarafından en büyük ağ olarak ortaya çıktı.

Bir bakış açısı vermek gerekirse, Ethereum DeFi ağı 500’den az protokol içerir. Pazar payının %7,7’si ve 8,74 milyar $ değerinde ikinci en yüksek TVL olan BNB Smart Chain ile karşılaştırıldığında, pazar payının %64’ü ile yaklaşık 73 milyar $’lık bir TVL’ye sahiptir, Avalanche 5,21 milyar $ ve %4,5 ile pazar payı ve Solana 4,19 milyar dolar ve pazar payının %3,68’i.

Bir TVL kripto grafiğini okumak çok kolaydır. Son 24 saatteki hareket yüzdesi ve daha yüksek baskınlığa sahip kripto ile birlikte, tüm DeFi pazarı için USD cinsinden ifade edilen TVL’yi temsil eder.

Tüm zincirlerdeki toplam kilitli değer metriği, Ethereum’un en yüksek TVL’ye sahip ağ olduğunu açıkça gösterir. Temelde TVL, kripto para biriminin DeFi alanı için mükemmel bir göstergedir ve muhtemelen piyasanın sağlığını ve büyümesini değerlendirmek için en çok kullanılanıdır. TVL büyümesi pazar için olumlu bir görünüme işaret etse de, göstergeyi kesin olarak yorumlamak neredeyse imkansız olduğundan, güvenilirliğinin ihtiyatlı bir şekilde ele alınması gerekir. 

Piyasa oynaklığı, platformu çoğu varlığın bulunduğu ETH fiyatından başlayarak, kilitli varlıkların değerini büyük ölçüde etkileyebilecek ana değişkenlerden biridir. ETH’nin fiyat değerindeki önemli artış, 2020’den itibaren DeFi TVL’sini kaçınılmaz olarak etkiledi, ancak bu, kilitlenen toplam değerin DeFi’ye herhangi bir yeni kullanıcı veya sermaye gelmeden artabileceği anlamına geliyor.

Ayrıca, DeFi hizmetlerinin doğası gereği, para kolayca hareket edebilir ve birden çok kez sayılabilir, bu nedenle protokolleri yanlış hesaplar’ likidite kapasitesi. Her göstergede olduğu gibi, TVL yalnızca piyasanın durumuna ilişkin bir tahmindir ve kusurları ve yaklaşıklığı nedeniyle bir yatırımcının stratejisini belirlememelidir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

News Türkiye ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!