Kripto sermaye, Avustralya Vergi Dairesi için dört kilit alandan birini kazandı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Avustralya Vergi Dairesi (ATO), kripto sermaye kazançlarını 2022’de dört temel odak alanından biri olarak belirledi.

Sermaye kazancı veya kaybı, bir varlığın satın alındığı zaman ile satıldığı zaman arasındaki fiyat farkını ifade eder. ATO’ya borçlu olunan yüzde, gelir grupları ve mülkiyet süresi arasında değişiklik gösterir, ancak genel olarak oran, 12 aydan uzun tutulan varlıklar için düşürülür.

Geçtiğimiz birkaç yıl içinde kripto yatırımcılarına birçok uyarıda bulunan ATO, doğru vergi raporlaması için incelenecek bir varlık sınıfı olarak doğrudan ödenemez tokenlerden (NFT’ler) de bahsetti.

Pazartesi günü yapılan bir duyuruya göre, ATO, kripto, mülk ve hisselerden elde edilen sermaye kazançlarının yanı sıra kayıt tutma, işle ilgili harcamalar ve kiralık mülk gelir/kesintilerine de bakacak.

Çoğu kripto varlık fiyatlarının 2022’de büyük kayıplarla karşı karşıya kalmasıyla birlikte, ATO, NFT’ler de dahil olmak üzere satılan herhangi bir kripto varlığının onunla birlikte hesaplanmış bir sermaye kazancı veya kaybı kaydetmesi gerektiğini ve vergi mükellefleriyle başa çıkmak için “sert adımlar atacağını” kaydetti. kayıtlarını tahrif etmeye çalışanlar.

ATO komiser yardımcısı Tim Loh ayrıca vergi dairesinin insanların yatırım faaliyetleri hakkında zaten adil bir fikre sahip olduğunu öne sürdü, ancak herkesi herhangi bir cezadan kaçınmak için titiz kayıtlar tutmaya çağırdı ve şunları söyledi:

“Kira geliri, yabancı kaynaklı gelir ve hisseler, kripto varlıklar veya mülk içeren sermaye kazancı olayları hakkında birçok bilgi alıp eşleştirsek de, bu bilgilerin hepsini sizin için önceden doldurmuyoruz.”

İlişkili: Avustralyalı kripto ETF’leri zorlu lansman gününde şimdiye kadar 1,3 milyon dolarlık hacim gördü

Loh ayrıca, ATO’nun doğru raporlama yöntemlerinden haberdar olmayan yerel kripto yatırımcılarında önemli bir artış gördüğünü de kaydetti:

“Kripto popüler bir varlık türüdür ve bu yıl vergi beyannamelerinde daha fazla sermaye kazancı veya sermaye kaybı rapor edilmesini bekliyoruz. Unutmayın, kripto kayıplarınızı maaşınız ve maaşınızla dengeleyemezsiniz.”

“Veri toplama süreçlerimiz sayesinde, birçok Avustralyalının dijital para ve varlık alıp sattığını veya takas ettiğini biliyoruz, bu nedenle insanların bunun vergi yükümlülükleri için ne anlama geldiğini anlaması önemli” diye ekledi.

Reklam Alanı
0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

News Türkiye ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!