Kripto endüstrisi için yaptırımları desteklemek, yeniden markalaşma fırsatıdır.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Ukrayna’nın askeri işgaline yanıt olarak Rusya’ya karşı alınan ilk cezai önlemlerden biri, ülkeyi uluslararası finans sisteminden izole etmeyi amaçlayan ekonomik yaptırımların uygulanmasıydı. 12 Mart’ta Rus bankaları uluslararası ödeme ve mesajlaşma ağı SWIFT’e erişimi kaybetti ve Visa, PayPal ve Mastercard gibi özel sektör ödeme şirketleri çok geride kaldı. Ancak bu yüksek düzeyde düzenlenmiş ve kamu tarafından dikkatle incelenen kuruluşlar krize hızlı tepki verirken, Rus devletinin yanı sıra onunla ilişkili şirketler ve oligarkların yan adım yaptırımlarına arka kapı olarak dijital para borsalarına dönebileceğine dair endişeler hızla arttı.

Birleşik Krallık’ta, İngiltere Merkez Bankası ve Mali Davranış Otoritesi, kripto şirketlerinden platformları genelinde yaptırımlar uygulamalarını istedi ve o zamandan beri dünyanın dört bir yanındaki merkez bankaları ve düzenleyiciler bu endişe korosuna katıldı. En son Japonya, Döviz ve Dış Ticaret Yasasını revize edeceğini duyurdu. Bu, kripto varlıklarına uygulanacak genişliğini genişletmeyi amaçlıyor, bu da müşterilerinin Rus yaptırım hedefleri olup olmadığını değerlendirmek için borsaların gerekli olacağı anlamına geliyor.

Yine de en tanınmış kripto borsalarından bazıları, küresel politika yapıcılar ve düzenleyiciler tarafından çizilen çizgiye ayak uydurmak konusunda isteksiz davranarak hala ayaklarını sürüyorlar. Dünyanın en büyük borsası Binance’in yanı sıra Coinbase ve Kraken, Ukraynalıların durumu için empati gösterdi ve bazıları yaptırım uygulanan kişilerle bağlantılı hesapları dondurdu, ancak hepsi Rusya’dan geri adım atmaktan veya tüm parayı bloke etmekten geri kaldılar. ülke içine ve dışına akar.

İlişkili: Her Bitcoin yardımcı olur: Ukrayna için kripto yakıtlı yardım

Polonya’nın en büyük kripto para borsasının CEO’su olarak, serbest piyasa idealleri ile ahlaki görev duygusu arasında parçalanmış, karşılaştıkları ahlaki ikilemi anlıyorum, ancak bu yıkıcı insan trajedisi Doğu Avrupa’da ortaya çıktıkça, bir endüstri olarak bizler daha fazlasını yapmalıyız. platformlarımıza erişim yoluyla şiddeti kınamak. Zonda’da, Rusya’dan kolayca çekilme kararını vermedik, ancak bunu hızlı bir şekilde aldık ve bunu yaparken barış, şeffaflık ve küresel düzenleme ruhuna saygı için oy kullandık. Bunu yapmamak, dünyanın dört bir yanındaki birçok kişi tarafından en iyi ihtimalle kayıtsızlık veya en kötü ihtimalle aktif destek olarak görülecektir.

Kripto para borsaları ahlaki bir dönüm noktasında duruyor

Ukrayna çatışması, kripto para biriminin ideolojik kalbinde bir gerilim ortaya çıkardı. Dijital para birimleri ilk olarak, hükümetler, merkez bankaları ve büyük finansal hizmetler firmaları tarafından yapılan finansal kurcalamalardan arınmış, merkezi olmayan bir küresel finansal sistem yaratma vizyonuyla hayal edildi. Ve evet, ademi merkeziyetçiliğin keşfetmemiz gereken bir şey olmasının birçok nedeni var, özellikle daha fazla şeffaflık, hesap verebilirlik ve güvenlik arayışı değil. Ancak, bu en saf finansal bağımsızlık arayışının bizi karanlık bir yola sürüklemesine izin veremeyiz, ülkenin yasalarının – ahlaki ya da başka türlü – bizim için geçerli olmadığına inandığımız bir yol. Adem-i merkeziyetçiliğe yönelik ideolojik destek, suç faaliyetinin bilinçli olarak kolaylaştırılmasını asla haklı çıkaramaz.

Bir endüstri olarak kendimize nasıl bir dünya yaratmak istediğimizi sormalı ve davranışlarımızı ahlakımızın yönlendirmesine izin vermeliyiz. Rusya’nın Ukrayna’yı işgali uluslararası hukukun inkar edilemez bir ihlalidir ve Mariupol gibi yerlerde Ukraynalı sivillerin ayrım gözetmeksizin hedef alınması etik bir gri alan değildir.

İlişkili: ‘Daha önce hiç kripto ile ödeme yapmadım’: Dijital varlıklar bir savaşın ortasında nasıl bir fark yaratır?

Daha fazla marjinalleşme riski

Mevcut kriz, her endüstrinin her köşesinden birleşik bir işbirlikçi yanıt gerektiriyor ve küresel kripto sektörünün bir arada durması ve birleşik eylemde bulunması için nadir bir pencere sunuyor. Kripto varlık endüstrisi, çatısı altında gerçekleşen faaliyeti ciddiye aldığını göstermek için daha fazlasını yapmalıdır. Bu, Rus ve Belaruslu kullanıcıların hesaplarının dondurulmasını ve bu bölgelerdeki tüketicilerden gelen yeni hesap isteklerinin reddedilmesini içerebilir. Aslında, sektörümüzü rahatsız etmeye devam eden bazı suç çağrışımlarını sarsmak için en iyi şansımızın bu olduğuna inanıyorum.

Kripto endüstrisi için yaptırımları desteklemek, yeniden markalaşma fırsatıdır.

Bitcoin’in (BTC) fiyatı son birkaç yılda fırladı ve bunun en büyük itici gücü daha geniş finansal hizmetler endüstrisi ile daha fazla entegrasyon oldu. Bu krizle ilgili odayı okumamak, kripto endüstrisinin son yıllarda düzenleyiciler, politika yapıcılar ve tüketicilerle oluşturduğu güveni tehlikeye atma riskini taşıyor. Bu paydaşlara, kendisini misyonlarından ve aslında gerçek dünyadan tamamen uzak gördüğünü gösterir.

Burada tabii ki ticari faktörler de rol oynuyor. Müşterilerine ortak bir amaç duygusu ve ahlaki değer sergileyen şirketler, %14,1 daha fazla gelir artışı ve %34,7 daha fazla yıllık toplam hissedar getirisinin keyfini çıkarıyor. Kripto sektörü bir istisna değildir ve Ukrayna’da savaş şiddetlenirken, kurbanları desteklemek için hızlı hareket etmeyenler bunun için hatırlanacak.

İlişkili: Kripto, Rusya’ya Batı yaptırımlarından çıkış yolu sunmuyor

Düzenleme cevap olabilir mi?

Finansal İstikrar Kurulu, Şubat ayında, uluslararası homojen yönergelerdeki ilk önemli adım olan kripto varlıkları için küresel bir düzenleyici çerçeve geliştireceğini duyurdu. Aynı zamanda, Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komitesi, düzenleyicilerin kripto platformlarını ve hatta merkezi olmayan finans protokollerini incelemesine izin verecek alternatif ticaret sistemlerini düzenlemek için bir plan başlattı.

Reklam Alanı
Kripto endüstrisi için yaptırımları desteklemek, yeniden markalaşma fırsatıdır.

Halihazırda, bu düzenlemelerin ekonomik yaptırımlara karşı önlem alacağına dair bir işaret yok, ancak dijital varlık borsalarında akan paraya daha fazla şeffaflık kazandıracak ve yasa dışı faaliyetleri daha fazla caydıracak ek kontroller ve dengeler getirecekler. Ancak düzenleyicilerin kripto alanındaki hızlı inovasyon hızına yetişmeye çalıştıkları bir sır değil ve doğru şeyi yapmak için onların yetişmesini beklememeliyiz. Hepimizin sevdiği sektörün itibarı için meşaleyi taşımak bizim elimizde.

Bu yazı yatırım tavsiyesi veya tavsiyesi içermemektedir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir ve okuyucular bir karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Burada ifade edilen görüş, düşünce ve görüşler yalnızca yazara aittir ve Cointelegraph’ın görüş ve görüşlerini yansıtmak veya temsil etmek zorunda değildir.

Przemysław Kral Zonda’nın (önceden BitBay) CEO’sudur ve yönetim kurulunda görev yapmaktadır. Daha önce, Przemysław BitBay’in baş hukuk görevlisiydi. Zonda’nın Kanada ve Estonya’daki düzenleyici onayı da dahil olmak üzere stratejik iş geliştirmesinde önemli bir rol oynamıştır. Przemysław hukuk alanında 20 yılı aşkın deneyime sahiptir ve İngiliz Barolar Konseyi Yabancı Avukatlar Derneği üyesidir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

News Türkiye ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!