‘Kimse onları engellemiyor’ – Kuzey Kore siber saldırı tehdidi artıyor

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Kuzey Kore destekli kripto para ve teknoloji firmalarına yönelik siber saldırılar, ülke uzun süreli ekonomik yaptırımlar ve kaynak kıtlığı ile mücadele ederken zamanla daha karmaşık hale gelecek.

Eski CIA analisti Soo Kim Pazar günü CNN’ye, rejim için denizaşırı kripto geliri yaratma sürecinin artık Kuzey Koreliler için bir “yaşam tarzı” haline geldiğini söyledi:

“Rejimin karşı karşıya olduğu zorlukların ışığında – gıda kıtlığı, Kuzey Kore ile ilişki kurmaya istekli daha az ülke var. […] bu sadece kullanmaya devam edecekleri bir şey olacak çünkü esasen kimse onları geri tutmuyor.”

Ayrıca, “ticarete” saldıran kriptolarının yalnızca bundan sonra gelişeceğini de ekledi.

Kim, “Yabancılara yaklaşma ve onların zayıf noktalarını avlama biçimleri açısından ticaret şu anda mükemmel olmasa da, Kuzey Kore için hala yeni bir pazar” dedi.

RAND Corporation politika analisti, Kuzey Koreli operatörlerin serbest teknoloji işlerine sızmasına ilişkin ABD hükümetinin ortak bir tavsiyesinin yayınlanmasından neredeyse iki ay sonra bu yorumları yaptı – bu da fikri mülkiyet, veri ve fon hırsızlığı riskleri oluşturuyordu. yaptırımları ihlal etmek.

Eski FBI istihbarat analisti Nick Carlsen CNN’e, bu firmalara yerleştirilen DPRK operatörlerinin yalnızca yaptırımları aşmak için kullanılan geliri elde etmekle kalmayacaklarını, aynı zamanda bilgisayar korsanlarının yoldaşlarının yararlanabileceği belirli istemci sistemlerinde potansiyel olarak güvenlik açıklarını tespit edebileceklerini söyledi.

Carlsen, “Bir müşterinin sistemlerinde tanımlayabilecekleri herhangi bir güvenlik açığı ciddi risk altında olacaktır” dedi.

İlişkili: Kripto piyasası çöküşü, Kuzey Kore’nin çalınan kripto fonlarından milyonları sildi

Kuzey Koreli bilgisayar korsanları hakkında uzun bir Twitter açıklamasında The DeFi Edge, bu kripto saldırılarının tipik olarak köprüleri hedeflediğini, Asya merkezli şirketlere odaklandığını ve genellikle şüphelenmeyen çalışanları hedef alarak başladığını belirtti.

Ülkenin, 620 milyon dolarlık Axie Infinity hack’i ve 100 milyon dolarlık Harmony protokolü hack’i de dahil olmak üzere, yakın kripto tarihinin en büyük siber saldırılarından bazılarının arkasında olduğu iddia ediliyor.

Coinclub’dan 29 Haziran tarihli bir rapor Kuzey Kore’de siber saldırılar, fidye yazılımları ve kripto protokolü hack’leri yoluyla para toplamak için çalışan 7.000 kadar tam zamanlı bilgisayar korsanı olduğu tahmin ediliyor.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

News Türkiye ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!