Kripto vergisi, Hintli yatırımcıları %83 oranında kripto ticaretinden caydırıyor: WazirX raporu

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Kripto karşıtı düzenlemelerin gelişen bir ekonomiye neler yapabileceğinin etkileri Hindistan’da ilk elden görülebilir. Tüm Hint kripto borsalarındaki işlem hacimlerindeki büyük düşüşü destekleyen WazirX’ten bir rapor, Hindistan hükümetinin ikinci kripto yasasını – her kripto işleminde kaynakta %1 vergi indirimi (TDS) uygulamasıyla yatırımcı hissiyatında bir değişiklik olduğunu ortaya koyuyor.

Hindistan kripto borsalarındaki işlem hacimleri, ülke yatırımcılara gerçekleşmemiş kazançlar üzerinden %30 vergi uygulayacak bir yasa çıkardığından bu yana nihai olarak %90-95 oranında bir düşüş gördü. Ellerinde art arda gelen iki vergiyle, Hintli yatırımcıların çoğu, acımasız bir ayı piyasasının ortasında kış uykusuna yatmış görünüyor.

Tanınmış Hint kripto borsaları WazirX ve Zebpay, yatırımcı duyarlılığını daha iyi anlamak için bölgeden yaklaşık 9.500 aktif tüccarla anket yaptı. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, anket, tüccarların %83’ünün TDS kesintileri nedeniyle ticaret sıklıklarını azaltmak zorunda kaldığını ortaya koydu.

Hindistan’daki yatırımcıların TDS ödemekten kaçındıkları bir başka yöntem de, vergilendirme kanunla imzalanmadan önce varlıklarını satmaktı. Çoğunluğu Y kuşağından oluşan yatırımcıların %27’den fazlası 1 Nisan’dan önce portföylerinin %50’sini satarken, %57’si %10’un altında sattı. Bu bağlamda, WazirX Başkan Yardımcısı Rajagopal Menon şunları söyledi:

Reklam Alanı

“Anket sonuçları, ülkedeki kripto yatırımcılarının ekonomik refahla sonuçlanacak büyümesine yardımcı olmak için belirli koşullarda reform yapma ihtiyacını şart koşuyor. Katılımı teşvik etmek ve ticaret hacimlerini canlandırmak için vergi rejiminin dengelenmesi gerekiyor.”

Hintli yatırımcıların vergileri atlatmak için uluslararası borsaları izlemesiyle birlikte, çok az veya hiç gözetim olmaksızın KYC uyumlu olmayan borsalarda alım satımla ilgili riskler geliyor. ZebPay CEO’su Avinash Shekhar şunları ekledi:

“Hindistan’ın kripto vergi politikası ileriye doğru bir adım olsa da, belirli hususları yeniden gözden geçirmek, tüm endüstri paydaşları için daha destekleyici bir düzenleyici ortam oluşturmaya yardımcı olacak ve nihayetinde genel ekonomik ilerlemeye katkıda bulunacaktır.”

İlişkili: Bollywood A-lister destekli GARI jetonu dalma halı çekme söylentilerini ateşledi

Bollywood’dan A listesindeki bir ünlü tarafından piyasaya sürülen bir token olan GARI, Salman Khan, Pazartesi günü birkaç saat içinde %83 değer kaybetti. GARI Network, fiyat amortismanını bir “piyasa olayı” olarak savuştururken, yatırımcılar bir halı çekme olayından şüpheleniyorlardı.

Ankete katılan yatırımcıların yaklaşık 2.300 veya %24’ü, ticaret döngüleri sırasında TDS ödemekten kaçınmak için uluslararası kripto borsalarını denemeye ilgilerini paylaşırken, %29’u ticaret faaliyetlerini önemli ölçüde azalttığını doğruladı.

GARI Ağı dahili bir değerlendirme yaptı ve tokenin fiyatlarını düşürebilecek hiçbir belirgin hack bulamadı. Şirket şunları söyledi:

“Şimdiye kadar bu bir piyasa olayı gibi görünüyor. Topluluğumuza TÜM tokenlerin ilgili rezervlerde güvende olduğunu garanti ediyoruz.”

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

News Türkiye ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!