Kripto çıkışının ortasında stabilcoin arzı ve nakit rezervleri söz konusu

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Kripto para yatırımcıları ve tüccarları, stabilcoin Tether’den (USDT) 7,7 milyar dolar kazandılar ve bu da piyasa değerinin son yedi gün içinde %7,8 düşerek 76 milyar dolara düşmesine neden oldu.

Tether’in Aralık 2021’deki son rezerv raporuna göre, en büyük stabilcoinden çekilen miktar, 2021 sonunda nakit rezervlerinde tuttuğu 4,1 milyar doların neredeyse iki katı.

Tether’in ABD doları ile sabitlenmesini sağlamak için, jetonun arkasındaki şirket USDT’yi nakit, tahvil ve Hazine bonoları gibi varlıklarla destekliyor, amaç her bir jetonun en az 1 $ değerinde varlık tarafından desteklenmesidir.

En son rezerv raporuna göre, şirketin yaklaşık 4 milyar dolar veya %5’i nakit olmak üzere en az 78.6 milyar dolar toplam varlıkları vardı.

Ancak, yatırımcıların çöküş korkusuyla sadece stablecoin’leri değil tüm kripto piyasasından kaçmasına neden olan algoritmik stabilcoin TerraUSD’nin (UST) çöküşünün neden olduğu “banka kaçışı” senaryosuna rağmen firma nakit rezervlerini koruyabiliyor gibi görünüyor.

Günlük olarak güncellenen ayrı bir şeffaflık raporu, Tether’in varlıklarının %6,36’sının şu anda nakit olarak tutulduğunu ve Tether’in rezervlerinin USDT piyasa değeriyle yakından eşleşmesi durumunda kabaca 4,8 milyar dolar olacağını gösteriyor.

Perşembe günü piyasa paniği, USDT/USD’nin büyük borsalarda 0,99 ABD dolarının altında işlem görmesine neden oldu ve Tether’in o sırada tüm itfaları 1 ABD Doları olarak kabul edeceğini belirten bir açıklama yapmasına neden oldu.

https://twitter.com/Tether_to/status/152472463333705728

Aynı gün, Tether’in baş teknoloji sorumlusu Paolo Ardoino bir Twitter alanında şunları söyledi: sohbet etmek şirketin rezervlerinin çoğunluğunun ABD Hazinelerinde olduğunu ve son altı ayda ticari senet riskini azalttığını söyledi.

İlişkili: Bağlanmamış: TerraUSD, Tether ve diğer stablecoin’ler hakkında bilmeniz gereken her şey burada

Tether, rezervindeki varlıklarla ilgili gizliliği nedeniyle inceleme aldı ve ilk rezerv dökümünü yalnızca Mayıs 2021’de yayınladı. Yayınlanan raporlar, şirketin yatırım yaptığı tam varlıklar konusunda hala belirsiz.

​​​Son zamanlardaki kısa süreli de-pegging ile birleştiğinde bu belirsizlik, bazı yatırımcıların USDC’nin denetlendiği ve zaten tamamen nakit tarafından desteklendiği fikri üzerine Tether’lerini başka bir popüler ABD doları stablecoin olan USD Coin (USDC) ile değiştirmek için acele etmelerine neden oldu. ve ABD Hazineleri.

Reklam Alanı

Cuma günü Circle’ın finans müdürü Jeremy Fox-Geen’in stablecoin düşüşüne yanıt olarak yaptığı bir blog yazısı, USD Coin’in dolaşımdaki 50.6 milyar USDC için tamamen nakit ve ABD Hazineleri tarafından desteklendiğini doğruladı.

CoinGecko’dan gelen veriler ayrıca yatırımcıların USDC’de güvenli bir liman bulduğunu gösteriyor. USDC piyasa değerinde 3 Mayıs ile Salı arasında %6,3’lük bir sıçrama gerçekleşti ve bu süre içinde 3,1 milyar dolarlık girişi temsil etti.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

News Türkiye ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!