Kripto endeksleri geniş erişim sunuyor, ancak uzun vadede kârlı mı?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Kripto para piyasası, yüksek oynaklığı ile bilinir ve alanın vahşi batı doğası, kısmen, küçük piyasa değerlerine sahip varlıkların birçoğundan ve merkezi ve merkezi olmayan borsaların (DEX’ler) 7/24 çalışma saatlerinden kaynaklanmaktadır.

Yüksek riskli olmasının yanı sıra, kripto ticareti de çok zaman alan bir süreç olabilir. Çoğu yatırımcının hangi tokenlere yatırım yapacağını belirlemede bunaltıcı bir görev ve giriş engeli olabilir.

Bu yatırımcılar için endeks yatırımı, kripto para piyasasının en sıcak sektörlerinden bazılarına maruz kalmak için karlı bir alternatif olabilir.

İşte kripto endeksi ürünlerinin bireysel tokenlerle nasıl karşılaştırıldığına ve hangi stratejilerin en büyük getiriyi sağladığına bir bakış.

Endeks Kooperatifi

Index Cooperative (INDEX), yatırımcıların akıllı sözleşmeler kullanarak özel bir belirteç endeksi oluşturmasına olanak tanıyan, merkezi olmayan, özerk bir varlık yöneticisidir.

DeFi Nabız İndeksi (DPI), Metaverse İndeksi (MVI), Veri Ekonomisi İndeksi (DATA) ve Bankless DeFi İnovasyon İndeksi (GMI) dahil olmak üzere, en aktif olarak işlem gören indekslerin birçoğu Index Coop’tan gelmektedir.

Bu endekslerin fiyatını kripto para piyasasının toplam piyasa değerine göre çizmek, her birinin bir bütün olarak piyasaya kıyasla nasıl performans gösterdiğine dair fikir vermeye yardımcı olabilir.

DPI/USDT vs. MVI/ETH vs. Toplam kripto piyasası değeri. Kaynak: TradingView

TradingView’de DPI ve MVI için verilerin ilk kez kullanıma sunulduğu 29 Mayıs 2021’den bu yana, merkezi olmayan finans (DeFi) sektörünün zayıflığı, şu anda %50’den fazla düşüş gösteren DPI’nin zayıf performansında görülebilir. toplam piyasa değeri %19,82 arttı.

Aynı süre zarfında Metaverse endeksi, Ether (ETH) fiyatına kıyasla %103 arttı ve USD cinsinden değerine bakıldığında kazançlar daha da büyük.

Kripto endeksleri geniş erişim sunuyor, ancak uzun vadede kârlı mı?
MVI/USD 1 günlük grafik. Kaynak: CoinGecko

Yukarıdaki grafikte görüldüğü gibi, MVI’nın fiyatı 29 Mayıs’ta 42.02$’dan şu anki değeri olan 118.06$’a yükseldi ve bu da toplam piyasa değerindeki %20’lik artışa kıyasla %180’lik bir artışı yansıtıyor.

Metaverse ve nonfungible token (NFT) ile ilgili projeler, son altı ayda zayıf bir pazarda parlak bir nokta oldu ve bu durumda, metaverse token sepetine yatırım yapmak faydalı oldu.

Kripto endeksleri geniş erişim sunuyor, ancak uzun vadede kârlı mı?
Metaverse Dizinindeki belirteçler. Kaynak: Endeks Kooperatifi

Veri Ekonomisi Endeksi ve Bankless DeFi İnovasyon Endeksi, lansmanından bu yana kayıp bildirdi. Bu, Kasım 2022’nin başlarında zirveye ulaştığından beri düşüş eğiliminde olan daha geniş kripto pazarının performansını yansıtıyor.

NFT Endeksi

NFT’ler geçen yılın en sıcak sektörlerinden biri oldu, ancak bir sonraki büyük kitleyi memnun edecek kişiyi bulmak muazzam bir zorluk çünkü her gün düzinelerce yeni NFT projesi başlatılıyor.

Reklam Alanı

Poz elde etmek için bir alternatif, Polygon (MATIC), ApeCoin (APE), The Sandbox (SAND) ve Decentraland (MANA) dahil olmak üzere 11 farklı jeton içeren bir sepet olan NFT Endeksidir (NFTI).

Kripto endeksleri geniş erişim sunuyor, ancak uzun vadede kârlı mı?
NFTI/USD 1 günlük grafik. Kaynak: CoinGecko

NFTI’nin fiyatı 5 Mart 2021’de 386 $’dan yaklaşık %350’lik bir kazançla şu anki fiyatı olan 1.724 $’a yükseldi. Aynı süre zarfında, toplam kripto piyasası kapitalizasyonu %30 artarak NFT pazarının son 13 ayda gördüğü gücün kanıtı oldu.

eToro sepetleri

Daha düzenli bir ortamda kripto sepetlerine maruz kalmak isteyenler için, çok varlıklı bir aracı kurum olan eToro, geçen yıl iyi performans gösteren birkaç “akıllı portföy” seçeneğine erişim sağlıyor.

Kripto endeksleri geniş erişim sunuyor, ancak uzun vadede kârlı mı?
En iyi 2 akıllı portföy. Kaynak: eToro

Napoleon-X akıllı portföyü, Bitcoin (BTC), Ether, BNB, Litecoin (LTC) ve Cardano (ADA) dahil olmak üzere kripto pazarındaki daha yerleşik projelerden bazılarını içeren bir sepettir. DeFiPortföy, Polygon ve Algorand dahil olmak üzere DeFi sektöründe yer alan diğer projelere daha küçük tahsislerin yanı sıra büyük bir Ether tahsisi içerir.

Yukarıdaki grafikte gösterildiği gibi, bu portföyler geçtiğimiz yıl boyunca %48,6 ve %45,3 getiri sağlarken, aynı dönemde toplam kripto piyasa değeri aslında %5,71 düştü.

İki yıllık bir zaman ölçeğinde, %709,3’lük bir artış yaşayan Napoleon-X dahil olmak üzere eToro portföylerinin birçoğu %430’un üzerinde getiri teklif etti. Aynı süre zarfında, toplam kripto piyasa değeri %808 artarken, BTC fiyatı %472 arttı.

Kripto endeksleri geniş erişim sunuyor, ancak uzun vadede kârlı mı?
Son 2 yılın en iyi portföyleri. Kaynak: eToro.

Bu, endekslerin daha iyi bir getiri sunarken piyasadaki genel kazanımların büyük bir yüzdesini yakalama fırsatı sunduğunu göstermektedir. Çoğu durumda, bu, en büyük kazançları elde edecek tek tek jetonları seçmeye çalışmaktan daha iyi bir taktiktir.

DeFiPortfolio’nun sonuçları ayrıca, tüccarlar döndükçe veya fiyat hareketleri meydana geldikçe kayma eğiliminde olduklarından, büyük kazançlar elde edildiğinde kar almanın önemini vurgulamaktadır.

Kripto pazarlarında ticaret ve yatırım hakkında daha fazla bilgi ister misiniz?

Burada ifade edilen görüşler ve görüşler yalnızca yazara aittir ve Cointelegraph.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir, karar verirken kendi araştırmanızı yapmalısınız.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

News Türkiye ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!