Kripto Para Yasasının Meclise Geleceği Tarih Belli Oldu! İşte Detaylar

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşayan ve kripto para yatırımları bulunan kişiler, kripto para yasasının meclise ne zaman geleceğini ve bu yasanın neleri kapsayacağını merak ediyor.

Geçtiğimiz yılın Nisan ayında kripto para birimleri ile alışveriş yapmak ve ticari amaçla bu varlıkların kullanılması yasaklanmıştı. Ancak düzenlemede kripto para alım satım işlemleri için herhangi bir yasaklama veya yaptırım yer almamıştı.

Kripto varlıkların kara para aklama amacıyla kullanılmaması ve yatırımcıların korunması amacıyla çıkarılacak olan düzenleme ise 2022 Haziran ayında meclise geliyor. Gelen haberlere göre Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatı üzerine AKP kurmayları yeni düzenleme ile ilgili çalışmalara başladı.

Kripto Para Yasasının Meclise Geleceği Tarih Belli Oldu! İşte Detaylar

Yapılan Düzenlemede Neler Yer Alacak?

Düzenlemede nelerin yer alacağı henüz net bir şekilde belirlenmiş değil. Fakat yapılan açıklamalar düşünüldüğünde bu teklifin asıl amacı yatırımcıları korumak ve kara para aklamayı önlemek gibi görülüyor. Tüm bunların yanı sıra kripto para platformlarına yönelik çeşitli kurallar da gelebilir. Geçtiğimiz aylarda yaşanan Thodex vurgunundan sonra yetkililer bu konuya öncelik veriyor.

Kripto para platformlarına yönelik getirilecek olan kurallar arasında sermaye şartının aranması bulunuyor. Ayrıca platformların belli bir tutarda teminat göstermesi de beklenecek. Tüm bunların yanı sıra kripto para alanında faaliyet gösterecek olan şirketler sağlam bir altyapıya ve güvenilir bir ekibe de sahip olmak zorunda. MASAK ise şüpheli gözüken işlemler için yetki alacak.

Kripto Para Alım Satım İşlemlerinde Vergi Uygulanacak mı?

Kripto para yatırımcıları, yeni düzenleme ile kripto para alım satım işlemlerinden vergi alınıp alınmayacağını merak ediyor. Geçmişte yapılan açıklamalar ve günümüzdeki gelişmeler göz önüne alındığında vergi ile alakalı net bir açıklama yok. Ancak kripto paralardan vergi alınabilmesi için bu varlıkların menkul kıymet olarak nitelendirilmesi gerekir. Bu nedenle eğer bir kripto para vergisi alınacaksa bunun adı gelir vergisi olabilir.

Henüz net olmamakla birlikte pek çok hukukçu alınabilecek olan verginin gelir vergisi olarak nitelendirileceğini söylüyor. Ancak en net bilgi, haziran ayında meclisten çıkacak karara göre belli olacaktır. Yatırımcıların o güne kadar çıkacak kararı beklemeleri gerekiyor.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

News Türkiye ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!