Kripto etkileyicilerinin, QAnon takipçilerini soymak için komploları silahlandırdığı iddia ediliyor

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

QAnon’a bağlı iki komplo teorisyeni etkileyicisinin, bir kripto para birimi pompalama ve boşaltma planı yürüterek takipçilerine milyonlarca dolar zarara uğrattığı iddia ediliyor.

Paritenin, binlerce takipçisini bir kripto portföyüne yatırım yapmaya ikna ettiği ve yanıltıcı bir komplo ve gerçek içeriğin yanı sıra hype oluşturmak ve portföyün fiyatını yükseltmek için tokenleri destekleyen kurumlarla ilgili iddialar sunarak.

İddialar, bir grup veri bilimcisi ve geliştiricisi olan Logical tarafından yürütülen bir soruşturmaya dahil edildi. Telegram kanalları WhipLash347 ve Quantum Stellar Initiative’i (QSI) çalıştıran iki etkileyicinin, Stellar ağı tarafından sahte olarak işaretlenen Stellar (XLM) altcoin listelerini tanıtmak için koordine edildiğini bildirdi.

WhipLash347, 277.000 takipçisi ve QSI’nin 35.000 takipçisi olan bir Telegram grubudur. Bildirildiğine göre, takipçilerine, gizli askeri istihbarata erişimleri olduğunu iddia ederek, kripto para birimlerinin içeriden edindikleri bilgilere dayanarak başarılı olacağını söylediler.

Yayın, iki karışık komplo içeriğinin ve yanlış bilginin, ana akım finans ve medya kurumlarına, tanıttıkları kripto para birimlerine özgünlük kazandırma konusunda güvenmeyenleri hedef aldığını söyledi. Kayıpların milyonlarda olduğuna inanılıyor ve Mantıksal olarak bir adamın şemada 100.000 dolar kaybettikten sonra intihar ettiği iddia ediliyor.

PatriotQakes olarak bilinen bir kullanıcı, birden fazla bölgesel bağlı kuruluşu olan QSI ana kanalını yönetiyor. WhipLash347 hesabının sahipliğinin, değişen davranış nedeniyle daha yakın zamanda el değiştirdiğine inanılıyor.

QSI grubunun eski bir yöneticisi olan Rocky Morningside, Logically’a “Hiç şüphe yok ki WhipLash347, PatriotQakes ve QSI’nin “pompa ve çöpleri” teşvik eden dolandırıcılar olduğuna inandığını söyledi.

Cointelegraph, iddialara ilişkin olarak Whiplash347’nin arkasındaki kişiye ait görünen bir hesap ve bölgesel bir QSI grubunun yöneticisi olan PatriotQakes’ten iddialara ilişkin bir yanıt istedi, ancak yayınlandığı tarihte bir yanıt almadı.

Grupların hiçbiri iddiaları kamuoyuna kabul etmedi veya yanıt vermedi.

Cutter adını kullanan planlardan birinde eski bir yatırımcı, şimdi WhipLash347’yi ifşa etmeyi amaçlayan bir Twitter hesabı işletiyor. Cointelegraph’a, 3000 başka hoşnutsuz yatırımcının olduğu bir Telegram grubunun üyesi olduğunu söyledi ve WhipLash347’nin arkasındaki kişi hakkında şunları söyledi:

“Artık ölü alan adlarıyla ve gerçek şirketlere bağlı olduğunu iddia eden sahte beyaz kağıtlarla büyük bir kripto listesi oluşturdu. Madeni paraların gerçek yaratıcılarından o kadar çok konuştuk ki, insanlara sürekli olarak WhipLash’in boktan olduğunu söylemek zorunda olan taklit varlıklar aracılığıyla taklit ediyor. ”

Cutter, WhipLash’in benzer siyasi görüşleri paylaşarak takipçilerinde güven oluşturduğunu ve “yaklaşan olaylar” iddiasıyla planı sürdürmenin varlıkların değerinin fırlamasına neden olacağını söylüyor.

Reklam Alanı

Cutter’a göre, WhipLash iddialara, tüm bilgilerin ifşa edilmeme anlaşmaları kapsamında olduğunu ve varlıklarla bağlantılı hiç kimsenin “olay:”a kadar konuşmasına izin verilmediğini söyleyerek yanıt verdi.

“Her zaman bir zaman çizelgesi vardır, ancak tarihler geçtiğinde ve hiçbir şey olmadığında yeni zaman çizelgeleri yaratır. Hiç bitmiyor.”

Ayrıca görünüşe göre Elon Musk gibi isimlerle iletişim halinde olduğunu iddia etti ve kripto dostu milyarderin WhipLash’in teşvik ettiği kripto para birimlerini desteklediğini söyledi.

Cutter, soru soran herkesin gruptan atıldığını söyledi:

“Anlatımını sorgulayan herkes Telegram grubundan çıkarılır ve takipçileri arasında durulamaya ve tekrar etmeye devam eder. İnsanlar çıktıkça, yeni insanlar katılır. Durması gerekiyor.”

İlişkili: Sosyal medya, 2021’deki kripto dolandırıcılığı kayıplarında 1 milyar dolar suçladı

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

News Türkiye ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!