Kripto madenciliği için vergi yönergeleri Kazakistan’da ilk okumayı geçti

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Yakın zamanda sektöre yönelik düşmanca önlemler geçmişine sahip kripto madenciliğinde küresel liderlerden biri olan Kazakistan, madencilik operatörleri için kapsamlı bir mali çerçeveye doğru bir adım atıyor.

25 Mayıs Perşembe günü, Kazak parlamentosunun alt meclisi Mejlis, kripto madenciliği üzerindeki mali yükü düzenleyen ulusal vergi kanununda yapılan değişiklikleri ilk okumada kabul etti. Bu değişiklikler, madencilik kuruluşları tarafından tüketilen elektrik fiyatlarına bağlı kademeli vergi oranları önermektedir.

Örneğin, elektrik fiyatlarının en ucuz derecesi, Kwh için 5 ila 10 tenge (0,012-0,024 $), 10 tenge (0,024 $) ek bir yük getirecektir. Kwh başına 10–15 tenge (0,024–0,036 USD) için vergi 7 tenge (0,017 USD) ve Kwh başına 20–25 tenge (0,048–0,060 USD) — 3 tenge (0,0072 USD) olacaktır.

Önerilen değişiklikler, Kazakistan Maliye Birinci Yardımcısı Marat Sultangaziyev tarafından Şubat ayında dile getirilen, kripto madencileri için elektrik fiyatını Kwh başına 0,0023 dolardan 0,01 dolara yükseltmeye yönelik önceki girişimi geride bırakıyor.

Daha fazla okuma: Yeşile mi yoksa ölmeye mi? Bitcoin madencileri, veri merkezlerinin yakınında madencilik yaparak karbon nötrlüğünü hedefliyor

Oda, değişikliklerin yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı için bir teşvik yaratmayı da amaçladığını belirtti. Yeşil enerji durumunda vergi, elektrik maliyetine bakılmaksızın yalnızca 1 tenge (0,0024 $) olacaktır.

Kazak Ekonomi Bakanı Alibek Kyantyrov’un belirttiği gibi, önlemler “yükü dengelemek ve özel enerji kaynaklarından gelen tüketimi azaltmak” amaçlıdır.

29 Nisan’da ülkenin Dijital Kalkınma Bakanı, dijital madencilik işletmelerini faaliyete başlamadan 30 gün önce elektrik tüketimi ve elektrik şebekesine bağlantı için “teknik özellikler” hakkında bilgi vermeye zorladı. Daha önce, Mart ayında, o sırada 67.000’den fazla ekipmana el koyan Finansal İzleme Ajansı tarafından yapılan baskınların ardından 106 yasadışı kripto madenciliği operasyonu kapatıldı.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

News Türkiye ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!